Zamknij

Robert A. Katz nie żyje. Filmowiec nominowany do Oscara i Emmy miał 79 lat

Sergiusz Kurczuk
27.06.2022 10:54
Znicz - material poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarł Robert A. Katz - amerykański producent nominowany do Oscara za film "Shoeshine". Odszedł w wieku 79 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

22 czerwca 2022 roku odszedł Robert A. Katz. Był amerykańskim producentem filmowym i telewizyjnym. Zmarł w wieku 79 lat w Valley Presbyterian Hospital w Van Nuys w Kalifornii.

Robert A. Katz nie żyje

Jak podaje Deadline, przyczyną śmierci filmowca był rak płuc, z którym Katz zmagał się od jakiegoś czasu.

Robert A. Katz urodził się 7 lutego 1943 roku w Los Angeles. Dorastał w tym mieście, gdzie ukończył szkołę średnią i wyższą. Służył w lotnictwie jako pilot myśliwca. Z tego powodu w latach 60. został wysłany do Izraela, gdzie pomagał tamtejszym siłom powietrznym. Po zakończeniu służby był pilotem w Afryce, podróżując z ekipami filmów dokumentalnych. Ten epizod z jego życia zainspirował go do zostania filmowcem. W tym okresie wyprodukował dla telewizji francuskiej i amerykańskiej ponad 70 filmów dokumentalnych o wojnach wyzwoleńczych w Afryce, towarzysząc siłom niepodległościowym w dzisiejszym Zimbabwe oraz w krajach sąsiednich.

Powołał do życia firmę Medcom, Inc., zajmującą się edukacją medyczną na całym świecie. Katz był także pionierem na rynku produkcji sprzedawanych na kasetach wideo, produkując zestawy ćwiczeń z Jane Fondą, Arnoldem Schwarzeneggerem i wieloma innymi celebrytami związanymi ze sportem. Czas spędzony za granicą pozwolił mu na wejście na rynek międzynarodowej dystrybucji i licencjonowania filmów.

W 1986 roku wraz z Moctesumą Esparzą założył Esparza/Katz Productions. Wspólnie powołali do życia ponad 20 filmów. Pierwszym tytułem produkowanym przez Katza była krótkometrażówka z 1987 roku pod tytułem "Shoeshine", która została nominowana do Oscara. Natomiast dramat "Kariera Dorothy Dandridge" z 1999 roku otrzymał nominację do nagrody Emmy. Wśród innych filmów i seriali stworzonych we współpracy z filmowcem znalazły się między innymi "Telefon", "Gettysburg", "Anioł zemsty", "Great Performances", "Zniknięcie Garcii Lorki", "Śmiałkowie", "The Wonderful World of Disney", "Wschodząca gwiazda", "Generałowie", "Akt odwagi", "Kariera Dorothy Dandridge", "To żyje", "Celebrity Crime Files", czy "Czy naprawdę wierzysz?".

Ostatnią produkcją stworzoną przez Katza był thriller "Simone" z 2021 roku. Pracował również nad kilkoma przedsięwzięciami, czekającymi na premiery: "Delfino's Journey", "Scar Tissue" i "Gauntlet".

Filmowiec pozostawił swoją żonę Patricię Brown, przybraną córkę Victorię Flores oraz dwóch wnuków.

RadioZET.pl/Deadline