Zamknij

Outfilm Poznań Festiwal 2022: najciekawsze filmy LGBT+ w programie imprezy

30.08.2022 12:47

Outfilm Poznań Festiwal 2022 to pierwsza edycja wydarzenia filmowego, na którym prezentowane są tytuły dotyczące społeczność LGBT+. Jaki jest program imprezy?

Outfilm Poznań Festiwal 2022
fot. Outfilm Poznań Festiwal 2022/materiały prasowe

Już na początku września 2022 roku ruszy nowe wydarzenie LGBT+ na kulturalnej mapie Polski. Mowa o Outfilm Poznań Festiwal, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, Estrady Poznańskiej, Kina Muza oraz Tongariro Releasing, operatora platformy Outfilm. Jak prezentuje się program festiwalu?

Outfilm Poznań Festiwal 2022: co to za impreza?

W dniach 1-10 września 2022 roku ruszy Outfilm Poznań Festiwal. Wydarzenie to w dużej mierze przegląd najnowszego queerowego kina, ale nie zabraknie też klasyki filmów LGBT+. Pokazy odbędą się w kilku miejscach - na Placu Wolności prezentowane będą najpopularniejsze filmy LGBT+ ostatniego sezonu. W Kinie Muza uczestnicy festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w przedpremierowych pokazach filmów oraz klasyków, które w nadchodzących miesiącach trafią do kin i na platformę VOD Outfilm.

Zobacz także

W związku ze startem Outfilm Poznań Festiwal pojawiła się medialna nagonka na organizatorów, zarzucająca im "deprawację", "obsceniczność", "szerzenie ideologii gender", a włodarzy miasta z prezydentem na czele oskarża się o niszczenie rzekomych miejskich tradycji. W rzeczywistości impreza odpowiada na potrzeby obywateli należących do społeczności LGBT+ oraz ich zwolenników, a także przede wszystkim, miłośników kina. Ukazuje też fragmenty rzeczywistości, które dla wielu mieszkańców Polski są nadal tematem tabu. W rzeczywistości artykuł z "Naszego Dziennika" jest uwikłany ideologicznie i przede wszystkim politycznie, wykorzystując Outfilm Poznań Festiwal jako część ataku na liberalne władze Poznania.

Organizatorzy nie przejmują się jednak homofobicznym artykułem i uważają go za darmową reklamę Outfilm Poznań Festiwal.

Miejmy nadzieję, że pomimo powyższych wypowiedzi ukierunkowanych politycznie mediów, w Outfilm Poznań Festiwal uczestniczyć będzie wiele osób z Poznania oraz innych miast Polski.

Zobacz także

Outfilm Poznań Festiwal 2022: program imprezy

Program Outfilm Poznań Festiwal prezentuje się następująco:

1.09.

 • Pokaz i spotkanie z twórcami filmu "Słoń"

2.09.

 • Premiera filmu "Niebezpieczna gra"
 • Premiera i spotkanie z reżyserką filmu "No Makeup"

3.09.

 • Premiera filmu "The Swimmer"
 • Pokaz filmu "Pieśń miłości" i muzyka na żywo

4.09.

 • Premiera filmu "Błogosławieni"
 • Pokaz filmu "Jump, Darling"
 • Pokaz filmu "Dziewczęta w mundurkach"

5.09.

 • Premiera filmu "Zatroskany obywatel"
 • Pokaz filmu "Przeklęta wiosna"
 • Pokaz filmu "Sebastian"

6.09.

 • Premiera filmu "Samotność" oraz Q&A na temat związków
 • Pokaz filmu "Nikt nie wie"
 • Pokaz filmu "Caravaggio"

7.09.

 • Premiera filmu i spotkanie z reżyserem "Silent Love"
 • Pokaz filmu "Lola"
 • Pokaz filmu "Edward II"

8.09.

 • Pokaz filmu "Odpowiedź na wszystko"

9.09.

 • Pokaz filmu "Mascarpone"

10.09.

 • Pokaz filmu "Beyto"

Na oficjalnej stronie festiwalu można poznać szczegóły imprezy oraz kupić bilety na filmy.

Zobacz także

Outfilm Poznań Festiwal 2022: najciekawsze produkcje

Zdaniem naszej redakcji najciekawszymi produkcjami, które pojawią się na Outfilm Poznań Festiwal 2022 są przedpremierowe nowości, w tym polski film "Słoń".

"Słoń" to długometrażowy debiut filmowy polskiego reżysera i scenarzysty Kamila Krawczyckiego. Jest to opowieść o młodym chłopaku, mieszkającym w małej miejscowości. Chłopak żyje w zgodzie z naturą, dogaduje się z końmi, pomaga matce w prowadzeniu gospodarstwa i marzy o założeniu własnej stadniny. Jego poukładane życie wywróci się do góry nogami, gdy pozna Dawida, młodego mężczyznę, który przyjeżdża do miejscowości po wielu latach nieobecności. Chłopak przyjechał zorganizować pogrzeb swojego ojca i pozałatwiać sprawy formalne z tym związane. Traf chce, że w trakcie pobytu, panowie zaczną lepiej się poznawać, co doprowadzi do emocjonujących porywów serca.

Drugim wartym uwagi tytułem jest włoski dramat "Błogosławieni".

Prezentowany podczas festiwalu w Wenecji i Tribeca Film Festival komedio-dramat, przygląda się losom dwóch przyjaciół, którzy każdą chwilę spędzają razem. Młodzi miłośnicy sportu nie obawiają się okazywać sobie ciepłych uczuć i często przytulają się, czy wymieniają drobnymi gestami bliskości. Wszystko jest dobrze, do czasu, gdy jeden z bohaterów nie zorientuje się, że być może czuje do drugiego coś więcej niż tylko platoniczną, kumpelską miłość. Film zachwyca w szczególności bardzo sensualną, intrygującą sekwencją trójkąta miłosnego, w zaskakujący i namacalny sposób pokazującą kto się komu podoba. To chyba najciekawszy i najbardziej emocjonujący moment filmu włoskiej reżyserki. Wartym dodania jest, że w tle historii "miłosnej" rozgrywa się nietypowy dramat z udziałem religii. Siostra jednego z bohaterów zostaje bowiem uznana za świętą, a do ich mieszkania ustawiają się kolejki wiernych. Ciekawy komentarz do kwestii religii i ludzkiego ślepego podążania za pogłoską i "cudem".

loader

RadioZET.pl/Outfilm Poznań Festiwal