Zamknij

Oscary 2020: Joaquin Phoenix w mocnej przemowie. Laureat Oscara o ekologii i LGBT

Maciej Friedrich
10.02.2020 06:31

Joaquin Phoenix otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za gwiazdorską kreację w "Jokerze". Podczas odbierania statuetki wygłosił emocjonalną przemowę. Odniósł się między innymi do spraw ekologii oraz ruchu LGBT. Słowa aktora wywołały wiele emocji.

Oscary 2020: Joaquin Phoenix w mocnej przemowie. Laureat Oscara o ekologii i LGBT
fot. FREDERIC J. BROWN/AFP/East News

Oscary 2020 rozdane. Po raz kolejny cały świat emocjonował się nagrodami przyznawanymi przez Amerykańską Akademię Filmową. Polacy rzecz jasna trzymali kciuki za "Boże ciało" Jana Komasy, które walczyło o statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego, ale jak co roku ogromne emocje wzbudzał wybór najlepszego aktora i aktorki.

Wśród pań zwyciężyła Renée Zellweger, a za najlepszego aktora pierwszoplanowego uznano Joaquina Phoenixa. Gwiazdor zjawiskowego "Jokera" znany jest ze swojej proekologicznej postawy i zaangażowania w sprawy społeczne. Moment odbioru statuetki wykorzystał, by wygłosić emocjonalną przemowę. Oscary 2020 - WYNIKI. Kto wygrał? [LISTA ZWYCIĘZCÓW, LAUREACI 2020]

Oscary 2020: Joaquin Phoenix najlepszym aktorem. Mocna przemowa gwiazdora "Jokera"

W wyścigu o statuetkę Oscara Phoenix zdeklasował Leonardo DiCaprio, Adama Drivera i Jonathana Pryce. Wypowiedź aktora podczas odbierania nagrody miała bardzo mocny przekaz. Aktor odniósł się do kwestii LGBT, osób chorych psychicznie oraz bardzo bliskiej mu ekologii. Podkreślił, że współcześni ludzie czują się panami świata, a zwierzęta traktują przedmiotowo.

- Warto zabrać głos dla tych, którzy na co dzień mnie nie słyszą. Jesteśmy jednym, żadna rasa nie ma prawa wywyższać się i pogardzać. Myślę, że porzuciliśmy świat natury, wierzymy, że jesteśmy środkiem wszechświata, myślimy, że wszystko nam się należy. Sztucznie zapładniamy krowy, zabieramy im dzieci, kradniemy mleko. Boimy się zmiany. Ludzie są pełni wyobraźni, potrafią wynajdywać nowe rozwiązania. Uda nam się stworzyć systemy zmiany, które będą dobre dla wszystkich.

Laureat Oscara przyznał także, że zaszła w nim zmiana i podziękował tym, którzy tę zmianę docenili i dali mu szansę. Zacytował także swojego zmarłego brata.

- Byłem przez całe życie okrutny i jestem wdzięczny, że wielu z was dało mi drugą szansę. Mój brat powiedział kiedyś: "Biegnij na ratunek miłości, a pokój pobiegnie za tobą".

 

RadioZET.pl/MF