Zamknij

Ile jest prawdy w popularnych filmach i serialach? TVP Historia zapowiada ciekawy program

10.09.2021 21:25

"Nie taka prosta historia" to nadchodzący program TVP Historia, który oceni popularne produkcje (od "Ogniem i mieczem" po "The Crown") pod kątem wiarygodności historycznej. Co już wiemy o produkcji? 

Ile jest prawdy w popularnych filmach i serialach? TVP Historia zapowiada ciekawy program
fot. Shutterstock.com (zdjęcie poglądowe)

"Prawda tym różni się od fikcji, że fikcja musi być prawdopodobna. Prawda - nie". W myśl dewizy Marka Twaina, prowadzący programu "Nie taka prosta historia" odkrywać będzie tricki i koncepty stosowane przez autorów popularnych dzieł, które kształtują masową świadomość historyczną. Zatem, ile prawdy jest w popularnych filmach i serialach? Przekonamy się już 12 września 2021 roku!

"Nie taka prosta historia": TVP Historia zapowiada ciekawy program 

Program "Nie taka prosta historia" poprowadzi Wiktor Świetlik - dziennikarz, publicysta i felietonista. Pierwszy odcinek poświęcony zostanie filmowi "300: Początek imperium", a widzowie znajdą w nim odpowiedzi na takie pytania jak: kto dowodził armią grecką pod Maratonem? Czy hoplita umiał strzelać z łuku? Kim była tajemnicza grecka królowa walcząca po stronie Persów? Gośćmi programu będą specjaliści Uniwersytetu Warszawskiego: historyk prof. dr hab. Jacek Rzepka oraz hellenistka i latynistka - Iwona Żółtowska.

materiały prasowe TVP
fot.

materiały prasowe TVP

W drugim epizodzie twórca wraz z gośćmi wezmą na warsztat kultowy polski film "Ogniem i mieczem". Widzowie dowiedzą się wówczas, dlaczego Izabella Scorupco nie mówiła w filmie z kresowym akcentem, czym różnią się zakończenia powieści Sienkiewicza i filmu Hoffmana, a także jak naprawdę przebiegała bitwa pod Żółtymi Wodami. W programie głos zabiorą: dr hab. Teresa Maresz i dr Anetta Głowacka-Peńczyńska z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także Andrzej Ciosański - kasztelan zamku Chojniki.

W następnych odcinkach programu autorzy skupią się między innymi na tak popularnych filmach i serialach, jak: "Gra o tron", "Wikingowie", "Królowa Bona", "The Crown", "Peaky Blinders" i "Król". Musimy przyznać, że zapowiada się ciekawie!

"Nie taka prosta historia": gdzie i kiedy oglądać?

Emisja programu "Nie taka prosta historia" odbywać się będzie w każdą niedzielę o godzinie 16:00 na kanale TVP Historia. Pierwszy odcinek ukaże się już 12 września 2021 roku.

loader

RadioZET.pl/TVP