Zamknij

„Navalny“: zwycięzca festiwalu Sundance już w maju na HBO Max [WIDEO+RECENZJA]

20.05.2022 14:05
Navalny - kadr z filmu
fot. materiały prasowe HBO Max/Sundance Film Festival

„Navalny“ Daniela Rohera to film dokumentalny, opowiadająy o śledztwie aktywisty i działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który w 2020 roku został otruty na pokładzie samolotu. Gdy już doszedł do zdrowia, postanowił przeprowadzić dziennikarskie śledztwo na temat swojego oprawcy. Zwycięzca Sundance to zapis tego śledztwa.

„Navalny” Daniela Rohera został podwójnie nagrodzony podczas tegorocznego festiwalu Sundance. Film uznano za Najlepszy Film Festiwalu. Dostał także wyróżnienie od członków Jury w konkursie dokumentalnym. Film przedstawia nie tylko sylwetkę aktywisty i działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który przez lata walczył z korupcją i bezwzględnym systemem, ale także stanowi zapis jego dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego w sprawie tajemniczego zamachu i otrucia, które miało miejsce w 2020 roku.

„Navalny” – zwiastun

Film reklamowany jest następującym zwiastunem:

„Navalny” – mini-recenzja

Film „Navalny” przygląda się życiu rosyjskiego prawnika i działacza politycznego i opozycjonisty, który przez wielu uważany jest jako główny przeciwnik Putina. Tak przynajmniej widzi go sam Kreml. Film skupia się przede wszystkim na tajemniczym zatruciu Navalnego, które miało miejsce w 2020 roku i stanowi zapis dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego przez samego Aleksieja Nawalnego i jego popleczników, aby odkryć kto i dlaczego chciał otruć mężczyznę.

Tym, co mnie w szczególności poruszyło w tym filmie i dlaczego uważam, że warty jest uwagi to styl i tempo prowadzonej narracji, które przywodzą na myśl rozpędzony thriller. Sposób montażu i odpowiedniego wykorzystywania materiałów sprawia, że ten film dosłownie ogląda się na brzegu siedzenia.

Na dodatek niektóre sekwencje są tak zaskakujące, że nie jesteśmy aż uwierzyć, że nie zostały stworzone na potrzeby filmu, tylko wydarzyły się naprawdę. W szczególności przejmująca jest jedna rozmowa telefoniczna, podczas której na jaw wychodzi cały misternie uknuty plan.

Równocześnie reżyser stara się przybliżyć sylwetkę Aleksieja Navalnego i nie boi się zadawać mu trudnych pytań o jego przeszłość i niewygodne koneksje. Efektem jest film angazujący, zaskakujący i posiadający gęstość dobrego thrillera politycznego, co przejmuje tym bardziej, że jest filmem dokumentalnym, prezentującym prawdziwe wydarzenia.

Zapis recenzji w formie wideo:

„Navalny” – kiedy premiera na HBO Max?

Film pokazywany jest obecnie podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity w kilku miastach Polski. Na platformie streamingowej HBO Max pojawi się już w najbliższy czwartek, 26 maja.

Czytaj także: Najlepsze festiwalowe filmy 2021 roku – TOP10 Filmów, które dopiero trafią do polskich kin [LISTA]

RadioZET.pl/Sundance/informacja prasowa HBO Max