Oceń
Najlepsze filmy o koniach - zestawienie Top 7. Wydawać by się mogło, że zgodnie ze starym porzekadłem "koń, jaki jest - każdy widzi". Nic bardziej mylnego. Produkcje dotyczące tych majestatycznych czworonożnych zwierząt potrafią diametralnie się od siebie różnić i reprezentować szeroką gamę gatunków filmowych. Postanowiliśmy wybrać dla Was najciekawsze filmy, przyglądające się skomplikowanej relacji człowieka z koniem. Która produkcja jest najciekawsza? Sprawdźcie sami.
Najlepsze filmy o koniach – Top 7
1. „Jeździec” (2017), REŻ. CHLOE ZHAO
Film nagrodzonej Oscarem 2021 reżyserki Chloe Zhao to opowieść o młodej, obiecującej gwieździe rodeo, które marzenia legną w gruzach, gdy ulegnie groźnemu wypadkowi. Młody mężczyzna będzie musiał teraz zrewidować swoje dotychczasowe życiowe wybory i zdecydować co dalej robić ze swoim życiem. Kameralny dramat, w zaskakujący sposób opowiadający o poszukiwaniu nowego początku.
2. „Polegaj na mnie” (2017), REŻ. ANDREW HAIGH
Dramat typu coming of age. Historia dorastania młodego chłopaka, który w wieku 16 lat poszukuje dorywczej pracy, która pomoże mu wiązać koniec z końcem. Gdy dostaje propozycję opieki nad koniem wyścigowym, chętnie z niej korzysta. "Polegaj na mnie" to intrygujący portret młodości, ukazujący pierwsze sukcesy i porażki oraz lekcje, które z nich wynikają. Film przyciąga przede wszystkim aktorstwem. Młody Charlie Plummer dosłownie przykuwa do ekranu, a aktor dostał nawet nagrodę specjalną za swoją rolę podczas festiwalu filmowego w Wenecji.
3. „Jockey” (2021), reż. Clint Bentley
Produkcja prezentowana podczas tegorocznego Sundance Film Festival to ciekawy dramat, przyglądający się losom starzejącego się, niegdyś znanego i uznanego dżokeja Jacksona (w tej roli nagrodzony w Sundance Clifton Collins Jr.). Jest to produkcja o potrzebie poklasku i pozostawieniu po sobie odpowiedniej spuścizny. Główny bohater przeżywa gorszy okres w swoim życiu i powoli musi pogodzić się z faktem, że zaczyna się starzeć. Gdy w okolicy pojawia się młody chłopak, który może być synem mężczyzny, jego codzienność wywraca się do góry nogami. Jak relacja wpłynie na podejście mężczyzny do własnej legendy? I czy osoba tak egoistyczna ma szansę w ogóle być dobrym ojcem dla dorosłego chłopaka, o którego istnieniu wcale nie wiedział? "Jockey" to intrygujący dramat.
4. „Mustang z Dzikiej doliny” i "Mustang z Dzikiej Doliny: Droga do wolności" (2002, reż. Lorna Cook, Kelly Asbury i 2021, reż. Elaine Bogan)
Urokliwe animacje dla całej rodziny. Nominowany do Oscara film animowany z 2002 to opowieść o rumaku, który zostaje schwytany przez kowbojów i sprzedany do kawalerii. Próbuje jednak uwolnić się i wrócić do miejsca, gdzie czuł się naprawdę sobą. Nowa wersja nieco inaczej stawia akcenty, gdyż główną bohaterką filmu jest młoda dziewczyna, która po przeprowadzce do nowego miasteczka, nie może znaleźć sobie przyjaciół. Pewnego dnia spotyka jednak Mustanga, dzikiego konia, który nauczy ją, czym jest prawdziwa wolność.
5. „Niepokonany Seabiscuitt” (2003), REŻ. GARY ROSS
Bazujący na prawdziwych wydarzeniach, nominowany do siedmiu Oscarów i dwóch Złotych Globów dramat sportowy opowiadający historię wielkiego wyścigu z udziałem tytułowego konia – Seabiscuitta. Produkcja z udziałem Tobeya Maguire'a i Jeffa Bridgesa w ciekawy sposób ogrywa problemy, jakie stoją przed młodym sportowcem, który próbuje za wszelką cenę osiągnąć sukces. Dynamiczne sekwencje wyścigów oraz doskonałe aktorstwo sprawiają, że film jest trzymającą w napięciu opowieścią sportową.
6. „O koniach i ludziach” (2013), REŻ. BENEDIKT ERLINGSSON
Dramat z Islandii, ukazujący różnorodne oblicza życia w zgodzie z naturą. Film stanowi serię luźno powiązanych ze sobą historii, przedstawiających losy mieszkańców europejskiej wyspy, którzy wchodzą w różnorodne interakcje z czworonożnymi przyjaciółmi. Film porusza przede wszystkim sekwencją schronienia się mężczyzny w brzuchu konia, by ogrzać się podczas nawałnicy śnieżnej, która została zaprezentowana w kinach na długo przed tym, jak zrobił to Leonardo DiCaprio w "Zjawie".
7. „Lotna” (1959), REŻ. ANDRZEJ WAJDA
Polska produkcja o horrorach wojny z nieco innej perspektywy. Akcja filmu rozgrywa się podczas kampanii wrześniowej, gdy szwadron kawalerii przygarnia zbłąkanego konia. Nikt nie spodziewa się, że ten gest dobroci, przyczyni się do zguby kolejnych osób. Andrzej Wajda pokazał horror wojny i najgorszych ludzkich instynktów, poprzez opowieść skupiającą się na wspaniałym białym rumaku.
Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.
Errata: serial „BoJack Horseman”
"BoJack Horseman" to jeden z najlepszych seriali telewizyjnych w historii, wykorzystujący antropomorficzne zwierzęta, do opowiedzenia historii o samotności, bólu i próbach wiązania końca z końcem. Główny bohater - aktor popularnego w latach 90. serialu komediowego – BoJack Horseman, próbuje nauczyć się nawigować swoje nowe życie w Hollywood, po tym jak dni jego sławy już dawno przebrzmiały. Serial porusza bardzo wiele trudnych tematów, jednak robi to w wyjątkowo przystępny, zaskakujący i pełen humoru sposób. Produkcja jest doskonale napisana, a niektóre odcinki na stałe wpisały się do kanonu najważniejszych scen w historii telewizji (chociażby odcinek z pogrzebem). Piorunująca rzecz!
Czytaj także: 7 aktorów, którzy poświęcili się dla roli. Niektóre historie są niewiarygodne
RadioZET.pl/Antyradio.pl
Oceń artykuł