Zamknij

Reunion "Harry'ego Pottera": J.K. Rowling nie pojawi się w show HBO Max. Powodem była transfobia?

Sergiusz Kurczuk
18.11.2021 12:02
J.K. Rowling
fot. ANGELA WEISS/AFP/East News

Platforma HBO Max przygotowuje reunion gwiazd i twórców serii "Harry Potter". W nadchodzącym show zabraknie jednak J.K. Rowling - autorki książek o młodym czarodzieju. Z jakiego powodu?

Film "Harry Potter i Kamień filozoficzny" w 2021 roku obchodzi 20-lecie premiery. Okazję postanowiła wykorzystać platforma HBO Max, która przygotowuje reunion gwiazd i twórców słynnej kinowej serii. Wśród gości zabraknie jednak pisarki J.K. Rowling, która powołała do życia postać tytułowego czarodzieja.

Reunion "Harry'ego Pottera": J.K. Rowling nie pojawi się w show HBO Max

Już za kilka miesięcy zadebiutuje "Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts" - pierwsze od wielu lat ponowne spotkanie gwiazd obsady magicznej serii. Zaproszeni goście odwiedzą oryginalne plany filmowe wykorzystywane podczas kręcenia przygód młodego czarodzieja.

Jak ogłosili twórcy "Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts", w reunionie pojawią się Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint - odtwórcy głównych bohaterów serii. Oprócz nich zobaczymy również Chris Columbusa - reżysera dwóch pierwszych części adaptacji książek Rowling.

Jak podaje CBR, zabraknie samej pisarki. Nie poinformowano oficjalnie, z jakiego powodu Rowling nie będzie uczestniczyła w nadchodzącym wydarzeniu, ale istnieje możliwość, że chodzi o jej dyskryminujące poglądy. Wielu fanów serii od długiego czasu krytykuje autorkę za transfobiczne wpisy w mediach społecznościowych. Rowling wielokrotnie zamieszczała w sieci krzywdzące posty dotyczące części społeczności osób LGBTQ, co spowodowało, że wielu dotychczasowych fanów odwróciło się od pisarki, która zamiast przeprosić, szła w zaparte. 

Do krytyki Rowling przyłączyło się zresztą wielu aktorów, którzy występowali w filmach o Harrym Potterze na czele z Radcliffe'em, Watson i Grintem Gwiazdy, podobnie jak fani, były oburzone dyskryminującymi wypowiedziami twórczyni magicznej serii.

"Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts": kiedy premiera na HBO Max?

Reunion będzie można oglądać już od 1 stycznia 2022 roku na HBO Max. Trudno powiedzieć, jak sprawa będzie wyglądała w Polsce, bo nie wiadomo dokładnie, kiedy platforma wystartuje w naszym kraju. Ogłoszono, że stanie się to na początku roku 2022, więc istnieje szansa, że polscy fani Harry'ego Pottera będą mogli oglądać wydarzenie za pośrednictwem nowego serwisu. W przeciwnym wypadku stanie się podobnie jak w przypadku reunionu "Przyjaciół" i "Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts" trafi po prostu na HBO Go.

Oprócz Radcliffe'a, Watson, Grinta i Columbusa, w show wystąpią również Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Jason Isaacs, Gary Oldman, Imelda Staunton, Tom Felton, Mark Williams, Evanna Lynch, Bonnie Wright, Alfred Enoch, Matthew Lewis, Ian Hart, James Phelps oraz Oliver Phelps.

RadioZET.pl/CBR/Warner Media