Zamknij

"Żeby nie było śladów" nie zdobędzie Oscara. Znamy filmy, które będą walczyć o prestiżową nagrodę

22.12.2021 07:24

Które filmy dostaną Oscary 2022? Znamy shortlistę produkcji nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zabrakło na niej polskiego kandydata - "Żeby nie było śladów".

Żeby nie było śladów - kadr z filmu
fot. Kino Świat/materiały prasowe

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła shortlistę filmów międzynarodowych, które mają szansę na Oscara 2022. Polski kandydat - produkcja "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, nie znalazł się w oscarowym zestawieniu, co oznacza, że nie ma szansy na statuetkę.

Oscary 2022: "Żeby nie było śladów" bez szans na nagrodę

Nadchodzi koniec roku, więc tradycyjnie pojawiają się pierwsi oficjalny kandydaci do Oscarów 2022. Niestety tym razem polscy twórcy nie zasiądą na sali, w której są wręczane prestiżowe nagrody filmowe.

Na stronie internetowej Amerykańskiej Akademii Filmowej zaprezentowano 15 produkcji, które będą miały szansę na zdobycie Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Wśród nich pojawiły się takie produkcje, jak "Bohater" Asghara Farhadiego i "Lamb" Valdimara Johannssona. O jedno z miejsc walczył oparty na faktach dramat Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów", opowiadający głośną i przejmującą sprawę Grzegorza Przemyka, który w czasach PRL został zabity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Scenariusz filmu autorstwa Kai Krawczyk-Wnuk został oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. W "Żeby nie było śladów" widz poznaje historię brutalnego pobicia maturzysty przez milicjantów. Jedynym świadkiem zdarzenia jest jego najlepszy przyjaciel - Jurek Popiel (Tomasz Ziętek). Wraz z matką zamordowanego chłopaka (Sandra Korzeniak), Jurek postanawia walczyć o sprawiedliwość z PRL-owską machiną Biura Politycznego KC PZPR, które zamiast rzetelnie wyjaśniać sprawę, tuszowało ją na każdym kroku. W pozostałych rolach wystąpili Agnieszka Grochowska, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot i Mateusz Górski.

Oscary 2022: shortlista najlepszych filmów międzynarodowych

Polska produkcja nie ma szans na Oscara 2022. Które filmy znalazły się na shortliście i powalczą o nominacje? Oto pełna lista wybranych produkcji:

 • "Bohater", reż. Asghar Farhadi (Iran)
 • "The Hand of God", reż. Paolo Sorrentino (Włochy)
 • "I'm Your Man", reż. Maria Schrader (Niemcy)
 • "Wielka wolność", reż. Sebastian Meise (Austria)
 • "Playground", reż Laura Wandel (Belgia)
 • "Lunana: A Yak in the Classroom", reż. Pawo Choyning Dorji (Bhutan)
 • "Flee", reż. Jonas Poher Rasmussen (Dania)
 • "Compartment No. 6", reż. Juho Kuosmanen (Finlandia)
 • "Drive My Car", reż Ryusuke Hamaguchi (Japonia)
 • "Hive", reż. Blerta Basholli (Kosowo)
 • "Prayers for the Stolen", reż. Tatiana Huezo (Meksyk)
 • "Najgorszy człowiek na świecie", reż. Joachim Trier (Norwegia)
 • "Plaza Catedral", reż. Abner Benaim (Panama)
 • "Szef roku", reż. Fernando León de Aranoa (Hiszpania)

Mimo że polski film nie dostanie Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, polscy twórcy mają swoje zasługi w produkcji "Lamb". Koproducentami filmu są Klaudia Śmieja-Rostworowska, Beata Rzeźniczek, Bogna Szewczyk oraz Jan Naszewski, a za montaż odpowiada Agnieszka Glińska.

Oscary 2022: kiedy rozdanie nagród filmowych?

Polskiego kandydata do 94. rozdania Oscarów poznaliśmy we wrześniu 2021 roku. Ostateczna decyzja o kształcie listy filmów walczących o statuetki zostanie wydana 8 lutego 2022 roku. Gala odbędzie się natomiast 27 lutego.

loader

RadioZET.pl/oscars.org