Zamknij

"Śmierć na Nilu": rząd zakazał projekcji filmu. Co nie spodobało się politykom?

14.02.2022 13:52

Film "Śmierć na Nilu" - nowa adaptacja powieści Agathy Christie została zakazana przez rządy Kuwejtu i Libanu. Wszystko przez pochodzącą z Izraela Gal Gadot.

Śmierć na Nilu - kadr z filmu
fot. 20th Century Studios/materiały prasowe

Mieszkańcy Kuwejtu i Libanu nie obejrzą najnowszego kryminału w reżyserii Kennetha Branagha z gwiazdorską obsadą. Politykom tych państw nie spodobał się udział w filmie Gal Gadot.

"Śmierć na Nilu" zakazana przez rząd

Agatha Christie to królowa kryminału. Nic dziwnego, że filmowcy od dekad sięgają po jej trzymające w napięciu powieści, by przenieść je na duży bądź mały ekran. Nie inaczej było w przypadku Branagha, który w 2017 roku powołał do życia film "Morderstwo w Orient Expressie". Była to pierwsza część nowej kinowej serii przygód słynnego detektywa Herkulesa Poirot.

Po wielu latach oczekiwań na premierę filmu "Śmierć na Nilu", która została opóźniona ze względu na pandemię koronawirusa, mieszkańcy Kuwejtu i Libanu nie obejrzą produkcji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na Deadline, władze wspomnianych państw środkowowschodnich zadecydowały, że seanse "Śmierci na Nilu" zostaną zakazane.

Wszystko dlatego, że jedna z gwiazd filmu - Gal Gadot, odbyła dwuletnią służbę w armii Izraela. Zarówno politycy Kuwejtu, jak i Libanu mają napięte stosunki z Izraelem. Aktorka nie pierwszy raz sprawia, że amerykański film nie wchodzi do kin państw arabskich. Podobnie było w przypadku "Wonder Woman".

Obowiązkowa służba wojskowa jest w Izraelu zjawiskiem powszechnym. Gadot dołączyła do Izraelskich Sił Obronnych w wieku 20 lat. Na pobór nie miał wpływu fakt, że została Miss Izraela, dzięki czemu reprezentowała kraj podczas konkursu Miss Universe. Podczas służby pracowała jako instruktorka fitness. Po latach gwiazda wyznała, że służba wojskowa była przydatna w jej karierze aktorskiej. Dzięki niej dostała rolę w serii "Szybcy i wściekli", ponieważ potrafiła posługiwać się bronią.

Sprawa z Gal Gadot to nie jedyna kontrowersja wokół "Śmierci na Nilu". Premiera filmu została wstrzymana po tym, kiedy pojawiły się plotki na temat rzekomego kanibalizmu Armiego Hammera - kolejnego członka gwiazdorskiej obsady. Producenci postanowili nie wycinać jego postaci, ponieważ wciela się w dość ważnego bohatera. Postawiono na zwłokę. Kiedy sprawa przycichła, film mógł w końcu trafić na drogę do dystrybucji.

"Śmierć na Nilu": obsada, data premiery, o czym jest film?

Produkcja oparta na książce pod tym samym tytułem z 1937 roku opowiada o morderstwie, które ma miejsce na pokładzie ekskluzywnego statku kursującego wzdłuż brzegu Nilu. Traf chciał, że jednym z pasażerów jest sławny detektyw Herkules Poirot. Śledczy od razu bierze się do pracy i wkrótce odkrywa, że każdy z pasażerów miał motyw i okazję dopuścić się zbrodni. Podejrzani komplikują śledztwo a na domiar złego, pojawiają się kolejne ofiary. 

W rolach głównych wystąpili Kenneth Branagh, Tom Bateman, Annette Bening, Russell Brand, Ali Fazal, Dawn French, Gal Gadot, Armie Hammer, Rose Leslie, Emma Mackey, Sophie Okonedo, Jennifer Saunders i Letitia Wright. "Śmierć na Nilu" trafiła do polskich kin 11 lutego 2022 roku.

loader

RadioZET.pl/PAP/Deadline