Zamknij
Franciszek Pieczka pogrzeb
  • Pogrzeb Franciszka Pieczki (13)
  • Pogrzeb Franciszka Pieczki (14)
  • Pogrzeb Franciszka Pieczki (4)
  • 18 Zobacz
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Franciszek Pieczka nie żyje. W Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy odbyły się uroczystości pogrzebowe. Gwiazdy i politycy pożegnali aktora.

Pogrzeb Franciszka Pieczki rozpoczął się mszą świętą odprawianą w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Oprawę mszy pogrzebowej przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wzięła w niej udział także orkiestra górnicza. Po uroczystości nastąpiło odprowadzenie trumny z ciałem zmarłego aktora na cmentarz w Aleksandrowie.

Zobacz: Franciszek Pieczka nie żyje. Gwiazdy "Rancza" żegnają aktora

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Gwiazdy i politycy pożegnali wybitnego aktora

Pogrzeb aktora miał charakter państwowy, a na ostatnie pożegnanie artysty przybyły osoby związane ze światem kultury i polityki. Uczestniczyli w nim m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz prezydent Andrzej Duda, który w swym przemówieniu przypomniał o sukcesach zawodowych i prywatnych Franciszka Pieczki.

- Z jednej strony (...) 126 ról aktorskich, 126 postaci, które zagrał w swoim życiu zawodowym. A z drugiej strony tylko jedna postać, która zagrał w życiu. Tylko jeden kochający od wczesnej młodości do ostatniej chwili swojego życia mąż, ojciec córki i syna, dziadek, przyjaciel, zwykły człowiek. (...) To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora, to nie tylko pożegnanie wielkiej postaci polskiej sceny teatralnej i filmowej. To także pożegnanie człowieka (...) niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykle ludzkiego. Życzliwego ludziom. Człowieka dobrego, a zarazem szlachetnego w wielu tego słowa znaczeniach - powiedział.

Andrzej Duda podziękował Franciszkowi Pieczce za jego wkład w polską kulturę i sztukę. Wyraził też nadzieję, że przebywa teraz w lepszym miejscu.

- Chciałbym podziękować z jednej strony za jego piękne i niezwykle długie życie, za jego wkład w rozwój polskiego teatru i kina oraz wkład w rozwój sztuki scenicznej w szerokim tego słowa znaczeniu, ale z drugiej strony chcę mu podziękować także za przykład jego życia dla najbliższych i wszystkich tych, którzy bliżej go znali i się z nim stykali i dla których był z pewnością wzorcem. Wspaniały i wielki człowiek, którego żegnamy dzisiaj tutaj w Falenicy, wierzymy, że przeszedł do lepszego życia, pięknego i niezwykłego - podsumował prezydent.

Zmarłego aktora pożegnali także jego znani przyjaciele. Na uroczystości obecni byli między innymi: Bogdan Kalus, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski i Jerzy Fedorowicz.

Franciszek Pieczka był niezwykle cenionym aktorem i do końca życia pozostawał aktywny zawodowo. Widzowie pokochali go za role w produkcjach takich jak „Czterej pancerni i pies” czy „Ranczo”. Zmarł 23 września w wieku 94 lat.

RadioZET.pl/PAP/Anna Kruszyńska,Grzegorz Janikowski,Agnieszka Gorczyca,Maciej Replewicz