Zamknij

Riz Ahmed: najlepsze filmy z aktorem nominowanym do Oscara 2021 [TOP 7]

21.04.2021 17:14

Riz Ahmed to nazwisko coraz mocniej kojarzone w Hollywood, dzięki coraz ciekawszym rolom, które otrzymuje ten brytyjski aktor pakistańskiego pochodzenia. Ahmed jest nominowany do Oscara 2021 za film "Sound of Metal". Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się innym znaczącym filmom w jego karierze. Sprawdź TOP7 filmów i seriali z udziałem Riza Ahmeda. Te filmy warto znać.

Sound of Metal - kadr z filmu
fot. materiały prasowe M2Films

Riz Ahmed - najlepsze role aktora nominowanego do Oscara 2021 [TOP 7]

Riz Ahmed to brytyjski aktor i muzyk, który rozpoczął swoją karierę w 2006 roku, występując w głośnym filmie "Droga do Guantanamo", przyglądającym się losom trójki brytyjskich muzułmanów, którzy zostali złapani i przetrzymywani w więzieniu w Guantanamo przez dwa lata, aż z braku dowodów ich stamtąd wypuszczono. Następnie aktor wystąpił w serii seriali i filmów telewizyjnych, aż w 2014 roku został zaangażowany do amerykańskiego projektu, który uważany jest za przełom w jego karierze. Mowa o filmie "Wolny strzelec", za który Ahmed został nominowany do nagrody Gotham właśnie w kategorii "Największe odkrycie aktorskie".

Zanim przejdziemy do listy najciekawszych produkcji z udziałem Riza Ahmeda, warto zwrócić uwagę na jego występ w serialu HBO "Dziewczyny", za który otrzymał nominację do nagrody Emmy. Pokazał się tam z zupełnie innej strony i ugruntował swoją pozycję jako aktora, który może spodobać się Amerykanom. 

Zobacz także

Riz Ahmed - najlepsze role nominowanego do Oscara aktora - TOP 7

Riz Ahmed wystąpił w szeregu różnorodnych filmów - od przejmujących, zaangażowanych społecznie dramatów po wielkie blocbkustery jak "Venom". Wybraliśmy 7 najciekawszych filmów i seriali z udziałem aktora. Lista wygląda następująco:

1. „Wolny strzelec” (2014), reż. Dan Gilroy

Nominowany do Oscara film – w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny – "Wolny strzelec" to poruszający thriller, przyglądający się szalonemu światowi dziennikarstwa telewizyjnego. Główny bohater - Louis (znakomity Jake Gyllenhaal) za wszelką cenę próbuje przebić się do pracy w największych stacjach telewizyjnych kraju. Mężczyźnie tak bardzo zależy na sukcesie, że zaczyna przekraczać granice moralne swoje i innych. Poruszający portret jednostki, owładniętej szałem sukcesu. Riz Ahmed wciela się natomiast w rolę asystenta głównego bohatera, desperata który zrobi wszystko za pieniądze. Zachowanie Ricka umożliwia dalsze działania Lou, a więc częściowo napędza dramat, który rozgrywa się przed oczami widza.

2. Serial „Długa noc” (2016), twórcy: Richard Price, Steven Zailian

Serial HBO, opowiadający o młodym studencie, który po nocy spędzonej z nowo poznaną dziewczyną, pełnej imprez, alkoholu i narkotyków, budzi się obok martwego ciała dziewczyny. Zostaje z marszu posądzony o zamordowanie kobiety i trafia do więzienia. Produkcja skupia się więc nie tylko na śledztwie w sprawie tragicznej w skutkach nocy, ale także na wewnętrznym śledztwie, które bohater przeprowadza sam ze sobą, próbując przypomnieć sobie, co właściwie się wydarzyło.

Czytaj także: Anthony Hopkins - Oscar i inne nagrody. Czym już wyróżniono znanego aktora?

3. „Sound of Metal” (2019), reż. Darius Marder

Najnowszy film z udziałem Ahmeda. "Sound of Metal" opowiada historię muzyka rockowego, który nieoczekiwanie traci słuch. Teraz musi poradzić sobie z zaskakującą nową rzeczywistością i odkryć sposób, by żyć pełnią życia, mimo nietypowej nowej sytuacji. Film w doskonały sposób operuje napięciem, dosłownie wrzucając widza w sytuację samego bohatera.

Zobacz także

4. Serial "The OA" (2016), reż. 

Jeden z najbardziej opłakiwanych seriali Netflixa. Jego kasacja po drugim sezonie do dziś pomstowana jest przez rzeszę fanów, którzy uznali go za jedną z najlepszych produkcji oryginalnych platformy. Młoda kobieta po siedmiu latach nieobecności nagle pojawia się z powrotem w swoim mieszkaniu. Nie wie, co jej się przydarzyło, ani dlaczego zniknęła na tak długo. Próbując rozwikłać nadprzyrodzoną zagakdkę, rekrutuje podobnych sobie ludzie, starając się z ich pomocą dojść do wydarzeń, które sprawiły, że jej losy potoczyły się w taki, a nie inny sposób.

5. „Mogul Mowgli” (2019), reż. Bassam Tariq

Riz Ahmed w roli młodego rapera, który u progu wielkiej kariery, całkiem przypadkowo dostaje diagnozę groźnej choroby. Z dnia na dzień lista jego priorytetów wywraca się do góry nogami i Zed staje przed prawdziwym dylematem - skupić się na karierze czy na swoim zdrowiu. Mężczyzna jest zbyt dumny, by prosić o pomoc i by pozwolić "byle chorobie" przerwać jego karierę, na którą tak ciężko pracował przez lata. "Mogul Mowgli" to interesujący dramat jednostki, postawionej w niezwykle trudnej sytuacji. Na dodatek Ahmed miał tu możliwość zaprezentować także swoje umiejętności raperskie. Aktor od lat tworzy bowiem muzykę jako Riz MC. Co ciekawe - Ahmed jest też współautorem scenariusza do filmu.

Zobacz także

6. „Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie” (2016), reż. Gareth Edwards

Część filmowej sagi "Gwiezdne wojny", "Łotr 1" opowiada historię grupy rebeliantów, którzy jednoczą się w celu wykradzenia planów imperialnej Gwiazdy Śmierci, co może zmienić bieg historii. Film, rozgrywający się między Epizodami III i IV Gwiezdnej Sagi, to jedna z najlepszych, najbardziej satysfakcjonujących odsłon serii. 

7. "Droga do Guantanamo" (2006), reż. Mat Whitecross, Michael Winterbottom

Bazujący na prawdziwej historii film "Droga do Guantanamo" określany jest jako "pół fabuła, pół dokument", gdyż dość dokładnie oddaje prawdziwą sprawę tzw. Tipton Three, to obraz przyglądający się losom trójki brytyjskich muzułmanów, którzy zostali złapani i przetrzymywani w więzieniu w Guantanamo przez dwa lata, aż z braku dowodów ich stamtąd wypuszczono. Produkcja zyskała przychylność krytyków i była też nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz brytyjskich nagród BAFTA.

loader

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Czytaj także: Sacha Baron Cohen: najlepsze filmy z aktorem nominowanym do Oscara 2021 [TOP 10]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET