Zamknij

Robert LuPone nie żyje. Aktor znany z "Rodziny Soprano" i "Funny Games" miał 76 lat

29.08.2022 10:45

Zmarł Robert LuPone - amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, założyciel off-broadwayowskiego MCC Theatre. Miał 76 lat. Co było przyczyną śmierci?

Robert LuPone
fot. FaceToFace/REPORTER

27 sierpnia 2022 roku odszedł Robert LuPone. Był amerykańskim aktorem filmowy, telewizyjnym i teatralnym oraz dyrektorem artystycznym i założycielem MCC Theatre. Zmarł w wieku 76 lat.

Robert LuPone nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć artysty potwierdzili przedstawiciele MCC Theatre w oficjalnym oświadczeniu.

Społeczność teatru MCC opłakuje utratę naszego ukochanego i wyjątkowo inspirującego partnera, kolegi i drogiego przyjaciela, Boba LuPone, który żył bez strachu i z wielką ciekawością, dobrym humorem, bezgraniczną pasją do nawiązywania kontaktów i ogromnym sercem. Będziemy za nim głęboko i zawsze tęsknić.

Przyczyną śmierci LuPone był rak trzustki.

Robert LuPone urodził się 29 lipca 1946 roku w Nowym Jorku. Był starszym bratem aktorki i piosenkarki Patti LuPone. Ich praprababcią była z kolei słynna śpiewaczka operowa Adelina Patti. Jako młody chłopak przygotowywał się do zostania tancerzem. Ukończył Juilliard School, gdzie uczył się pod okiem Antony'ego Tudora, Jose Limona i Marthy Graham. Aktorstwo szkolił w HB Studio pod skrzydłami Uty Hagen.

W drugiej połowie lat 60. LuPone rozpoczął karierę na Broadwayu. W tym okresie występował w wielu znanych sztukach. Z czasem grał również na deskach teatrów off-broadwayowskich, a w 1986 roku wraz z Bernardem Telseyem i Williamem Cantlerem założył MCC Theatre.

Przed kamerami zadebiutował w 1970 roku w filmie "Song of Norway". Trzy lata później wystąpił w głośnym musicalu "Jesus Christ Superstar", wcielając się a postoła Jakuba. Pierwszym serialem z udziałem LuPone była "Pogoda dla bogaczy - Księga II" z 1976 roku. W kolejnych latach pojawiał się w takich produkcjach, jak "Ryan's Hope", "Search for Tomorrow", "Wszystkie moje dzieci", "Inny świat", "Rosyjska ruletka", "Loving", "Miłość i zdrada: Historia życia Mii Farrow", "Martwi prezydenci", "The Guiding Light", "Seks w wielkim mieście", "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze", "Ally McBeal", "Prawo i porządek", "Drzwi w podłodze", "Kiedyś mnie znajdziesz", "Plotkara", "The Affair", czy "Billions".

Najbardziej znanymi rolami LuPone były postacie doktora Bruce'a Cusamano z "Rodziny Soprano" i Roberta z wersji "Funny Games" pochodzącej z 2007 roku. Aktor po raz ostatni wystąpił w serialu "Prawo i porządek: Sekcja specjalna" z 2019 roku. Łącznie pojawił się w ponad 40 produkcjach. Był nominowany do nagrody Emmy za rolę w serialu "Wszystkie moje dzieci".

Zostawił swoją żonę Virginię, syna Orlando, siostrę Patti i brata Williama LuPone.

loader

RadioZET.pl/Deadline