Zamknij

"Nie czas umierać" potwierdza, że jeden z głównych bohaterów serii o Bondzie jest osobą LGBTQ

14.10.2021 12:12

Czy jedna z ikonicznych postaci serii filmów o Jamesie Bondzie jest osobą LGBTQ? "Nie czas umierać" potwierdza domysły fanów przygód agenta 007.

Nie czas umierać - Daniel Craig, Ana de Armas - kadr z filmu
fot. SplashNews.com/East News

Czy jedna z kluczowych postaci produkcji o Jamesie Bondzie jest przedstawicielem osób LGBTQ? Wygląda na to, że tak.

"Nie czas umierać": bohater filmu o Jamesie Bondzie osobą LGBTQ

James Bond przez lata kojarzył się z kobieciarzem, a patrząc na postać ze współczesnej perspektywy, można zarzucić jego wczesnym wcieleniom znamiona przemocy seksualnej. Trudno więc dopatrywać się w serii wrażliwości w przedstawianiu postaci kobiecych, czy reprezentacji osób LGBTQ.

Chociaż agent 007 głównie kojarzy się z heteronormatywnymi zachowaniami, w filmie "Nie czas umierać" pojawia się wątek LGBTQ. W ostatniej produkcji z Danielem Craigiem w roli Jamesa Bonda potwierdzono, że najnowsza odsłona postaci Q jest bohaterem homoseksualnym lub biseksualnym. Dowodzi tego jeden z fragmentów wypowiedzi szefa wydziału naukowo-rozwojowego brytyjskiego wywiadu.

Jak podaje CBR, w jednej ze scen grany przez Bena Whishawa bohater tłumaczy, że umówił się z kimś na kolację. Z kontekstu wynika, że gościem jest mężczyzna. Chociaż Q nie potwierdza wyraźnie, że plany na wieczór to randka, wiele wskazówek sugeruje, że spotkanie ma romantyczny charakter - stół jest zastawiony dla dwóch osób, drogie wino sugerujące wyjątkową okazję i prośba o jeden miły wieczór przed końcem świata z ust naukowca.

Okazja zapewne jest wyjątkowa, w innym wypadku Q nie sprawiałby wrażenia poirytowanego ewentualnym przerwaniem spotkania. Wyraźnie widać, że gospodarz i gość chcą zostać sam na sam. Kontekst sugeruje więc, że drugoplanowa postać z mitologii Bonda jest reprezentantem społeczności LGBTQ. Być może powyższa scena nie wybrzmiała w odpowiedni sposób w filmie i łatwo ją przegapić, ale jest zdecydowanie krokiem naprzód w ukazywaniu queerowych relacji w popularnej serii mainstreamowej, w której od lat brakuje rzeczywistej reprezentacji osób LGBTQ. Niestety "Nie czas umierać" w stu procentach nie potwierdza, kogo Q spodziewa się na kolacji, więc orientacja seksualna bohatera została jedynie zasugerowana. Seksualność Q nie jest jedyną cechą definiującą postać, a sam coming out nie został obrócony w żart. Jednak jakość przedstawienia jedynej w filmie postaci LGBTQ pozostawia wiele do życzenia. Łatwo bowiem ten moment całkowicie przeoczyć lub zignorować.

"Nie czas umierać": o czym jest film?

Długo wyczekiwana produkcja w reżyserii Cary'ego Fukunagi trafiła do kin z początkiem października 2021 roku. 25. produkcja przedstawiająca przygody Bonda opowiada o emeryturze agenta 007. Na prośbę swojego przyjaciela z CIA grany przez Craiga szpieg wraca do służby, biorąc udział w misji odbicia porwanego naukowca. Trop prowadzi do nowego i bardzo niebezpiecznego złoczyńcy. W "Nie czas umierać" wystąpili  Ralph Fiennes, Naomie Harris, Rory Kinnear, Léa Seydoux, Ben Whishaw, Jeffrey Wright, Ana de Armas, Dali Benssalah, David Dencik, Lashana Lynch, Billy Magnussen oraz Rami Malek

loader

RadioZET.pl/CBR