Zamknij

Oscary 2022: Polska z szansą na prestiżową statuetkę! "Sukienka" z nominacją do Oscara

08.02.2022 14:37

Znamy nominacje do Oscarów 2022. Wśród nominowanych produkcji znalazła się krótkometrażowa "Sukienka" - polski film, który ma szansę na zdobycie nagrody. Siódmą nominację do statuetki otrzymał również dwukrotny laureat Oscara Janusz Kamiński za zdjęcia do "West Side Story".

Sukienka - Anna Dzieduszycka - kadr z filmu
fot. materiały prasowe

8 lutego 2022 roku odbyło się oficjalne ogłoszenie filmów nominowanych do Oscarów 2022. Wśród produkcji znalazł się polski tytuł - "Sukienka".

Oscary 2022: "Sukienka" nominowana w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy

Podczas ogłoszenia filmów nominowanych do Oscarów 2022 Polacy mieli szansę jedynie w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy. Wśród tytułów wyłonionych przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej znalazła się "Sukienka" - produkcja w reżyserii Tadeusza Łysiaka.

Pozostałe wybrane filmy, które mają szansę na nagrodę w tej kategorii to "Ala Kachuu - Take and Run", "Ony my mind", "Please hold" oraz "The Long Goodbye".

W tym roku polski film nie dostał się na listę produkcji nominowanych do Najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Naszym kandydatem był oparty na faktach dramat "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, opowiadający historię morderstwa Grzegorza Przemyka przez funkcjonariuszy milicji obywatelskiej. W roli głównej wystąpił Tomasz Ziętek.

Szanse na zdobycie Oscara ma również polski operator Janusz Kamiński, który zdobył już dwie statuetki w swojej karierze. Został nominowany za pracę w najnowszym filmie Stevena Spielberga - remake'u kultowego musicalu "West Side Story".

Oscary 2022: "Sukienka" - gdzie obejrzeć film nominowany do nagrody?

Oto jak prezentuje się oficjalny tytuł fabuły "Sukienki".

Julia pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku, o bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Zaczyna o nim fantazjować.

W rolach głównych wystąpili Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski, Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu, ale również jego scenarzystą. Za zdjęcia odpowiada Konrad Bloch, za montaż Mariusz Gos, a za muzykę Jan Ignacy Królikowski. Producentami "Sukienki" są Warszawska Szkoła Filmowa oraz Dobro Sp. Z o.o., Miło Postproductions, Głośno i Błażej Kafarski.

Film jest dostępny całkowicie za darmo na kanale YouTube Salaud Morisset.

Kiedy dowiemy się, czy film Łysiaka zdobędzie Oscara?

Oscary 2022: kiedy odbędzie się gala wręczenia nagród?

94. rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 27 marca 2022 roku. Obecnie nie wiadomo jeszcze, gdzie ceremonia wręczenia Oscarów 2022 będzie miała miejsce.

loader

RadioZET.pl/

Najlepsze filmy 2021 roku – wybór redakcji kulturalnej RadioZET.pl [ZDJĘCIA]