Zamknij

Polski dokument nagrodzony w Toronto. „Boylesque“ z nagrodą festiwalu Hot Docs [WIDEO]

10.05.2022 15:28

Polski film dokumentalny „Boylesque“ został nagrodzony podczas Hot Docs Festival, jednej z najważniejszych imprez filmu dokumentalnego na świecie. Jego reżyserka, Bogna Kowalczyk, został uznana za Najciekawszą Wschodzącą Reżyserkę. Gdzie można obejrzeć film?

Boylesque - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Boylesque/Facebook

„Boylesque” Bogny Kowalczyk z jedną z głównych nagród kanadyjskiego Hot Docs Festival. Film dokumentalny, opowiadający historię Lulli la Polaci, czyli najstarszej polskiej drag queen, zyskał ogromną przychylność Jurorów festiwalu w Toronto. Reżyserka Bogna Kowalczyk została okrzyknięta Najciekawszą Wschodzącą Reżyserką Międzynarodową (The Emerging International Filmmaker Award). Jak czytamy w materiałach prasowych festiwalu i samego filmu, produkcja przygląda się codzienności Andrzeja, rocznik 1938, który jest najstarszą polską drag queen. Mężczyzna nie boi się przełamywać konwenansów i robić rzeczy po swojemu, a także „na przekór panującym w kraju klimatom, walczyć o prawdo do indywidualnej ekspresji”. 

Film dokumentalny skupia się bardziej na prywatnym, a nie scenicznym obliczu mężczyzny – przedstawia go jako wrażliwca i marzyciela. Andrzej „jest kimś, kto umie czerpać z życia i nieźle odnajduje się w świecie portali randkowych, a zarazem człowiekiem zanurzonym w przeszłości, powoli przygotowującym się do śmierci”.

Film chwalony jest w szczególności za podejście do tematu ze zrozumieniem, wyczuciem i pasją, a sam bohater historii odbierany jest przez zagraniczną publiczność jako ktoś o dużej dozie fantazji i autoironii, który potrafił uczynić ze swojego prawdziwego i niemal intymnego sposobu bycia przed kamerą uczynić „kolejny brawuwory performance”.

„Boylesque” – zwiastun

Film reklamowany jest następującym zwiastunem:

„Boylesque” – gdzie i kiedy będzie można obejrzeć zwycięski film?

Film Bogny Kowalczyk wyrusza obecnie w trasę po festiwalach. Po Toronto, film będzie można oglądać podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który startuje już 29 maja i potrwa do 12 czerwca. Na razie nieznana jest dalsza droga festiwalowa filmu. Wiadomo jednak, że jednym z koproducentów projektu jest platforma HBO Max, więc najpewniej obraz zadebiutuje na łamach platformy w najbliższych kilku miesiącach.

loader

Czytaj także: „Ojciec Panny Młodej“: powstał latynoskim remake z Andym Garcią i Glorią Estefan [WIDEO]

RadioZET.pl/PolishDocs.pl/Hot Docs/Facebook