Zamknij

Monty Norman nie żyje. Kompozytor kultowego motywu z filmów o Bondzie miał 94 lata

12.07.2022 07:39

Zmarł Monty Norman - angielski kompozytor i piosenkarz, który zasłynął ikonicznym motywem muzycznym z filmów o Jamesie Bondzie. Miał 94 lata.

Monty Norman
fot. Kirsty Wigglesworth/Press Association/East News

11 lipca 2022 roku odszedł Monty Norman. Był kompozytorem, który powołał do życia kultową melodię, będącą motywem przewodnim filmów o Jamesie Bondzie. Miał 94 lata.

Monty Norman nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci Normana poinformowano na jego oficjalnej stronie internetowej.

Ze smutkiem informujemy, że Monty Norman zmarł 11 lipca 2022 roku po krótkiej chorobie.

Nie podano dokładnej przyczyny śmierci kompozytora.

Monty Norman urodził się 4 kwietnia 1928 roku w Londynie jako Monty Noserovitch w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec przybył do Wielkiej Brytanii z Litwy. W młodości Norman służył w RAF. To właśnie tam zainteresował się muzyką, a konkretnie śpiewem. W latach 50. i 60. występował jako wokalista wielu zespołów bigbandowych, a także występował podczas różnego rodzaju przedstawień scenicznych, głównie komediowych.

Pod koniec lat 50. zainteresował się komponowaniem muzyki i pisaniem tekstów. Tworzył między innymi dla takich wykonawców, jak Cliff Richard, Tommy Steele, Count Basie czy Bob Hope. W tym okresie zaczął też komponować na potrzeby musicali West Endu oraz filmów. Pierwszym tytułem z muzyką Normana był program telewizyjny "Theatre Night" z 1958 roku. Rok później stworzył muzykę do filmu "Expresso Bongo".

Na początku lat 60. uwagę producenta Cubby'ego Broccolego przykuły musicale "Irma la Douce" i "Make Me An Offer", do których muzykę napisał Norman. W ten sposób kompozytor dostał posadę przy pierwszym filmie o Jamesie Bondzie - "Doktorze No" z 1962 roku. W ten sposób powstał między innymi ikoniczny motyw przewodni do dziś wykorzystywany w filmach o agencie 007. Co ciekawe Norman, komponując ten słynny utwór, bazował na niewykorzystanej melodii z nigdy niewyprodukowanego musicalu opartego na powieści "Dom pana Biswasa". Początkowo numer nosił tytuł "Bad Sign Good Sign", ale po premierze pierwszego "Bonda" nierozerwalnie związał się z serią na stałe.

Twórcy filmu poprosili jednak o rearanżację Johna Barry'ego i z tego powodu często temu muzykowi, przypisywane było autorstwo "James Bond Theme", jak oficjalnie nazywa się utwór rozpoczynający filmy o Bondzie. Kiedy jednak "The Sunday Times" w 2001 roku przypisał zasługi za stworzenie motywu Barry'emu, Norman zaskarżył pismo i wygrał sprawę.

Norman w swoim dorobku kompozytorskim ponadto ma takie filmy i seriale, jak "The Two Faces of Dr. Jekyll", "Dzień, w którym Ziemia stanęła w ogniu", "Słodka Irma", "BBC Play of the Month", "Quick Before They Catch Us", "It's Topol", "Against the Crowd" czy "Ryzykant".

Był dwukrotnie nominowany do Broadway's Tony Award. W 2004 roku Norman zaczął pracę nad niewydaną nigdy autobiografią pod tytułem "A Walking Stick Full of Bagels". Był pierwszym mężem aktorki Diany Coupland.

loader

RadioZET.pl/Deadline