Zamknij

Oglądaj filmy i wspieraj Ukrainę. Wspaniała akcja polskich kin, dystrybutorów i serwisów VOD

03.03.2022 11:49
Kinoteka
fot. Marek Kowalczyk/REPORTER/East News

Przedstawiciele świata kina aktywnie angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W jaki sposób możemy pomóc, wykonując takie czynności, jak oglądanie filmów? Sprawdźcie sami.

Największy konfikt zbrojny na terenie Ukrainy trwa od 24 lutego, gdy Rosja bezpardonowo zaatakowała swojego sąsiada. Od tego czasu Polacy działają w każdy możliwy sposób, by pomóc uchodźcom z tego kraju, którzy przekroczyli granicę w celu schronienia się przed wojną. Teraz do szeregu organizacji pomocowych, dołączyły kina, platformy VOD i dystrybutorzy filmowi.

Oglądaj filmy i wspieraj Ukrainę 

Wiele firm i instytucji kultury otwarcie wspiera działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Najwięksi dystrybutorzy oraz szefowie kin dołączają się do zbiórek pomocowych, mających na celu zbiórkę pieniędzy na rzecz polepszenia stanu życia uchodźców, którzy już znajdują się na terenie naszego kraju.

Firmy te wystawiają to, co mają w swoim zasięgu – produkcje filmowe – i zyski z ich wyświetlania przekazują na różnorodne organizacje pomocowe, działające na rzecz polepszenia sytuacji uchodźców. Jak zatem można pomóc Ukrainie, oglądając filmy? Przekonajcie się sami.

Warszawskie kino Kinoteka ogłosiło, że w czwartek 3 marca jest dniem wsparcia dla Ukrainy. Oznacza to, że przychód ze wszystkich filmów wyemitowanych tego dnia zostanie przekazany na pomoc uchodźcom.

Również warszawskie kina Muranów i Amondo otwarcie wspierają działania pomocowe. W obu tych przybytkach w najbliższych dniach za bilet będzie można zapłacić normalną cenę, bądź wykupić specjalną cegiełkę o większej kwocie – chodzi o to, że cały przychód w wybranych dniach zostanie przekazany na organizacje pomocowe.

W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej U-Jazdów i U-Jazdowski Kino trwa zbiórka przedmiotów do domu dla uchodźców w Chełmie. Specjalny kosz został wystawiony w holu kina.

Podobnych akcji na terenie kraju jest coraz więcej. Sieć kin Helios ogłosiła niedawno specjalne darmowe pokazy filmów z ukraińskim dubbingiem, a Netlflix przekazał listę produkcji, które można obejrzeć w serwisie w języku ukraińskim.

Powyższe przykłady to jedynie szczyt góry lodowej, ukazujący szeroki zakres działań instytucji kultury, mający na celu pomoc uchodźcom.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

Oglądaj filmy na VOD i wspieraj Ukrainę

Także serwisy streamingowe włączone są w akcję. Polski serwis streamigowy MojeEKino.pl, we współpracy z Ukraina Film Festival już od piątku emituje filmy, poświęcone sytuacji w Ukrainie, z których przychód zostaje przekazany na organizacje pomocowe. Wedle informacji z poniedziałku 28 lutego, w pierwszy weekend wyświetlania filmu dokumentalnego „Moja wojna” na platformie udało się zebrać ponad 21 tys. złotych. Zasięg pomocy tak pozytywnie zaskoczył organizatorów, że zdecydowali się przedłużyć akcję i dodać filmy do katalogu. Obecnie w serwisie można obejrzeć trzy inne filmy, z których dochód zostanie przekazany bezpośrednio na pomoc uchodźcom: „U311 Czerkasy”, „Cienie Imperum” czy „Putin Forever?”. 

Czytaj także: Wojna w Ukrainie: polscy filmowcy pomagają bohaterom filmu o Tatarach krymskich [WIDEO]

RadioZET.pl/Facebook/strony internetowe kin