Zamknij

Ryszard Kotys nie żyje. 5 ról aktora, których nigdy nie zapomnimy

28.01.2021 13:18
Ryszard Kotys
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EAST NEWS

Ryszard Kotys nie żyje. Legendarny aktor odszedł 28 stycznia 2021 roku. Kotys był ważną postacią dla świata polskich filmów i seriali. Przypominamy 5 ról aktora. W których tytułach mogliśmy go zobaczyć?

Ryszard Kotys nie żyje. Aktor zmarł w wieku 88 lat. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskich seriali. Widzowie zapamiętali go jako Mariana Paździocha z produkcji "Świat według Kiepskich", ale Kotys występował także w teatrze, grał w filmach oraz był reżyserem. Przypominamy, w których tytułach można było zobaczyć Ryszarda Kotysa.

Ryszard Kotys nie żyje. 5 ról aktora, o których nigdy nie zapomnimy

Ryszard Kotys zmarł w wieku 88 lat. W ostatnich miesiącach życia ciężko chorował, dlatego zdecydował zrezygnować z życia medialnego. Aktor pozostał jednak do samego końca na planie serialu "Świat według Kiepskich", w którym pojawiał się od 1999 roku. Grywał u cenionych polskich reżyserów - widzieliśmy go w filmie Juliusza Machulskiego, Andrzeja Wajdy, Marka Lechki czy Łukasza Palkowskiego.

Oto 5 ról Ryszarda Kotysa, o których zawsze będziemy pamiętać.

1. "Świat według Kiepskich" (1999-2021)

"Świat według Kiepskich" to popularny polski serial emitowany na antenie Polsatu. Jest to zabawna opowieść o losach mieszkańców jednej z wrocławskich kamienic. Kotys wcielał się w Mariana Paździocha, nieznośnego i gburowatego sąsiada głównego bohatera, Ferdynanda Kiepskiego. 

Teksty Mariana Paździocha przeszły do historii. To rola, która przyniosą Ryszardowi Kotysowi rozpoznawalność. 

2. "Erratum" (2010), reż. Marek Lechki

"Erratum" to jeden z najważniejszych filmów w karierze Ryszarda Kotysa. Jest to opowieść o losach Michała (w tej roli Tomasz Kot). Mężczyzna wraca w rodzinne strony, gdzie rozlicza się z przeszłością i stara się uporządkować własne życie.

Kotys wcielił się w ojca głównego bohatera.

3. "Kingsajz" (1987), reż. Juliusz Machulski

"Kingsajz" to prawdziwy klasyk polskiego kina. Film w reżyserii Juliusza Machulskiego przedstawia niezwykły świat. W podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu znajduje się zamieszkana przez krasnoludki nietypowa kraina. Jej przedstawiciel oskarża chemika o produkcję "kingsajzu", dzięki któremu można osiągnąć rozmiary człowieka.

W filmie "Kingsajz" Ryszard Kotys wcielał się w więźnia. 

4. "Vabank" (1981), reż. Juliusz Machulski

"Vabank" to kolejny film w reżyserii Machulskiego, w którym można zobaczyć Ryszarda Kotysa. Akcja tego kultowego filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 30. Kwinto wychodzi z więzienia i obmyśla zemstę na właścicielu banku, przez którego został skazany.

5. "Pokolenie" (1954), reż. Andrzej Wajda

"Pokolenie" to filmowy debiut Ryszarda Kotysa i jeden z najważniejszych filmów w jego karierze. Jest to opowieść, której akcja toczy się w Warszawie. Na Woli mieszka Stach, miejscowy złodziejaszek, zatrudnia się on w warsztacie stolarskim. Mężczyzna zakochuje się w Dorocie, pod której wpływem zaczyna brać udział w walce z okupantem.

Zobacz także: Piotr Machalica nie żyje. 5 ról aktora, których nigdy nie zapomnimy 

RadioZET.pl