Oceń
Jakie są najlepsze filmy superbohaterskie? Które produkcją są już w tym momencie niepodważalną klasyką tego gatunku? Oto Top 10 filmów o superbohaterach.
Kino superbohaterskie w ostatnim dziesięcioleciu stało się czymś tak popularnym, jak do niedawna westerny, czy produkcje wojenne. Obecna technologia pozwala wreszcie filmowcom w należyty sposób przenosić wydarzenia z kart komiksów na duży ekran. Nie oznacza to jednak, że kilka dekad temu nie powstawały przyzwoite produkcje o superherosach. Które z nich są jednak najlepsze?
Top 10 filmów o superbohaterach
Superbohaterowie istnieją od niemal stu lat i od samego początku rozpalali wyobraźnię filmowców. Niestety technologia przełomu lat 40. i 50. nie pozwalała na wiarygodne ukazanie niesamowitych mocy herosów w trykotach. Dopiero w latach 70. pojawiły się pierwsze próby stworzenia superbohaterskich blockbusterów z prawdziwego zdarzenia. Na rozkwit podgatunku, jakim jest kino superhero widowni przyszło jednak czekać kolejne dziesiątki lat i w zasadzie złoty okres adaptacji komiksów przypadł na narodziny filmów Marvel Studios.
Marvel nie jest jednak jedynym źródłem, z którego czerpią twórcy filmowi, ale trzeba przyznać, że proporcje popularności poszczególnych serii rozkładają się tak jak w świecie komiksowym. Z tego powodu na naszej liście znajdziecie głównie filmy Marvela i DC. Skoro jednak mówimy o szczycie szczytów, nie mogło być inaczej.
Obecnie w kinach można oglądać najnowszą produkcję DC zatytułowaną "Legion samobójców: The Suicide Squad". Tytuł zbiera bardzo dobre recenzje, więc może z biegiem czasu znajdzie się na liście najlepszych filmów superbohaterskich. Po piętach Warner Bros. depczą jednak nadchodzące produkcje Marvela, nie tylko Marvel Studios, ale również Sony Pictures, więc zbliżające się miesiące będą gratką dla miłośników opowieści o trykociarzach.
RadioZET.pl

Mroczny Rycerz - kadr z filmu
"Mroczny Rycerz", reż. Christopher Nolan (2008)
Trylogia filmów o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana rzuciła nowe światło na przygody superbohatera. W odróżnieniu od poprzednich produkcji o Mrocznym Rycerzu, ujęcie Nolana jest niezwykle realistyczne i poważne. Z tego powodu seria cieszyła się uznaniem nie tylko wśród miłośników superherosów. Najlepszym filmem o Bartmanie Nolana jest niewątpliwie "Mroczny Rycerz" z fenomenalną rolą Heatha Ledgera, który wcielił się w Jokera.

Thor: Ragnarok - kadr z filmu
"Thor: Ragnarok", reż. Taika Waititi (2017)
Produkcja, która w perfekcyjny sposób łączy komedię z filmem superbohaterskim. Przejęcie serii o bogu piorunów przez Taikę Waititiego sprawiło, że "Thor: Ragnarok" stał się jedną z najlepszych produkcji Marvel Studios. Fabuła filmu opowiada o tytułowym bohaterze, który musi ocalić Asgard przed mroczną siostrą Helą i tytułowym końcem świata - Ragnarokiem. W międzyczasie dochodzi do zawiązania wielu niespodziewanych sojuszy, a wszystko to okraszone jest niebanalnym humorem nowozelandzkiego reżysera.

Batman - kadr z filmu
"Batman", reż. Tim Burton (1989)
Jeden z klasycznych filmów superbohaterskich. Produkcja Tima Burtona zawiera wszystkie charakterystyczne cechy stylu tego filmowca, które w dość zaskakujący sposób łączą się z komiksową estetyką z historii o Batmanie. Oczywiście wspólnym mianownikiem reżysera i słynnego herosa DC jest mrok, ale ta płaszczyzna stanowi jedynie podstawę interesującego, onirycznego i przerysowanego świata przedstawionego, w którym oprócz Michaela Keatona króluje Joker Jacka Nicholsona.

Watchmen: Strażnicy - kadr z filmu
"Watchmen: Strażnicy", reż. Zack Snyder (2009)
Zack Snyder, porywając się na adaptację kultowego komiksu Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa, dokonał niemożliwego. Szczególnie jeśli chodzi o wersję reżyserską filmu "Watchmen: Strażnicy". Moore chełpił się przez lata, że napisał "Strażników" w taki sposób, by nie dało się ich przełożyć na język kina. Snyderowi się to udało i chociaż w filmie brakuje wielu drobnych detali, które powodują, że "Strażnicy" są jednym z najważniejszych komiksów w historii medium, reżyser stworzył wierną adaptację najbardziej widocznych znaczeń wielopoziomej struktury zbudowanej przez dwóch brytyjskich twórców. Mimo że film jedynie liznął niektóre wątki, w ogólnym rozrachunku wybrnął obronną ręką, będąc jedną z najwierniejszych (przynajmniej jeśli chodzi o fabułę), ekranizacji komiksu w historii kina.

Avengers: Infinity War - kadr z filmu
"Avengers: Infinity War", reż. Joe i Anthony Russo (2018)
Zwieńczenie 10-letniej historii budowanej przez wielu filmowców związanych z Marvel Studios. Pierwszy w historii kina corssover na tak wielką skalę, w którym nie tylko znalazło się miejsce na poprowadzenie równolegle kilku rozbudowanych wątków ogromnej ilości bohaterów, ukazania spektakularnych superbohaterskich walk, ale też zbudowanie jednego z najlepszych złoczyńców, jakich widzowie blockbusterów mieli okazję zobaczyć. Gwiazdorska obsada i zakończenie, które wprawiło w osłupienie nawet widzów, którzy na komiksach Marvela zjedli zęby.

Iron Man - kadr z filmu
"Iron Man", reż. Jon Favreau (2008)
Kamień węgielny kinowego uniwersum Marvela od Marvel Studios. Bez tego filmu prawdopodobnie nie byłoby obecnie mody na superbohaterów, która na stałe zagościła w światowej popkulturze. Sam film do wybitnych nie należy, ale jest bardzo istotny ze względu na historię podgatunku kina superbohaterskiego. Twórcy, powołując do życia "Iron Mana" nie byli przekonani, czy produkcja się sprawdzi. Po latach te obawy wydają się zupełnie bezzasadne, a Robert Downey Jr. wcielający się w tytułowego herosa, będący w 2008 roku w niełasce, jest obecnie jedną z największych gwiazd Hollywood.

Wonder Woman - kadr z filmu
"Wonder Woman", reż. Patty Jenkins (2017)
Jedna z pierwszych produkcji Warner Bros. na podstawie komiksów DC, która nie została negatywnie odebrana przez krytyków i widzów. "Wonder Woman" jest też ważna z powodu wyciągnięcia na pierwszy plan jednej z pierwszych superbohaterskich postaci kobiecych. Film był więc w pewnym sensie przełomem w zmaskulinizowanym gatunku i pokazał, że bardzo dużą część odbiorców filmów superbohaterskich są widzki. Do tego niesamowita Gal Gadot w roli głównej.

X-Men: Pierwsza klasa - kadr z filmu
"X-Men: Pierwsza klasa", Matthew Vaughn (2011)
Filmy o X-Men z jednej strony są kultowe, z drugiej po tym, co pokazali twórcy z Marvel Studios, bardzo ciężko je ponownie oglądać, ponieważ wydają się obecnie wtórne, nielogiczne, a fabuła bardzo często jest pretekstem do pokazania niekończących się walk mutantów. Jednak perełką w ponad 20-letniej historii tytułów o homo superior jest film "X-Men: Pierwsza klasa". Produkcja, która naprawia błędy oryginalnej trylogii i ukazuje nową wersję tytułowych herosów. Widzowie mają w końcu okazję poznać genezę głównych bohaterów, a także zapoznać się z wieloma mało popularnymi postaciami jak Darwin, Banshee czy Azazel. Tytuł wyznaczył nowy kierunek filmom o X-Men, z którego niestety jego kontynuacje zboczyły.

Spider-Man: Uniwersum - kadr z filmu
"Spider-Man: Uniwersum", reż. Peter Ramsey, Rodney Rothman, Bob Persichetti (2018)
Spider-Man to jeden z najpopularniejszych superbohaterów Marvela, więc nic dziwnego, że doczekał się już kilku aktorskich wcieleń. Zresztą nie tylko aktorskich. I właśnie animacja "Spider-Man: Uniwersum", została okrzyknięta jednym z najlepszych filmów o pajęczym herosie. Sama fabuła do najlepszych nie należy, ale zwracając uwagę na takie elementy jak sposób animacji, metatekstualność, mnogość naprawdę zróżnicowanych i interesujących bohaterów oraz fakt, że film wprowadza koncepcję multiwersum, trzeba przyznać, że jest to przełom wśród filmów superhero.

Superman - kadr z filmu
"Superman", reż. Richard Donner (1978)
Prawdziwy przełom z punktu widzenia historii kina superbohaterskiego. "Superman" z Christopher Reeve'em w roli tytułowej był nie tylko jednym z pierwszych filmów na podstawie komiksów DC, ale też pierwszym blockbusterem z pozornie niemożliwym jak na ówczesne czasy do przeniesienia na duży ekran herosem. Richard Donner udowodnił, że fantazje twórców komiksowych są w zasięgu ręki filmowców i stworzył może prostą, ale rewolucyjną pod wieloma względami opowieść o jednym z największych superbohaterów świata.
Oceń artykuł