Zamknij

Twórcy "Predatora" będą sądzić się z Disneyem. Kto posiada prawa do słynnego kosmity?

16.04.2021 10:40

Kiedy Disney przejął studio 20th Century Fox, zdobył prawa autorskie do serii "Predator". Twórcy postaci nie są z tego powodu zadowoleni. Zgłosili sprawę do sądu.

The Predator - kadr z filmu
fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER

Disney wejdzie na drogę sądową ze scenarzystami filmów "Predator" i "Predator 2" - Jimem i Johnem Thomasami. Filmowcom nie podoba się, że wraz z przejęciem studia 20th Century Fox, prawa autorskie do serii weszły w posiadanie The Walt Disney Company.

"Predator" - Disney i scenarzyści filmu będą się procesować

Kiedy w 2019 roku Disney oficjalnie wykupił studio 20th Century Fox, potężnie zasilił swoje i tak już duże zasoby. Pod skrzydła korporacji z uszami Myszki Miki dołączyły takie serie filmowe jak "Avatar", "Deadpool", "X-Men", "Fantastic Four" oraz "Obcy" i "Predator". Ten obrót spraw nie spodobał się scenarzystom dwóch pierwszych części tej ostatniej produkcji.

Jak podaje The Hollywood Reporter, bracia Thomas złożyli do sądu federalnego w Kalifornii prośbę o potwierdzenie odzyskania praw do serii. Duetowi scenarzystów nie podoba się, że Disney, rości sobie prawa do "Predatora" na podstawie umowy o przejęciu 20th Century Fox z 2019 roku. Sprawa scenarzystów powołuje się na rozporządzenie dotyczące prawa autorskiego, które pozwala autorom anulować transfery po upływie określonego czasu. W przypadku nowszych prac okres oczekiwania wynosi zwykle 35 lat. Pismo sądowe braci Thomas zakłada, że faktyczna data powrotu praw do "Predatora" do ich rąk przypada w tę sobotę, 17 kwietnia 2021 roku.

Dokument wspomina również o złożeniu przez filmowców pisma o powrót praw do "Predatora" w 2016 roku i nie otrzymali sprzeciwu. Aż do stycznia 2020 roku. Adwokat reprezentujący Disneya skontaktował się z prawnikiem braci Thomas i zakwestionował ich żądanie jako rzekomo przedwczesne, w oparciu o teorię, że scenariusz z 1986 roku stanowiący podstawę ich filmów "Predator" miał kwalifikować się jedynie do ewentualnych publikacji książek na jego podstawie. Bracia Thomas odwołali się od pisma prawnika Disneya, powołując się na inny, otrzymany od 20th Century Fox dokument, który potwierdza ich wersję wydarzeń. Sprawą zajmie się sąd.

Co ciekawe, według Deadline, Disney złożył własny pozew w tej sprawie. Zdaniem prawników Disneya, scenarzyści próbują przedwcześnie przejąć prawa autorskie do "Predatora". Dla Disneya jest to o tyle ważna seria, że w najbliższych latach przedstawiciele firmy zamierzają tchnąć w nią nowe życie. Ewentualny powrót praw autorskich do "Predatora" do scenarzystów, pokrzyżowałby te plany. Jak rozstrzygną się sprawy o prawa do słynnej serii? Przekonamy się zapewne za jakiś czas.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

loader

"Predator 5" - kiedy premiera?

O tym, że Disney pod szyldem 20th Century Studios planuje piąty film o Predatorach wiadomo już od jakiegoś czasu. Produkcją mają się zająć John Davis i Dan Trachtenberg. Za reżyserię odpowie Patrick Aison, który napisał scenariusz do powstającego sequla serii. Niewykluczone jednak, że batalia sądowa może opóźnić, albo unieważnić przedsięwzięcie. Na początku kwietnia 2021 roku należący do Disneya wydawca Marvel Comics nieoczekiwanie odłożył planowane serię o Predatorach na nieznany termin. Na razie nie wiadomo jednak, czy było to skutkiem pozwu braci Thomas. Niewykluczone, że podobny los czeka nadchodzący film, więc jego premiera można nastąpić dopiero za kilka lat.

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter/Deadline
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET