Zamknij

"Psy 3": Wielka wpadka stacji Polsat. Ocenzurowano film Pasikowskiego: "Po jaki c**j?"

16.12.2021 08:12
Psy 3. W imię zasad - Bogusław Linda, Artur Żmijewski - kadr z filmu
fot. Kino Świat/materiały prasowe

Stacja Polsat wyemitowała film "Psy 3. W imię zasad". Widzowie nie byli jednak zadowoleni z faktu, że produkcja Władysława Pasikowskiego została ocenzurowana.

Na Polsacie można było obejrzeć film "Psy 3. W imię zasad". Produkcja Władysława Pasikowskiego z 2020 roku to niezwykle brutalny film pełen wulgaryzmów. Z racji godziny emisji stacja... zdecydowała się na całkowite ocenzurowanie trzeciej części kultowej serii polskiego kina akcji.

"Psy 3. W imię zasad": Polsat ocenzurował film. Widzowie są oburzeni

Pierwsza część "Psów" powstała w 1992 roku i całkowicie odmieniła oblicze polskiej kinematografii, robiąc przy okazji z Bogusława Lindy wielkiego gwiazdora. Nic dziwnego, że po dwóch latach powstał sequel "Psy 2: Ostatnia krew". Na trzecią część serii Pasikowskiego trzeba było czekać niemal 30 lat.

13 grudnia 2021 roku na Polsacie wyemitowano "Psy 3. W imię zasad". Osoby odpowiedzialne za ramówkę zdecydowały, że produkcja zostanie puszczona o godzinie 20:05. Stacja została więc zmuszona do ocenzurowania filmu, ponieważ według polskiego prawa w godzinach 6:00 - 23:00 nie można emitować programów "zagrażających fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich, w szczególności zawierających treści pornograficzne lub w sposób nieuzasadniony eksponujących przemoc". Film Pasikowskiego zawiera wiele z tych elementów, w szczególności przekleństwa.

Seria "Psy" zasłynęła z ilości wulgaryzmów i prawdopodobnie Pasikowskiemu zawdzięczamy nadmierną liczbę przekleństw w produkcjach Patryka Vegi, który ewidentnie wzoruje się na serii o granym przez Lindę byłym pracowniku pracownicy bezpieki. Decyzja Polsatu sprawiła jednak, że widzowie bardzo często zamiast kwestii bohaterów... słyszeli charakterystyczne "pikanie". Nie umknęło to uwadze internautów.

Na wulgaryzmach cenzura Polsatu się nie skończyła. Według jednego z użytkowników Twittera zamazano również nagie piersi bohaterki "Psów 3". To nie pierwszy raz, kiedy Polsat decyduje się na tego typu praktykę. W 2019 roku na antenę stacji trafiła produkcja pod tytułem "Underdog", która również została pozbawiona przekleństw.

Na pierwszy rzut oka decyzja Polsatu wydaje się pozbawiona logiki - po co emitować film pełen wulgaryzmów w porze, w której trzeba go cenzurować? Należy jednak pamiętać, że godzina 20:00 to jeden z lepszych czasów antenowych w telewizji. Gdyby produkcja trafiła do ramówki po 23:00, obejrzałoby ją o wiele mniej widzów. Emisja "Psów 3" o wczesnej porze ma więc uzasadnienie z biznesowego punktu widzenia. Pominięto jednak komfort  widzów podczas oglądania filmu.

"Psy 3. W imię zasad": o czym jest film?

Produkcja rozgrywa się po odbyciu przez Maurera kary pozbawienia wolności. Bohater "Psów" trafił do więzienia na 25 lat. Maurer na wolności trafia do zupełnie nowego świata i w wyniku zbiegu okoliczności ponownie spotyka Waldemara Morawca. Główny bohater postanawia udowodnić, że stare zasady nie umarły, a on nie planuje odejść w niepamięć. W rolach głównych wystąpili Bogusław Linda, Cezary Pazura, Marcin Dorociński, Dominika Walo, Sebastian Fabijański, Jan Frycz, Mirosław Baka, Tomasz Schuchardt oraz Artur Żmijewski.

RadioZET.pl/Twitter