Zamknij

Najlepsze polskie filmy wojenne. Te tytuły trzeba znać [TOP 9]

03.11.2020
Aktualizacja: 03.11.2020 13:10

Wojna jest tematem od lat ukazywanym w filmach. Twórcy przedstawiają ją w różnoraki sposób - niektóre filmy są krwawe, inne wręcz przeciwnie, ale wszystkie skupiają się na ludzkich emocjach i cierpieniu. Przedstawiamy najlepsze polskie filmy wojenne. Poniżej można znaleźć TOP 9 polskich produkcji o wojnie.

Kadr z filmu "Miasto 44" Jana Komasy
fot. Materiały prasowe Kina Świat

Najlepsze polskie filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać. Wojna jest tematem od lat podejmowanym przez twórców kina. Każdy z nich ma inną wizję przedstawiania historii na ekranie. Jedne filmy są poświęcone scenom walk, drugie opowiadają o ludzkich emocjach, a kolejne traktują wojnę jedynie jako tło do przedstawionych wydarzeń. Poniżej można znaleźć TOP 9 polskich filmów wojennych.

Zobacz także: Najlepsze filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać [TOP 14] 

Najlepsze polskie filmy wojenne wszech czasów. Te tytuły trzeba znać [TOP 9]

Polska jest krajem, dla którego temat wojny jest szczególnie bliski. Nasza historia jest bolesna i miała ogromny wpływ na budowanie tożsamości Polaków, ale także otaczającą nas rzeczywistość. Nic dziwnego, że polskie kino wojenne jest niezwykle mocne. Temu tematowi poświęca się dziesiątki filmów i seriali. Na przestrzeni lat powstało wiele wartych uwagi produkcji. To filmy, które nie ograniczają się do jednego wydarzenia, opowiadają o cierpieniu, ukazują historię. 

Zebraliśmy najciekawsze polskie filmy wojenne, które warto zobaczyć. Poniżej można znaleźć TOP 9 tytułów filmów poświęconych wojnie.

"Wołyń" (2016), reż. Wojciech Smarzowski

"Wołyń" to jedna z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat. Wojciech Smarzowski nakręcił film o wydarzeniach, które miały miejsce w Wołyniu. Jest to film dla osób o mocnych nerwach. Przedstawia on historię małej grupy społecznej. Zosia zostaje wydana za mąż za najbogatszego we wsi wdowca. Jej ojciec zignorował fakt, że córka jest zakochana w Ukraińcu. Życie społeczności zmienia II wojna światowa. W filmie występują: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Izabela Kuna oraz Jacek Braciak.

Zobacz zwiastun filmu "Wołyń":

"Miasto 44" (2014), reż. Jan Komasa

"Miasto 44" to głośny film Jana Komasy z Zofią Wichłacz i Józefem Pawłowskim. Przedstawia on losy młodych ludzi dorastających w wojennej Warszawie. W filmie miłość dwojga ludzi zostaje wystawiona na ogromną próbę, gdy wybucha Powstanie Warszawskie. Warto wiedzieć, że film jest dostępny na Netflixie.

Zobacz zwiastun filmu "Miasto 44":

"Pianista" (2002), reż. Roman Polański

"Pianista" to prawdziwy klasyk. Film Romana Polańskiego został nagrodzony trzema Oscarami. Akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Film opowiada o losach Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty, który stara się przeżyć w Warszawie. W roli głównej Adrien Brody.

Zobacz zwiastun filmu "Pianista":

"Katyń" (2007), reż. Andrzej Wajda

"Katyń" to poruszający film Andrzeja Wajdy, opowiadający o tym, gdy armia radziecka wkroczyła do Polski w 1939 roku. Wśród jeńców wojennych znalazło się wielu oficerów, jednak ich rodziny nigdy nie doczekały się jego powrotu. Wajda ukazuje emocje towarzyszące tym rodzicom, skupiając się na kobietach czekających na swoich mężów, ojców i braci. W filmie występuje plejada polskich gwiazd, w tym Andrzej Chyra, Paweł Małaszyński, Artur Żmijewski, Jan Englert, Danuta Stenka czy Maja Komorowska. Produkcja jest dostępna na Netflixie.

Zobacz zwiastun filmu "Katyń":

"Kurier" (2019), reż. Władysław Pasikowski

"Kurier" Pasikowskiego przedstawia historię bohatera, który pod koniec II wojny światowej zostaje rządowym agentem. Jego misją są negocjacje z Brytyjczykami w celu wsparcia polskiego podziemia. Warto wiedzieć, że film jest dostępny na Netflixie.

Zobacz zwiastun filmu "Kurier":

"Kanał" (1956), reż. Andrzej Wajda

"Kanał" to film Andrzeja Wajdy z 1956 roku. Jego akcja toczy się w momencie Powstania Warszawskiego. Oddział żołnierzy Armii Krajowej próbuje dostać się kanałami do Śródmieścia, by wspierać rodaków w walce.

Zobacz zwiastun filmu "Kanał":

"Europa, Europa" (1990), reż. Agnieszka Holland

"Europa, Europa" to jeden z najbardziej cenionych filmów Agnieszki Holland. Przedstawia on losy żydowskiego nastolatka, który zostaje uznany przez Niemców za Aryjczyka i zostaje przyjęty do szkoły Hitler-Jugend. 

Zobacz zwiastun filmu "Europa, Europa":

"Pokolenie" (1954), reż. Andrzej Wajda

"Pokolenie" to kolejne dzieło Andrzeja Wajdy. To historia Stacha, który zarabia na kradzieży węgla z transportów kolejowych. Mężczyzna dostaje wreszcie pracę w warsztacie stolarskim. Tam poznaję Dorotę. Para zakochuje się w sobie i wspólnie bierze udział w walce z okupantem.

Zobacz zwiastun filmu "Pokolenie":

"W ciemności" (2011), reż. Agnieszka Holland

"W ciemności" to kolejny głośny film Holland. W roli głównej występuje Robert Więckiwiecz. Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Jest to opowieść o losach pochodzącego ze Lwowa Leopolda Sochy. Mężczyzna pomaga grupce Żydów ukrywać się w kanałach.

Zobacz zwiastun "W ciemności":

Zobacz także: Filmy romantyczne. Najlepsze tytuły i filmy o miłości, które warto zobaczyć [TOP 10] 

loader

RadioZET.pl