Zamknij

Nie tylko "Listy do M." - wybieramy najciekawsze polskie filmy świąteczne [LISTA]

22.12.2021 13:28

Polskie filmy świąteczne - pomagamy wybrać najlepsze produkcje na święta. W naszej kinematografii możemy pochwalić się nie tylko "Listami do M.".

Dawid i elfy - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Netflix

Najlepsze polskie filmy świąteczne. Święta Bożego Narodzenia już za pasem. To moment, w którym zaczynamy zastanawiać się, jakie możemy obejrzeć z rodziną. Tym razem postanowiliśmy wybrać dla Was najciekawsze polskie propozycje świąteczne. Jakie polskie tytuły, opowiadające o okresie świąt warto obejrzeć? Przekonajcie się sami. 

Najlepsze polskie filmy świąteczne [LISTA]

"Dawid i Elfy"

Najnowsza propozycja na liście. Tegoroczny film Netflixa, swoją formułą przypominający amerykańską komedię "Elf" z Willem Ferrellem. Sfrustrowany swoją pracą elf wyjeżdża z krainy Świętego Mikołaja i udaje się na Ziemię, aby tam bliżej poznać ludzi, dla których w pocie czoła tworzy co roku całe wory prezentów. W trakcie wyprawy dowiaduje się, że ludzie przestali wierzyć w magię Mikołaja. Bohater próbuje naprawić tę sytuację i pomóc ludziom odzyskać prawdziwy urok Świąt.

"To musi być miłość"

Rozgrywająca się w okresie świątecznym historia trzech sióstr oraz matki, która postanawia odpocząć od swojego dotychczasowego życia i wyrusza na spontaniczną wyprawę, podczas której planuje przemyśleć decyzję o ślubie. Utrzymana w lekkim tonie komedia o problemach damsko-męskich, widzianych z perspektywy czterech kobiet o różnym temperamencie, które łączą nie tylko więzy krwi, ale przede wszystkim przyjaźń i wzajemne zrozumienie.

"Listy do M." 

Jeden z pierwszych polskich filmów świątecznych, powstałych jako lokalna odpowiedź na sukces brytyjskiej produkcji "To właśnie miłość". Rozgrywająca się w Warszawie opowieść o kilkorgu bohaterów, którzy w okresie przedświątecznym odczuwają większą niż zwykle samotność. Szybko odkrywają jednak, że przed Świętami i miłością nie ma ucieczki. Urokliwy portret dzisiejszych trzydziestolatków, który skradł serca milionom Polaków i rozpoczął całą filmową sagę. 

"Listy do M. 2"

Kontynuacja, rozgrywająca się w 4 lata po wydarzeniach oryginału. Znani i lubiani bohaterowie, którzy odnaleźli miłość i szczęście pod koniec poprzedniej odsłony, po raz kolejny szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Nie wiedzą jeszcze, ile nowych problemów pojawi się na ich drodze. Na szczęście mogą znaleźć oparcie w najbliższych. Kolejna urokliwa komedia omyłek.

"Planeta Singli 2"

Po sukcesie pierwszej części oraz oryginalnych "Listów do M", twórcy "Planety Singli" dostrzegli ogromny potencjał w umiejscowieniu historii podczas świąt Bożego Narodzenia. W związku Ani i Tomka pojawia się kryzys, wynikający z różnicy charakterów i odmiennych wizji planów na przyszłość. Na domiar złego na horyzoncie pojawia się tajemniczy mężczyzna, będący właścicielem firmy, odpowiedzialnej za sukces aplikacji Planeta Singli, który jest żywo zainteresowany Anią. Rozpoczyna się flirt, który może odmienić losy pary. Czy magia świąt sprawi, że bohaterowie się pogodzą? Czy może ich miłość była jedynie preludium do zupełnie innej, nowej historii miłosnej?

"Miłość jest wszystkim"

Gdy do Gdańska przypływa statek, na którego pokładzie znajduje się "prawdziwy" Święty Mikołaj, wydarzenie to rozpoczyna lawinę zaskakujących zbiegów okoliczności, które odmienią życie kilkorga bohaterów. Kobieta, która nie znosi futbolu, wda się w burzliwy romans z popularnym piłkarzem; udane małżeństwo zostanie wystawione na próbę związku poprzez pokusę zdrady, a para, która pieczołowicie przygotowywała swój ślub, zorientuje się, że plany mogą zmienić się w mgnieniu oka. Szybko zorientują się jednak, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. Przeplatające się losy bohaterów, pokażą okres przedświątecznej gorączki z kilku różnych stron, emanując jednak ciepłem i pozytywnym humorem. 

"Cicha Noc"

Film, rozgrywający się podczas świąt Bożego Narodzenia, ale pokazujący go z zupełnie innej, nielukrowanej strony. Dramat rodzinny rozpisany na kilka wybitnych ról. Agnieszka Suchora, Dawid Ogrodnik i Arkadiusz Jakubik zostali nawet nagrodzenia za swoje role podczas festiwalu w Gdyni. Film Piotra Domalewskiego ("Sexify", "Hiacynt") pokazuje ciemną stronę Bożego Narodzenia, gdy z rodziną spotykamy się z przymusu tradycji, a nie z własnych chęci. Przewrotny, dosadny i dający do myślenia portret Polaków, który stara się być odtrutką dla przesłodzonych komedii romantycznych. 

"Listy do M. 3"

Starzy i nowi bohaterowie przeżyją serię przedświątecznych uniesień, które pozwolą im zrewidować swoje podejście do świąt Bożego Narodzenia, miłości i bliskości emocjonalnej z drugą osobą. Kolejny zestaw przeplatających się komediowo-dramatycznych sytuacji, które potrafią włożyć uśmiech na usta widza.

"Hania"

Film wyreżyserowany przez znanego i uznanego polskiego operatora, Janusza Kamińskiego. Twórca zdjęć do filmów Stevena Spielberga stworzył wariację na temat amerykańskich filmów świątecznych, opowiadając historię młodego małżeństwa, które decyduje się przygarnąć do swojego domu tuż przed świętami Bożego Narodzenia młodego chłopca z domu dziecka. Chłopczyk i jego zaskakujące podejście do życia, odmienia losy pary, która zaczyna patrzeć na otaczającą ich rzeczywistość z nowej strony.

"Świąteczna przygoda"

Szalone perypetie księgowego z walizką pełną pieniędzy, dziewczynki szukającej pieniędzy dla Domu Dziecka oraz Anioła Śmierci, który pieniędzy nie zna i nie potrzebuje. Musi za to wykonywać pracę na ziemi, ciągle natykając się na przeszkody, które go przerastają. Zwariowana fabuła, efekty specjalne i mnóstwo gagów wzbogacają obraz. [opis za Filmweb]

"Listy do M. 4"

Ustatkowany i ułożony świat Mela, Szczepana, Kariny i Wojciecha znów stanie na głowie. Akurat podczas okresu Świąt. Między Karolinę i Filipa wkroczy nowa kobieta, a o Rudolfa upomni się przeszłość. W tym czasie nawet nieśmiały introwertyk wyjdzie z domu, a zbuntowany pechowiec okaże się muzycznym diamentem. Święta to magia, wystarczy dać jej szansę! [za opisem dystrybutora]

Czytaj także: Świąteczne seriale: 4 gwiazdkowe produkcje dla serialomaniaków [LISTA]

RadioZET.pl/Onet.pl/YouTube