Zamknij

Sacheen Littlefeather nie żyje. Aktorka, która wywołala skandal na Oscarach miała 75 lat

03.10.2022 09:26

Zmarła Sacheen Littlefeather- amerykańska aktorka i aktywistka, która zasłynęła odmówieniem Oscara przyznaego Marlonowi Brando. Miała 75 lat.

Sacheen Littlefeather
fot. Frazer Harrison/Getty AFP/East News

2 października 2022 roku odeszła Sacheen Littlefeather. Była amerykańską aktorką, modelką i aktywistką walczącą na rzecz praw człowieka. Głośno zrobiło się o niej dzięki udziałowi w gali rozdania Oscarów w 1973 roku. Zmarła w wieku 75 lat. 

Sacheen Littlefeather nie żyje

Jak podaje Deadline o śmierci Littlefeather poinformowała Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej za pośrednictwem Twittera.

W 2018 roku wykryto u niej raka piersi w 4. stadium rozwoju, który był remisją choroby przebytej kilka lat wcześniej. W 2021 roku wyznała, że nastąpiły przerzuty na jedno z płuc. Littlefeather zmarła w swoim domu w Novato.

Sacheen Littlefeather urodziła się 14 listopada 1946 roku w Salinas w Kalifornii jako Marie Louise Cruz. Jej ojciec był rdzennym Amerykaninem, w którego żyłach płynęła krew Apaczów i członków plemienia Yaqui. Jej matka miała natomiast korzenie europejskie. Miała trudne dzieciństwo i wychowywali ją dziadkowie, mimo że rodzice mieli dom nieopodal. Studiowała na Hartnell Junior College, przygotowując się do zawodu nauczycieli w szkole podstawowej.

Plany zawodowe Littlefeather wkrótce uległy zmianie, ponieważ po przeprowadzce do San Francisco została modelką. Następnie zaczęła studia aktorskie na California State College at Hayward, a także zaczęła się interesować pochodzeniem ze strony ojca, budując swoją tożsamość rdzennej Amerykanki. Pod koniec lat 60. dołączyła do United Bay Indian Council. Wtedy zmieniła imię na Sacheen Littlefeather.

W tym okresie zaczął się jej aktywizm. Brała udział w wielu akcjach mających na celu walkę o prawa człowieka. Dołączyła też do organizacji Screen Actors Guild i zaczęła występować w reklamach. W 1973 roku zadebiutowała w dwóch filmach - "Il consigliori" oraz "Uśmiechniętym gliniarzu". Była dobrze zapowiadającą się aktorką, aż do wydarzeń z 45. ceremonii wręczenia Oscarów.

Marlon Brando poprosił Littlefeather, by wystąpiła na gali w jego imieniu. Miał otrzymać Oscara za rolę w "Ojcu chrzestnym". Aktor odrzucił nagrodę, by nagłośnić ważny problem społeczny. Littlefeather postanowiła zamiast typowej przemowy, opowiedzieć o trudnej sytuacji przedstawicieli Pierwszych Narodów.

Cześć. Nazywam się Sacheen Littlefeather. Jestem Apaczką i prezeską National Native American Affirmative Image Committee. Dziś reprezentuję Marlona Brando, który poprosił mnie, abym powiedziała w długim przemówieniu, którym obecnie nie mogę z wami podzielić ze względu na czas, ale z przyjemnością podzielę się później z prasą, że z wielkim żalem nie może przyjąć tej bardzo hojnej nagrody. Powodem tego jest sposób traktowania Indian amerykańskich przez przemysł filmowy oraz telewizyjny, a także ostatnie wydarzenia w Wounded Knee. Proszę w tym czasie, bym w przyszłości nie musiała przerywać tego wieczoru, i żeby nasze serca i zamiary spotkały się z miłością i hojnością. Dziękuję w imieniu Marlona Brando.

Było to pierwsze polityczne wystąpienie w historii Oscarów. Littlefeather spotkała się negatywnymi reakcjami osób znajdujących się na gali oraz opinii publicznej. Według niektórych doniesień John Wayne musiał być powstrzymywany siłą, by nie ściągnąć aktywistki ze sceny. Następnego dnia w The New York Times pojawiła się pełna treść przemowy Littlefeather, o którą poprosił ją Brando. Nie zabrakło jednak osób wpierających sprawę, którą poruszono podczas spotkania.

To wydarzenie sprawiło, że kariera Littlefeather przepadła. Do końca życia wystąpiła w kilku mało znanych produkcjach, takich jak "The Trial of Billy Jack", "Szaleni detektywi", "Johnny Firecloud" czy "Winterhawk". Ostatnim filmem z jej udziałem był "Shoot the Sun Down" z 1978 roku. W późniejszych latach przed kamerami występowała już tylko w filmach dokumentalnych, Przedstawiciele Akademii Filmowej wydali oficjalne przeprosiny za zachowanie niektórych uczestników gali dopiero w 2022 roku. W kolejnych latach życia Littlefeather skupiła się na aktywizmie na rzecz praw człowieka, głównie przedstawicieli Pierwszych Narodów.

loader

RadioZET.pl/Deadline/Twitter