Zamknij

Patryk Vega: aresztowano scenarzystę i aktora polskiego filmowca. Grozi mu 15 lat więzienia

01.09.2022 08:51

Policja aresztowała Grzegorza B. - poszukiwanego od 2021 roku listem gończym dawnego współpracownika Patryka Vegi. Mężczyzna może trafić do więzienia na 15 lat.

Patryk Vega
fot. PAWEL WISNIEWSKI/Polska Press/East News

Ponad rok zajęło funkcjonariuszom z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymanie Grzegorza B. - scenarzysty i aktora współpracującego niegdyś z Patrykiem Vegą. Aresztowanemu grozi wyrok do 15 lat pozbawienia wolności.

Grzegorz B. aresztowany: co zrobił były współpracownik Patryka Vegi?

W lipcu 2021 roku wystawiono list gończy za Grzegorzem B., który był niegdyś scenarzystą i aktorem w filmach Patryka Vegi. Mężczyzna skutecznie ukrywał się przed ponad rok. Został jednak złapany przez CBŚP i niebawem stanie przed sądem.

Jak podaje Onet, mężczyzna ukrył się w skrytce w saunie. Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej   potwierdził, że B. był poszukiwany listem gończym.

Grzegorz B. jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych, w tym zorganizowanej grupy przestępczej "Psychofans", której członkowie wywodzili się ze środowiska kibiców chorzowskiego klubu piłkarskiego. Już w styczniu 2021 r. doszło do zatrzymania Grzegorza B., któremu prokurator przedstawił zarzuty dotyczące płatnej protekcji, obrotu znacznymi ilościami substancji psychotropowych, nielegalnego posiadania broni palnej oraz nakłaniania do pobicia. 

Wówczas mężczyzna został aresztowany tymczasowo na 3 miesiące. Sąd Okręgowy w Katowicach nie zatrzymał podejrzanego na kolejny okres aresztowania, w związku z czym B. został zwolniony. To właśnie wtedy postanowił się ukryć przed władzami. Prokurator postanowił wówczas interweniować.

Na skutek zażalenia prokuratora, Sąd Apelacyjny w Katowicach przedłużył tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od daty ponownego zatrzymania Grzegorza B. Z uwagi na ukrywanie się Grzegorza B. przed organami ścigania na podstawie postanowienia prokuratora rozpoczęto dynamiczne poszukiwania podejrzanego listem gończym, a następnie również na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Przez kilkanaście miesięcy B. szukali funkcjonariusze z CBŚP z Katowic, a także policjanci z tak zwanej grupy łowców cieni. Podinspektor Iwona Jurkiewicz - rzeczniczka prasowa CBŚP w Katowicach poinformowała PAP, że podejrzany wielokrotnie zmieniał miejsce pobytu.

W wyniku podjętych intensywnych działań, weryfikacji kolejnych informacji policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że mężczyzna ukrywa się na terenie województwa podkarpackiego.

Na B. natrafiono w końcu w wyniku przeszukiwania jego domu. W saunie odkryto specjalną skrytkę, w której ukrywał się poszukiwany mężczyzna.

Funkcjonariusze CBŚP, po ściągnięciu drewnianej zasłony siedziska sauny znaleźli ukrywającego się Grzegorza B., który został zatrzymany.

Prokuratura przedstawiła Grzegorzowi B. kolejne zarzuty, między innymi za wystawianie nieprawdziwych faktur VAT oraz utrudniania postępowania egzekucyjnego. Sąd Apelacyjny w Katowicach zadecydował o ponownym tymczasowym aresztowaniu mężczyzny.

Grzegorz B. aresztowany: kim jest były współpracownik Patryka Vegi?

Według ustaleń PAP Grzegorz B. współpracował z Vegą co najmniej dwukrotnie 2020 roku. Przy filmie "Pętla" działał jako scenarzysta. Natomiast w produkcji "Bad Boy", wystąpił w jednej z ról.

loader

RadioZET.pl/Onet/PAP