Zamknij

Oscary 2021: Chloe Zhao z Oscarem dla najlepszej reżyserki za film „Nomadland”

26.04.2021 02:59

Oscar 2021 za reżyserię powędrował w ręce Chloé Zhao za film „Nomadland”. Twórczyni wygłosiła poruszające przemówienie. To historyczny moment. Zhao jest dopiero drugą kobietą reżyserką nagrodzoną w tej kategorii. 

Chloe Zhao - najlepsza reżyserka
fot. CHRIS PIZZELLO/AFP/East News

Oscary 2021 rozdane! Nagroda za najlepszą reżyserię trafiła w ręce Chloé Zhao za film „Nomadland”. To historyczny moment. Reżyserka jest pierwszą kobietą azjatyckiego pochodzenia z tą nagrodą oraz zaledwie drugą kobietą w historii, która otrzymała to wyróżnienie.

Oscary 2021: WYNIKI. Kto wygrał i dostał statuetkę? [LISTA ZWYCIĘZCÓW, LAUREACI]

Oscary 2021: Chloé Zhao najlepszą reżyserką za film "Nomadland"

Chloé Zhao została uhonorowana nagrodą za najlepszą reżyserię filmu "Nomadland". Artystka nie kryła wzruszenia na scenie. W swoim przemówieniu powiedziała: 

"Dziękuję wszystkim pozostałym nominowanym w tej kategorii. Jesteście genialni. To była niezwykła podróż. Ostatnio dużo myślałam, jak radzę sobie, gdy wszystko się sypie. Gdy dorastała w Chinach, grałam z tatą w grę, w której zapamiętywaliśmy klasyczne wiersze, a potem z pamięci je recytować. (...)Ludzie od narodzenia są dobrzy. Zawsze w to wierzę, choć czasem wydaje się odwrotnie. Ja odnajduję dobro w ludziach, których spotykam na świecie. Dedukuję tę nagrodę osobom, które odnajdują dobro w sobie. Inspirujecie mnie, by kręcić kolejne filmy".

Pełna przemowa artystki prezentowała się następująco:

Oscary 2021: Chloé Zhao otrzymała nagrodę za film „Nomadland”. O czym jest film?

„Nomadland” to opowieść o 60-letniej Fern, która w wyniku recesji traci pracę. W efekcie zamieszkuje w vanie, którym przemierza Stany Zjednoczone, po drodze poznając wielu podobnych do niej, współczesnych nomadów. Reżyserką, scenarzystką, montażystką i jedną z producentek filmu jest Chloe Zhao, która swoje dzieło oparła na książce Jessiki Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”.

loader

Oscar dla Chloé Zhao to tylko jedna z trzech statuetek, którymi nagrodzono „Nomadland”. Film otrzymał także Oscary 2021 w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsza Aktorka. 

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

Czytaj także: Oscary 2021: Jakie nominowane do Oscara filmy zobaczymy na Netflix?