Zamknij

Dariusz Wolski: kim jest Polak nominowany do Oscara?

25.04.2021 19:15

Dariusz Wolski otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia do filmu "News of the World" Paula Greengrassa. Kim jest polski filmowiec nominowany do Nagrody Akademii?

Dariusz Wolski
fot. Francois Duhamel/?Netflix/courtesy Everett Collection/ East News

Dariusz Wolski z nominacją do Oscara. 15 marca 2021 roku poznaliśmy nominacje do najważniejszych statuetek w świecie filmów. W oscarowym wyścigu weźmie udział polski operator Dariusz Wolski, którego wyróżniono za zdjęcia do filmu "News of the World" (pol. "Nowiny ze świata") w reżyserii Paula Greengrassa. Kim jest Dariusz Wolski i przy jakich sławnych produkcjach pracował?

Dariusz Wolski - kim jest Polak nominowany do Oscara?

Dariusz Wolski to polski operator filmowy, który mieszka i pracuje w Los Angeles. Studiował w łódzkiej szkole filmowej, a w 1979 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Przełomowym projektem okazał się dla niego "Heart", który otworzył mu drzwi do dalszej kariery.

Dariusz Wolski ma w swoim portfolio przeszło 100 teledysków, w tym dla największych gwiazd światowej muzyki: Davida Bowie, Eltona Johna, Stinga czy zespołu Aerosmith. To jednak nie wszystko. W trakcie swojej kariery Dariusz Wolski pracował jako operator przy wielkich hollywoodzkich hitach, jak chociażby "Piraci z Karaibów", "Alicja w Krainie Czarów", "Dziennik zakrapiany rumem" i "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street". Dariusz Wolski wielokrotnie współpracował też z uznanym reżyserem Ridleyem Scottem. Do ich wspólnych projektów należą: "Marsjanin", "Prometeusz", "Exodus: Bogowie i królowie" oraz "Wszystkie pieniądze świata".

W tym roku przyjdzie nam zobaczyć dwa wielkie widowiska filmowe, do których zdjęcia zrealizuje właśnie Dariusz Wolski. Będą to "House of Gucci" z Adamem Driverem i Lady Gagą w rolach głównych, oraz "The Last Duel" Ridleya Scotta.

Dariusz Wolski powalczy o Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia. Polaka wyróżniono za pracę nad filmem "News of the World" (pol. "Nowiny ze świata") w reżyserii Paula Greengrassa. Jego konkurentami są Sean Bobbitt ("Judas and the Black Messiah"), Erik Messerschmidt ("Mank"), Joshua James Richards ("Nomadland") i Phedon Papamichael ("Proces siódemki z Chicago").

Oscary 2021 - kiedy odbędzie się gala?

93. edycja rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku w Dolby Theatre w Los Angeles. Gala odbędzie się w sposób tradycyjny i nie zostanie zastąpiona wirtualną ceremonią.

loader