Zamknij

Roman Polański kręci nowy film. Czy produkcja trafi do kin? [ZDJĘCIE]

26.04.2022 13:32

Ruszyły zdjęcia do nowego filmu Romana Polańskiego. "The Palace" będzie dramatem z Mickey'im Rourke'em w roli głównej. Czy zostanie zbojkotowany?

Roman Polański
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Trwają prace nad najnowszym filmem Romana Polańskiego. Dramat "The Palace" rozegra się w Sylwestra 1999 roku. W jednej z głównych ról wystąpi Mickey Rourke, który potwierdził start zdjęć. Istnieje szansa, że produkcja nie trafi do wielu kin.

Roman Polański: nowy film polskiego reżysera

Polański to ceniony polski reżyser, który jest jednak niezwykle kontrowersyjny z powodu wciąż niezamkniętej sprawy z 1977 roku. Chodzi oczywiście o gwałt, którego filmowiec dopuścił się na odurzonej 13-letniej dziewczynce. Polański nie został osądzony, ponieważ uciekł z USA do Europy przed ogłoszeniem wyroku.

Mimo tego Polański przez lata kręcił kolejne filmy. Najnowszy, zatytułowany "The Palace" jest właśnie realizowany w Szwajcarii. Jak podaje Deadline, produkcja ma opowiedzieć o splocie losów pracowników i gości prestiżowego hotelu w Sylwestra 1999 roku. Jedną z gwiazd filmu jest Mickey Rourke, który zamieścił na Instagramie zakulisowe zdjęcie i potwierdził prac na planie filmowym. 

Koniec dnia. Po raz kolejny - to wielka przyjemność współpracować z legendarnym i utalentowanym Romanem Polańskim. Praca z takim reżyserem to dla mnie wielki przywilej, bo jego film ma integralność, styl, klasę i nieprzewidywalność. Wiecie, pracując z człowiekiem, który pracował w biznesie filmowym prawie 60 lat, zawsze można nauczyć się czegoś nowego. Z większością reżyserów zwykle nie rozmawiam, ale Roman Polański nie jest po prostu kolejnym reżyserem. Wszelkie sugestie, jakie mi przedstawia, ułatwiają mi pracę ze względu na jego wieloletnie doświadczenie i wiedzę. Szwajcaria to piękny kraj, wyjrzenie przez okno w nocy i patrzenie na majestatyczne pokryte śniegiem szczyty oraz strumienie czystego powietrza, tylko dodatkowo sprawiło, że moim celem od początku pracy nad tym filmem, było dać z siebie  110% i pozwolić sobie na zaufanie, czego normalnie nigdy nie robię. Niech Bóg błogosławi tego człowieka, nie mogę się doczekać, żeby zrobić z nim kolejny film. Och, chcę tylko dodać, że moim obowiązkiem jest poinformowanie młodszego pokolenia, że tak naprawdę nie palę w filmie - tylko udaję. Zachowaj siłę, utrzymuj moc, błogosławieństwa dla świata…SILNA UKRAINA.

Rourke potwierdził więc nie tylko że jest w obsadzie nowego filmu Polańskiego, ale również, że zdjęcia już trwają i w którym miejscu są kręcone. Najwidoczniej aktorowi nie przeszkadza plama na życiorysie Polańskiego, bo opisuje go w samych superlatywach i wyraża nadzieję na dalszą współpracę.

Film został ogłoszony w 2021 roku. Współproducentami "The Palace" są włoska telewizja Rai, oraz firma Eliseo Entertainment, którą reprezentuje aktor Luca Barbareschi. Ze strony Szwajcarii za produkcję odpowiada CAB Productions. Scenariusz stworzyli Polański oraz słynny polski filmowiec Jerzy Skolimowski. Reszta obsady nie została jeszcze ujawniona.

Nowy film Polańskiego nie trafi do kin?

Na razie nie ustalono, która firma zajmie się dystrybucją "The Palace". Niewykluczone, że prawa do filmu zostaną sprzedane podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, ale na razie nie potwierdzono takiej informacji. Ostatnia produkcja Polańskiego - "Oficer i szpieg" z 2019 roku została nagrodzona trzema Cezarami i czterema nagrodami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, co wywołało oburzenie światowej opinii publicznej. Kiedy ogłoszono, że "Oficer i szpieg" otrzymał 12 nominacji do francuskich Oscarów, w akcie demonstracji potępienia Polańskiego wielu członków Francuskiej Akademii Filmowej odeszło z organizacji.

Chociaż film był pokazywany w kinach w Europie (również w Polsce), brytyjscy i amerykańscy dystrybutorzy nie byli zainteresowani kupnem produkcji. Czy tym razem będzie tak samo? Przekonamy się za jakiś czas. Na razie nie wiadomo, kiedy "The Palace" może ewentualnie trafić do kin.

loader

RadioZET.pl/Deadline/Instagram

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET