Zamknij

Splat! Film Fest – znamy program polskiego festiwalu horrorów. Kiedy odbędzie się impreza? [LISTA]

30.09.2022 13:17

 

Splat! Film Fest to impreza dla fanów horrorów i innych filmów grozy. Polski festiwal odbywa się już od 2016 roku i w tym czasie zyskał już uznanie na całym świecie. Jakie filmy zobaczymy na ekranach kin we Wrocławiu i Warszawie? Kiedy dokładnie odbywa się przerażająca impreza?

Splat! Film Fest 2022 - plakat
fot. materiały prasowe Splat! Film Fest

Splat! Film Fest to festiwal filmów grozy oraz opowieści z pogranicza science-fiction, fantasy, thrillera i horroru. Polska impreza trafiła na prestiżową listę magazynu MovieMaker jako jeden z 25 najlepszych festiwali horroru na świecie. Organizatorka wydarzenia, Monika Stolat, układa bowiem program pełen nietypowych i zaskakujących filmów, które potrafią podnieść ciśnienie widzowi. Co znalazło się w programie tegorocznej edycji?

Splat! Film Fest 2022 – program imprezy

Najnowszą informacją jest ta, że podczas Splat! Film Fest 2022 widzowie zobaczą premierowo doskonały film „Goście”, który niedługo po festiwalu trafi także do regularnej dystrybucji kinowej. To opowieść o wakacjach dwóch par – Duńczyków i Holendrów, które szybko wymykają się spod kontroli. To intrygujący socjologiczny portret różnic kulturowych, który w dosadny i przerażający sposób, ukazuje dlaczego nie zawsze warto być miłym i usłużnym, tylko asertywnie wyrażać swoje zdanie.

Tegoroczny festiwal podzielony jest na kilka sekcji tematycznych. Jak czytamy w materiałach prasowych w sekcji „Strach i Terror”, sen z powiek ściągną nam takie propozycje jak:

Terrifier 2”, o przerażającym klaunie-mordercy, przy którym Pennywise z serii „TO” wydaje się dziecinną igraszką. W ramach tej sekcji zobaczymy także najnowszy film mistrza włoskiego horroru, Dario Argento „Czarne okulary”, a także irański horror o lokalnych obrządkach i „potędze wiary w zabobony”, oraz „Rodzinną kolację” (austriacka perełka o pulchnej i zakompleksionej nastolatce), "Candy Land" (czerpiąca z tradycji kina exploitation krwawa historia o mordercy zabijającym grupę sex-workersów), "Saloum" (senegalska rewelacja, z której dumny byłby nawet Quentin Tarantino), "Świniobijca" (pełen przemocy i wynaturzenia film o kanadyjskim seryjnym mordercy ze świetną rolą Jake'a Buseya) czy "Svetlonoc" (nagrodzona na festiwalu w Locarno opowieść o współczesnych wiedźmach).

W sekcji „Strasznie śmieszne”, Splat! Film Fest pokaże film otwarcia tegorocznego festiwalu w Cannes, słynne „Cięcie!” Michela Hazanaviciusa, bazujące na japońskim komedio-horrorze „One Cut of the Dead”. W tym filmie ekipa filmowa kręci niskobudżetową produkcję o zombie, a następnie sama staje się celem prawdziwych zombie. Sęk tkwi w tym, że ekipie filmowej trudno jest odróżnić rzeczywistość od fikcji.

W ramach sekcji obejrzymy takżę film „Podano panią Campbell” ze słynnego studia TROMA, w której jej założyciel, Lloyd Kaufman gra jedną z głównych ról. W programie znalazło się także miejsce dla „Sissy” – pokręconej opowieści o początkującej infuencerce, która zostaje zaproszona na wieczór panieński swojej dawnej przyjaciółki i nie spodziewa się nawet, jak krwawy i pełen mocnych wrażeń będzie to wypad.

W ramach tej sekcji pokazany zostanie także obraz „Przywiązanie”, opierający się na żydowskich zwyczajach i wierzeniach, budujący klaustrofobiczną atmosferę wokół dwójki swoich bohaterek. Czyż najgorszą rzeczą w życiu każdej nowej pary nie jest wścibskie oko przyszłej teściowej? To jedynie punkt wyjścia duńskiego horroru.

Wartym wspomnienia jest także zaskakująca sekcja „Dokumenty”, w której pojawią się filmy dokumentalne, pokazujące, jak wiele prawdy jest w porzekadle „rzeczywistość bywa dziwniejsza niż fikcja”. "I tak to się żyje na tej wsi" opowie historię, którą mogliby napisać wspólnie komicy z grupy Monty’ego Pythona z Davidem Lynchem. Tyle, że ta historia, opowiadająca o farmerze, który latami nagrywał domowe filmy pełne sztucznych kościotrupów i prawdziwych zwłok, wydarzyła się naprawdę. Ciekawie zapowiada się także dokument „Żyjąc z laleczką Chucky”, który spróbuje zrozumieć fenomen filmy „Child’s Play” i jego licznych sequeli, a także „Historia metalu i horroru”, skupiona na punktach wspólnych gatunku muzycznego i filmowego.

loader

Splat! Film Fest 2022 – kiedy odbędzie się impreza? 

Tegoroczny festiwal filmów grozy odbędzie się w trzech edycjach. W Warszawie i Wrocławiu filmy pokazywane będą w Kinotece i Kinie Nowe Horyzonty w dniach 26-30 października, zaś edycja online przygotowana jest na 3-13 listopada. Więcej szczegółów o programie znajdziemy na oficjalnej strone imprezy – splatfilmfest.com.

Czytaj także: „Apokawixa” – zwiastun polskiego horroru nagrodzonego w Gdyni. Kiedy premiera? [WIDEO]

RadioZET.pl/informacja prasowa Splat! Film Fest/Instagam/YouTube

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET