Zamknij

Oscary 2022: "Psie pazury" Netflixa największym przegranym tegorocznej gali

Roksana Orlicka
28.03.2022 12:40

Oscary 2022 zostały rozdane, teraz przyszedł czas na podsumowania. Największym przegranym 94. rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej jest film "Psie pazury" w reżyserii Jane Campion.

Psie pazury
fot. Kristy Griffin/Netflix

Oscary 2022: "Psie pazury" Netflixa największym przegranym tegorocznej gali. Nie da się ukryć, że w "Psich pazurach" pokładano wielkie nadzieje. Najnowszy film Jane Campion zachwycił krytyków i widzów świetnie rozpisaną historią, grą aktorską i pięknymi zdjęciami. Niestety, Akademia nie przyznała filmowi zbyt wielu statuetek.

Zobacz także: Jane Campion: kim jest reżyserka nominowanego do Oscara 2022 filmu "Psie pazury"?

Oscary 2022: "Psie pazury" Netflixa największym przegranym tegorocznej gali

"Psie pazury" to film w reżyserii Jane Campion, oparty na postawie książki Thomasa Savage'a. Produkcja trafiła na platformę Netflix. Jest to opowieść o losach dwóch braci, których nie łączy bliska relacja, a wspólna ziemia i ranczo. W momencie, gdy George żeni się z wdową, ich relacje ulegają pogorszeniu. Film jest niespieszny, zobrazowany pięknymi zdjęciami i świetnie zagrany. Produkcja szybko stała się faworytem Oscarów 2022 i otrzymała 12 nominacji, w tym w najważniejszych kategoriach: "najlepszy film", "najlepszy aktor pierwszoplanowy" (Benedict Cumberbatch), "najlepszy aktor drugoplanowy" (Kodi Smit-McPhee i Jesse Plemons) oraz "najlepsza aktorka drugoplanowa" (Kirsten Dunst).

Finalnie "Psie pazury" zostały nagrodzone tylko jednym Oscarem - za najlepszą reżyserię dla Jane Campion. Reżyserka odebrała drugą statuetkę w swojej karierze, zdecydowanie jest to jeden z najlepszych filmów w jej dorobku, jednak można mówić, że "Psie pazury" są największym przegranym Oscarów 2022.

Miano najlepszego filmu musiały oddać filmowi "CODA", który przedstawia historię głuchej rodziny i ich słyszącej córki. Najlepszym aktorem drugoplanowym został Troy Kotsur, związany właśnie z tą produkcją. Natomiast Kirsten Dunst nie miała szans z Arianą DeBose z "West Side Story", a Cumberbatch przegrał pojedynek z Willem Smithem. W pozostałych kategoriach lepsza okazała się "Diuna".

Oscary 2022: gdzie obejrzeć film "Psie pazury"?

"Psie pazury" można obejrzeć na platformie Netflix.

loader

Zobacz także: Oscary 2022: In Memoriam, jakiego jeszcze nie było w historii Oscarów [WIDEO]

RadioZET.pl