Zamknij

Poseł domaga się zerwania współpracy z platformą Netflix. Nowy film "sieje zgorszenie"?

26.01.2022 10:11
Znajomi nieznajomych - kadr z filmu Netflix
fot. Netflix/materiały prasowe

Na Netflix zadebiutował film "Znajomi nieznajomych". Jeden z egipskich polityków uważa produkcję za niemoralną i żąda, by kraj zerwał współpracę z platformą streamingową.

Na Netflix trafił film "Znajomi nieznajomych" - kolejny remake włoskiego hitu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" z 2016 roku. Produkcja z miejsca wywołała kontrowersje w niektórych krajach. Politycy domagają się zerwania kontaktów z platformą streamingową, która według nich ma siać zgorszenie.

Netflix: "Znajomi nieznajomych" to niemoralny film?

Komediodramat "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" doczekał się wielu wersji, których akcja rozgrywa się w krajach innych niż Włochy, w tym także polskiego remake'u z 2019 roku pod tytułem "(Nie)znajomi".

Popularność produkcji dotarła również do krajów arabskich. "Znajomi nieznajomych" to pierwszy oryginalny arabski film platformy Netflix. Wygląda jednak na to, że wśród części społeczeństwa Egiptu i krajów Azji Zachodniej, tytuł nie cieszy się uznaniem. Jak podaje Variety, produkcja wzbudziła wiele kontrowersji i została uznana za niemoralną. Głównym powodem oburzenia są takie motywy pojawiające się w "Znajomych nieznajomych", jak przygodny seks, związek gejowski oraz inne zachowania bohaterów łamiące tabu obowiązujące na terenie Azji Zachodniej, zwanej również Bliskim Wschodem.

Premiera filmu "Znajomi nieznajomych" jest ostatnimi czasy jednym z najpopularniejszych tematów w mediach społecznościowych w Azji Zachodniej. Reakcje na remake były szczególnie silne w Egipcie, gdzie produkcja wywołała chór oburzenia za rzekome promowanie homoseksualizmu i niemoralności. Te sytuacje sprawiły, że do władz kraju, trafiły formalne skargi na Netflix, cieszące się dużym poparciem. Mustafa Bakry - dziennikarz i poseł domaga się odpowiedzi ze strony amerykańskiego giganta, ponieważ uważa, że Netflix po raz kolejny "uderza w wartości i tradycje egipskiego i arabskiego społeczeństwa". 

Szefowie Netflix postanowili zareagować na zaistniałą sytuację, publikując oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

"Znajomi nieznajomych" to fikcyjna opowieść, która eksploruje uniwersalne tematy bez zajmowania stanowiska moralnego, zamiast tego zapraszając publiczność do otwartego dialogu i debaty. Film porusza trudne tematy za pomocą humanizmu i humor, stworzonego przez utalentowaną arabską obsadę skupioną na twórczej doskonałości.

Według kilku lokalnych mediów, oburzenie w mediach społecznościowych sprawiło, że urzędnik egipskiego ministerstwa kultury Khaled Abdel Jalil, który jest również odpowiedzialny za cenzurę filmową w tym kraju, zwrócił uwagę, że ma związane ręce, ponieważ "Znajomi nieznajomi" to film wyprodukowany w Libanie.

Produkcje Netflix trafiają na platformę streamingową, więc według ustaleń prawnych, nie mają obowiązku przechodzić przez lokalnych cenzorów. Z tego powodu nie dostał kategorii wiekowej sugerującej, że powinny go oglądać osoby powyżej 16. roku życia.

"Znajomi nieznajomych": o czym jest film Netflix?

Reżyserem filmu jest libański filmowiec Wissam Smayra. W obsadzie znalazły się gwiazdy arabskiego kina, między innymi Nadine Labaki, egipska aktorka Mona Zaki i Jordan Eyad Nassar. Produkcja trafiła na Netflix 20 stycznia 2022 roku i jest dostępna w 190 krajach świata.

Podobnie jak we włoskim oryginale, widz poznaje grupę bliskich znajomych, którzy spotykają się na kolacji i postanawiają zagrać w nietypową grę. Umieszczają swoje telefony komórkowe na stole i zgadzają się na udostępnianie zgromadzonym każdej rozmowy, wiadomości tekstowej i głosowej, którą otrzymają. Zabawa szybko zmienia się w ciąg tajemnic, które mają duży wpływ na uczestników kolacji. Wśród sekretów jest między innymi homoseksualizm jednego z bohaterów. Chociaż wiele społeczeństw krajów arabskich przejawia zachowania homofobiczne, twórcy zdecydowali się pozostawić ten wątek oryginalnego filmu. Innym fragmentem, który nie spodobał się na Bliskim Wschodzie, jest scena, w której bohaterka grana przez Zaki, zdejmuje bieliznę pod stołem, mimo że twórcy uniknęli jakiejkolwiek golizny.

W mediach społecznościowych pojawiły się apele, by gwiazda została usunięta z egipskiego związku zawodowego. Organizacja wstawiła się jednak w oświadczeniu za Zaki, argumentując, że "nie będzie stała bezczynnie wobec żadnego słownego ataku ani próby zastraszenia jakiegokolwiek egipskiego artysty", a także powołał się na "podstawowe zasady, z których najważniejszą jest zachowanie wolności twórczej". Pojawiło się też indywidualne wsparcie ze strony wielu egipskich artystów, między innymi Hendy Sabri, Ahmeda Fahmy i Ghady Abdel Razek.

Od czasu premiery film "Znajomi nieznajomych" trafił na szczyt listy oglądalności Netflix na Bliskim Wschodzie i na jakiś czas stał się szóstym najpopularniejszym tytułem na platformie we Francji.

RadioZET.pl/Variety