Nie wiesz, jaki film wybrać na wieczór z przyjaciółką? Sprawdź nasze niezawodne propozycje

23.12.2020
Aktualizacja: 20.01.2021 16:17

Szukasz filmu na wieczór z przyjaciółkami? Sięgnij do klasyki! Prezentujemy 6 sfeminizowanych pozycji, które umilą wam wspólnie spędzony czas.

Uśmiechnięte młode kobiety oglądają telewizję w domu
fot. Shutterstock

Popcorn w dłoń, maseczki na twarz i pidżama party czas zacząć! Trudno wyobrazić je sobie bez kultowych pozycji kinowych, które ukształtowały całe pokolenia dziewcząt, ucząc nas, czym naprawdę jest girl power. Jeśli więc zastanawiacie się, na jaki film na wieczór z przyjaciółką warto się zdecydować, poniżej przedstawiamy drogie naszemu sercu propozycje obrazów o dziewczynach dla dziewczyn.

Fajny film na wieczór z przyjaciółką? Wybierz kino drogi z kobietami w roli głównej!

  • Thelma i Louise, reż. Ridley Scott – bohaterki tego filmu prowadzą zwyczajne życie gospodyń domowych, dopóki feralna wycieczka w góry nie zmusza ich do niekończącej się ucieczki przed sprawiedliwością. Ten obsypany nagrodami filmowymi obraz jest wzruszającym manifestem kobiecej przyjaźni, który nieustannie inspiruje popkulturę. Warto zobaczyć choćby dla wybitnych kreacji odtwórczyń głównych ról: Susan Sarandon oraz Geeny Davis, a także młodziutkiego Brada Pitta.
  • Romy i Michele na zjeździe absolwentów,  reż. David Mirkin – utrzymana w zdecydowanie innym klimacie niż poprzednia propozycja, to absurdalna komedia o przygodach dwóch zwariowanych przyjaciółek, które na wieść o nadchodzącym zjeździe absolwentów postanawiają… wymyślić sobie nowe biografie. Realizacji tego szalonego planu towarzyszą równie szalone przygody. Zwieńczeniem całości jest niezapomniany taniec do „Time after time”, który zobaczycie przed oczami za każdym razem, gdy usłyszycie tę piosenkę w radiu, gwarantujemy!

Zobacz też: Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni. Prześlij je bliskiej osobie! 

  • Szybciej, koteczku! Zabij, zabij, reż. Russ Meyer - propozycja z gatunku exploitation dla osób, które nie przepadają za typowym kinem kobiecym, a wolą raczej pościgi i bijatyki. Trzy tancerki go-go po godzinach jeżdżą po pustyni w poszukiwaniu przygód.  W trakcie jednej ze swoich przejażdżek docierają do domu starszego, kalekiego mężczyzny, który, jak wieść niesie, dysponuje pokaźnymi sumami gotówki. Próbują więc uwieść jego syna, by ten pomógł zlokalizować im majątek. Nie zauważają jednak, że pozornie niegroźny staruszek snuje złowieszcze plany, przez które znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie
  • Priscilla, królowa pustyni, reż. Stephan Elliott -  ostatnia propozycja w tej kategorii ma nieco przewrotny charakter. W drogę wyruszają bowiem drag queens. To słodko-gorzka opowieść o trudach bycia innym, opowiedziana jednak z ogromną dawką humoru. Tytułowa Priscilla to autokar kupiony przez dwóch artystów drag i trans kobietę, którym ruszają w trasę po Australii z Sydney do Alice Springs. Los rzuca im jednak kłody pod nogi, więc prosta wycieczka szybko zmienia się w drogę przez mękę. To doskonały przykład filmu, który nienachalnie i z gracją łączy kontrowersyjną tematykę z lekką i przystępną formą, dzięki czemu seans staje się  prawdziwą ucztą dla kinomana.

Najlepsze filmy na wieczór o paczce przyjaciółek

  • Śmiertelne zauroczenie, reż. Michael Lehmann – ten film zapoczątkował falę produkcji o popularnych dziewczynach, choć on sam jest znacznie bardziej demoniczny niż jego następcy. Opowiada o Veronice, która zmęczona życiem szkolnej gwiazdy, stara odciąć się od swoich przyjaciółek. Pomaga jej w tym tajemniczy i intrygujący szkolny łobuz J.D, który jej pragnienie pozbycia się dziewczyn traktuje jednak zbyt dosłownie. Katastrofalnych skutków tej relacji nie mógł przewidzieć chyba nikt. Jeśli myślicie, że wiecie coś o kinie dla młodzieży, ten film wyprowadzi was z błędu. Serdecznie polecamy!
  • Słodkie zmartwienia, reż. Amy Heckerling – nie ma lepszego filmu na wieczór z przyjaciółkami, niż nieśmiertelne Słodkie zmartwienia. Ta uwspółcześniona wersja Emmy Jane Austen zadomowiła się już w kanonie popkulturowym, a motywy z niej przewijają się gęsto w dziełach innych artystów. Cher Horowitz to nastolatka z bogatego domu, której największą pasją jest… sterowanie życiem uczuciowym swoich bliskich. Sama jednak nie szuka miłości, dopóki nie poznaje przystojnego kolegi z klasy. Jednocześnie angażuje się w pomoc nowej koleżance, która potrzebuje natychmiastowej metamorfozy. Absolutny must watch!
  • Wredne dziewczyny, reż. Mark Waters – zdaje się, że nie ma na świecie osoby, która nie widziała tego filmu, a jednak każdy powrót do niego sprawia nam ogromną przyjemność. Uczona w domu Cady trafia do liceum i musi zmierzyć się z panującymi tam zwyczajami. Szybko zostaje przechwycona przez grono popularnych dziewczyn, których liderką jest piękna Regina George. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy jej były chłopak zaczyna interesować się tajemniczą przybyszką z Afryki. Wredne dziewczyny ukształtowały całe pokolenia nastolatek, a cytaty z nich mają już status kultowych. Jeśli jeszcze ich nie znacie, czas to nadrobić!
  • Stowarzyszenie wędrujących dżinsów, reż. Ken Kwapis - cztery znajome i para dżinsów receptą na idealny film na wieczór z przyjaciółkami? Jak się okazuje - tak! Cztery  znające się od wieków dziewczyny po raz pierwszy spędzają lato osobno, by jednak utrzymać kontakt, przekazują między sobą parę spodni, które cudem pasują na każdą z nich jak ulał. Dżinsy te stają się symbolem łączącej je więzi. To dowcipny, a przy tym prawdziwie wzruszający film, który pozwala spojrzeć z nowej perspektywy na przyjaźń.

Zobacz też: Filmy familijne: 6 najlepszych produkcji do obejrzenia całą rodziną