Zamknij

Najlepsze filmy o walce z HIV/AIDS [TOP 7]

01.12.2020 17:38
kadr z filmu "120 uderzeń serca"
fot. materiały prasowe Gutek Film

1 grudnia to Światowy Dzień (Walki z) AIDS. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się kilku produkcjom filmowym, które w najciekawszy sposób podchodzą do tematyki zwalczania nadmiernego rozprzestrzenia się groźnej choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1988 roku ogłosiła, że 1 grudnia obchodzony będzie Światowy Dzień AIDS. Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi człowieczeństwa na problem, jakim jest epidemia zakażeń wirusem HIV oraz jak ważna jest profilaktyka badań. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie Krajowego Centrum ds. AIDS:

"Celem [tego dnia] jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie".

W ramach promocji profilaktyki badań postanowiliśmy wybrać 7 najciekawszych produkcji filmowych, które w różnorodny sposób podejmujących temat walki z chorobą.

Najciekawsze produkcje podejmujące tematykę HIV/AIDS - TOP7

"Odruch serca"

Bazujący na prawdziwych wydarzeniach, będący adaptacją autobiograficznej sztuki teatralnej autorstwa Larry'ego Kramera, to nagrodzony Złotym Globem i nagrodą Emmy dramat, osadzony w Nowym Jorku na początku lat 80. "Pisarz i aktywista Ned Weeks (Mark Ruffalo) próbuje zwalczyć stereotyp postrzegania wirusa HIV oraz zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat AIDS. Jego działalność prowadzi do konfliktu z przyjaciółmi i bliskimi" (opis za Filmweb).

"Anioły w Ameryce" (miniserial)

Zwycięzca 5 Złotych Globów i 11 nagród Emmy dramat, bazujący na sztuce teatralnej "Angels in America" autorstwa Tony'ego Kushnera, która sama w sobie otrzymała nie lada uznanie świata sztuki. Dramat sceniczny nagrodzony został bowiem nagrodą Pulitzera oraz teatralną nagrodą Tony. Jest to wielowątkowa opowieść o ludziach, którzy dowiadują się o diagnozie bycia zarażonymi wirusem HIV. Każdy z nich przeżywa dramat tej informacji na własny sposób, a produkcja tworzy bogatą mozaikę nietuzinkowych postaci, walczących o własne człowieczeństwo.

"120 uderzeń serca"

Dramat Robina Campillo, nagrodzony 6 Cezarami, 4 nagrodami na festiwalu w Cannes oraz Europejską Nagrodą Filmową. Jest to opowieść o paryskiej grupie ACT UP, która protestowała przeciwko zmowie milczenia rządu oraz firm farmaceutycznych, próbujących zatuszować rozmiar epidemii rozprzestrzeniania się wirusa HIV we Francji na początku lat 90. Film przygląda się codziennemu życiu członków organizacji i ich niestrudzonym próbom informowania ludzi na temat prewencji przeciwko zakażeniu chorobą. Film porusza przede wszystkim społeczny aspekt problemu, pokazując szeroki wachlarz problemów, związanych z nieinformowaniem opinii publicznej o rozmiarach problemu.

Zobacz także

"Witaj w klubie"

Nagrodzony 3 Oscarami i 2 Złotymi Globami dramat, opowiadający bazującą na prawdziwych wydarzeniach historię Rona Woodroofa (Matthew McCounaghey), mężczyzny który lubi korzystać z życia garściami. Gdy pewnego dnia dowiaduje się o diagnozie posiadania HIV, jego życie z dnia na dzień diametralnie się zmieni. Ron postanowi jednak nie poddawać się i do ostatnich chwil pomagać sobie, i osobom, które znalazły się w tak trudnym położeniu, jak on sam. Zaczyna przemycać z Meksyku leki antywiruusowe, poprawiające stan bytowania zarażonych HIV. Leki te są nielegalne w USA, gdyż system państwowy nie znalazł jeszcze skutecznego sposobu walki, niejako zostawiając poszkodowanych samymi sobie. Wstrząsająca historia walki o swoje prawa wszelkimi dozwolonymi środkami.

"Dzieciaki"

Prezentowany na festiwalu w Cannes i nagrodzony Independent Spirit Award film Larryego Clarke'a ze scenariuszem Harmony'ego Korine'a ("Spring Breakers") film opowiadający o młodych mieszańcach Los Angeles, dla których liczy się tylko seks, dragi i ostra impreza. Produkcja podąża za losami Telly'ego i Jennie oraz grupy ich przyjaciół. Telly uważa, że bezpieczny seks to seks z dziewicą, dlatego postanawia "zaliczyć" jak najwięcej dziewczyn w ciągu jednej nocy. Jennie dowiaduje się jednak, że Telly zaraził ją HIV. Chłopak nie wie, że jest nosicielem choroby, więc jego szalona eskapada staje się jeszcze bardziej niebezpieczna. Momentami obrazoburczy i dosadny film podzielił publiczność, która nie może zdecydować się czy "Dzieciaki" to przemyślana opowieść "ku przestrodze", czy pokaz  nadmiernej i niepotrzebnej eksploatacji młodych aktorów.

"Filadelfia"

Nagrodzony 2 Oscarami dramat sądowy, przyglądający się życiu młodego prawnika Andrew Becketta, który pnie się po szczeblach kariery. Do czasu, gdy z dnia na dzień nie dowiaduje się o diagnozie choroby. To AIDS. W jej wyniku mężczyzna zostaje zwolniony z pracy. Postanawia jednak walczyć o własną godność i środki do życia, więc postanawia pozwać swoich byłych pracodawców w procesie o dyskryminację  stygmatyzację. Jedynym prawnikiem, chcącym udzielić mu pomocy, jest czarnoskóry adwokat, z którym Beckett kiedyś ścierał się w sądzie. Przejmujący obraz walki o własne prawa. 

"Paryż 05.59"

Zwycięzca nagrody Teddy na festiwalu filmowym w Berlinie, to opowieść o przypadkowym spotkaniu dwóch młodych mężczyzn. Gdy Theo i Hugo spotykają się w środku nocy w gejowskim klubie nocnym, dosłownie nie mogą oderwać od siebie wzroku ani rąk. W szybkim tempie dochodzi między nimi do zbliżenia. Następnie panowie postanawiają wyjść razem na ulice Paryża. "Paryż 05.59" to opowieść o tym, jak jedna chwila jest w stanie zmienić życie twoje i drugiego człowieka, przyglądająca się też kwestii odpowiedzialności za siebie i innych. Jest to produkcja nietypowa i zaskakująca. Film rozpoczyna się długą, dosadną sceną w gejowskim sex-klubie, a następnie przeradza się w urokliwy melodramat, skupiony na budowaniu relacji. Reżyserzy filmu nie tylko stawiają pytanie o to czy miłość może zacząć się od seksu, ale przede wszystkim, jak i dlaczego należy uważać, decydując się na przygodny seks z nieznajomymi.

Czytaj także: Romantyczne filmy świąteczne: 10 najlepszych filmów o miłości na święta [LISTA].