Zamknij

Chloe Zhao - kim jest reżyserka "Nomadland", która zdobyła Oscara 2021?

16.04.2021 15:14

Chloe Zhao zdobyła Oscara 2021 za reżyserię filmu "Nomadland". Kim jest artystka i jakie filmy wyreżyserowała?

Chloé Zhao
fot. Invision/Invision/East News

Oscary 2021 za nami. Chloé Zhao otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza reżyseria za film z Frances McDormand pod tytułem "Nomadland". Jak wyglądała jej kariera i jakie filmy stworzyła artystka?

Oscary 2021: Chloe Zhao - kim jest reżyserka "Nomadland"?

Chloé Zhao przyszła na świat 31 marca 1981 roku w Pekinie jako Zhao Ting. Ojciec reżyserki był szanowanym dyrektorem wykonawczym jednej z największych firm produkujących stal w Chinach. Obecnie pracuje w branży nieruchomości. Matka artystki była pracownicą szpitala i członkinią grupy performerskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Już od najmłodszych lat interesowała się sztuką. Jako nastolatka czytała mangi i pisała fan fiction.

Fascynowała się też kinem. Jej ulubionym filmem był dramat "Happy Together" w reżyserii Wong Kar-Waia. W wieku 15 lat, mimo iż  praktycznie nie znała języka angielskiego rodzice wysłali Zhao do Brighton College - prywatnej szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii. W tym czasie jej rodzice rozstali się, a jej ojciec ożenił się ponownie z aktorką komediową Song Dandan, którą Zhao oglądała w telewizji, gdy dorastała. Wyjazd do Wielkiej Brytanii był w pewnym sensie spełnieniem jej marzeń, ponieważ zawsze interesowała się zachodnią popkulturą. Z tego powodu po ukończeniu szkoły z internatem w Anglii przeniosła się do Los Angeles, aby skończyć tam liceum.

Po ukończeniu szkoły średniej Zhao rozpoczęła studia na Mount Holyoke College w Massachusetts, zdobywają tytuł licencjata z nauk politycznych. Następnie studiowała produkcję filmową w New York University Tisch School of the Arts. Swój pierwszy film pełnometrażowy stworzyła w 2015 roku. Był to dramat "Songs My Brothers Taught Me", opowiadający o relacji rodzeństwa rdzennych Amerykanów z plemienia Dakotów. Film zadebiutował na Sundance Film Festival, a następnie trafił na festiwal filmowy w Cannes. Został nagrodzony nagrodą dla najlepszego debiutu na 31. rozdaniu Independent Spirit Awards.

W 2017 roku Chloé Zhao stworzyła film "Jeździec" - współczesny western o młodym kowboju, który odbywa podróż po niemal śmiertelnym wypadku, w którym brał udział. Podobnie jak w przypadku swojego debiutu, reżyserka zaangażowała do obsady naturszczyków, którzy pochodzili z terenów, na których kręcono zdjęcia. Dzięki temu filmy Zhao mają w sobie elementy naturalistyczne, ocierające się o dokument. "Jeździec" zadebiutował na festiwalu w Cannes. Zdobył nagrodę Art Cinema Award i Bonnie Award oraz dwie nominacje do Independent Spirit Awards.

W 2018 roku Zhao rozpoczęła prace nad swoją trzecią produkcją - "Nomadland". Historia kobiety (Frances McDormand), która tracąc wszystko postanawia zostać współczesną nomadką, została nakręcona w zachodnich stanach USA w samochodzie kempingowym. Ponownie w filmie pojawiło się wielu naturszczyków, którzy rzeczywiście prowadzą tryb życia, jak bohaterka "Nomadland". Produkcja zadebiutowała na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie zdobyła Złotego Lwa. Trafiła też na 2020 Toronto International Film Festival i została nagrodzona People's Choice Award. Po kinowej premierze "Nomadland" Zhao zdobyła Złoty Glob  oraz Oscara za najlepszą reżyserię, tym samym stając się pierwszą Azjatką i drugą kobietą, nagrodzoną tymi prestiżowymi statuetkami w tej kategorii.

W ciągu swojej krótkiej, ale obfitej w nagrody kariery Zhao przykuła uwagę mainstreamowych studiów produkcyjnych. Reżyserka w 2018 roku rozpoczęła pracę z Amazon Studios nad wciąż niezatytułowaną biografią Bassa Reevesa - pierwszego czarnoskórego marshalla w historii USA. Zhao odpowiada nie tylko za reżyserię, ale również za scenariusz. W tym samym roku została zatrudniona przez Marvel Studios do powołania do życia filmu superbohaterskiego "Eternals" - opowiadającego o nietuzinkowej drużynie nieśmiertelnych herosów o niemal boskich mocach. Premiera produkcji z powodu pandemii koronawirusa została już kilkukrotnie przełożona. Obecnie planowana jest na 5 listopada 2021 roku.

Chloé Zhao mieszka w Ojai w Kalifornii z trzema kurczakami i psem. Jej partnerem jest operator Joshua James Richards.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

loader

Oscary 2021 - ile nagród zdobyła Clohe Zhao?

Reżyserka dostała nagrodę w kategorii Najlepsza reżyseria.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET