Zamknij

Paweł Królikowski nie żyje. Wspominamy najsłynniejsze role aktora w filmach i serialach

Patrycja Chudolińska
27.02.2020 14:50

Paweł Królikowski nie żyje. Znany gwiazdor i prezes Związku Artystów Scen Polskich zmarł w wieku 58 lat. Informację tę potwierdziła Ewa Leśniak, członek zarządu głównego ZASP. Fani składają kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego. Wspominamy filmy i seriale, w których aktor zagrał swoje najważniejsze role.

Paweł Królikowski nie żyje
fot. Donat Brykczynski/REPORTER

Paweł Królikowski nie żyje

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego 2020 roku w wieku 58 lat. Aktor od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, choć nie mówił o nich często w mediach. W 2015 roku przeszedł operację wycięcia tętniaka mózgu. Jego stan zdrowia pogorszył się w maju 2019 roku. Wtedy to juror programu "Twoja twarz brzmi znajomo" nie pojawił się na nagraniach do finału 11. edycji.

- Na początku maja nie przyjechałem do was na spotkanie. Okazało się, że moje zdrowie nie było OK. Musiałem więc coś z tym zrobić, spotkałem ludzi w szpitalu Bródnowskim, w szpitalu koło Zgierza i tam mi uratowali życie, uratowała mi życie moja żona i uratował mi życie mój profesor Ząbek i okazało się, że mogę żyć, że mogę się z wami spotykać - wyjaśnił jesienią.

Fani liczyli na to, że gwiazdor będzie obecny podczas 12. edycji show. Niestety, w grudniu 2019 roku ponownie trafił do szpitala, w którym przebywał aż do teraz. Aktor przebywał na oddziale neurochirurgii w Warszawie.

W jakich filmach i serialach zagrał Paweł Królikowski?

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 roku. Przygodę z aktorstwem rozpoczął w 1984 roku. Zagrał wtedy chuligana w młodzieżowym filmie "Dzień kolibra". Produkcja została wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. Pierwsze sukcesy Paweł Królikowski zaczął odnosić już w trakcie studiów, a w 1978 roku ukończył naukę na Wydziale Aktorskim w filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Po przeprowadzce do Wrocławia aktor otrzymał propozycję prowadzenia własnego programu. Realizował "Truskawkowe studio" dla TVP 2 przez trzynaście lat. Jego najbardziej znaną rolą w TVP była jednak postać Kusego z "Rancza". Za tę rolę aktor otrzymał w 2007 roku statuetkę "Melonika" dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. Paweł Królikowski pojawiał się w "Ranczu" od 2006 do 2016 roku. W latach 2005-2006 grał również onkologa Sławomira Starzyńskiego w serialu "Na dobre i na złe".

Paweł Królikowski był nie tylko aktorem teatralnym i serialowym, ale również filmowym. Zagrał w takich produkcjach, jak "Hel" (2009), "Pitbull. Nowe porządki" (2016) oraz "Sługi wojny" (2019).

W ostatnich latach fani kojarzyli go przede wszystkim z roli jurora w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Aktor z show Polsatu był związany od samego początku, czyli 8 marca 2014 roku. Odszedł dopiero 23 listopada 2019 roku ze względu na problemy ze zdrowiem.

W kwietniu 2018 roku Paweł Królikowski został wybrany prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Ostatnio zrezygnował z tej roli przez problemu zdrowotne, a nowym prezesem stowarzyszenia został Krzysztof Szuster.

RadioZET.pl/PCh