Zamknij

Twórca znanych filmów podejrzany o gwałt został skazany. Zaatakował co najmniej 8 kobiet

17.05.2022 08:41
	     Kto tam? - Keanu Reeves, Lorenza Izzo, Ana de Armas - kadr z filmu
fot. Lionsgate Premiere/materiały prasowe

Nicolás López - chilijski reżyser i scenarzysta znany z takich filmów, jak "Kto tam?" czy "Aftershock. Miasto chaosu" trafi do więźnia na 5 lat za zaatakowanie na tle seksualnym 8 kobiet.

Sąd w Chile wydał wyrok w sprawie napaści na tle seksualnym, których dopuścił się reżyser i scenarzysta Nicolás López. Filmowiec usłyszał orzeczenie wymiaru sprawiedliwości. Trafi na 5 lat do więzienia.

Nicolás López skazany za ataki na tle seksualnym

Jak podaje Deadline, sprawa karna Nicolása Lópeza dobiegła końca. Sąd w Viña del Mar nieopodal Santiago podjął decyzję i skazał scenarzystę na pobyt w zakładzie karnym.

Lópezowi udowodniono dwie napaści seksualne na aktorki, które oskarżyły go o nadużycia kilka lat wcześniej. Sąd uniewinnił jednak scenarzystę od trzech zarzutów gwałtu, w tym jednego na osobie nieletniej. Powodem był brak wystarczających materiałów dowodowych. López został skazany za ataki które miały miejsce w latach 2004-2016.

Według prokuratury scenarzysta wykorzystał spotkania o charakterze zawodowym oraz swój status przełożonego, by atakować ofiary przy użyciu siły. Zarzuty po raz pierwszy pojawiły się w 2018 roku w lokalnej gazecie "El Mercurio", w której 8 kobiet opowiedziało o przestępstwach Lópeza. Scenarzysta zaprzeczył swojej winie. Śledczym udało się jednak odzyskać wiadomości tekstowe, które świadczyły o przestępstwach oskarżonego.

Nicolás López: kim jest filmowiec atakujący kobiety?

López urodził się w 1983 roku w Santiago. Zadebiutował w wieku 19 lat jako scenarzysta i reżyser komedii "Promedio Rojo" z 2004 roku. Quentin Tarantino nazwał tę produkcję "najśmieszniejszym filmem roku". Tytuł był niezwykle popularny w kinach i dostał się na tak prestiżowe wydarzenia, jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio, SXSW czy LA Film Festival. 4 lata później powołał do życia komedię science fiction "Santos", chwaloną z kolei przez Alejandro Jodorowsky'ego. Jest też twórcą najbardziej kasowego filmu chilijskiego - "Que Pena tu vida".

W 2013 roku López rozpoczął pracę w Hollywood filmem "Aftershock. Miasto chaosu", dzięki któremu nawiązał współpracę z Elim Rothem. W tym samym roku został producentem i współscenarzystą horroru "The Green Inferno", a rok później scenarzystą thrillera "Kto tam?" z Keanu Reevesem w roli głównej. Obie produkcje były reżyserowane przez Rotha. W 2013 roku López stworzył również "Mis Peores Amigos" - kontynuację "Promedio Rojo". W kolejnych latach zajmował się produkcjami chilijskimi, takimi jak, "Fuerzas Especiales", "Sin Filtro", "Hazlo como hombre", "No estoy loca", czy "Madre".

Jeśli jesteś osobą dotkniętą przemocą seksualną, możesz zwrócić się o pomoc pod podane niżej numery telefonów:

  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002 - telefon pracuje całodobowo
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” - tel. 22 668 70 00 (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)
  • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy - tel. 600 070 717 (codziennie / całodobowo)
  • Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiet - 22 621 35 37 (czwartki od 12.00 do 18.00 telefoniczny dyżur prawny)
  • Telefon Interwencyjny – Centrum Praw Kobiet - 600 070 717 - całodobowyTelefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele- 800 280 900 Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00

RadioZET.pl/Deadline