Zamknij

Meghan Markle krytykuje "Kill Billa" i "Austina Powersa" za sposób prezentowania Azjatek

06.10.2022 15:44

Meghan Markle przerwała ciszę po żałobie po śmierci Elżbiety II. W sieci pojawił się nowy odcinek jej podcastu „Archetypes”, który powstaje we współpracy ze Spotify. W nowym odcinku była aktorka porusza temat stereotypizacji Azjatyckich aktorek w znanych filmach. Co dokładnie nie podoba jej się w filmach „Austin Powers” i „Kill Bill”?

Meghan Markle krytykuje "Kill Billa" i "Austina Powersa" za sposób prezentowania Azjatek
fot. materiały prasowe Archwell/Spotify/New Line Cinema/Monolith

Meghan Markle w nowym odcinku podcastu „Archetypes” porusza kwestię krzywdzącego stereotypu azjatyckich kobiet w amerykańskich filmach. Za przykład nieodpowiedniej reprezentacji Azjatek podaje przykłady filmów „Austin Powers” Jaya Roacha i „Kill Bill” Quentina Tarantino. Co dokładnie nie pasuje jej w tych filmach?

Meghan Markle krytykuje stereotypy rasowe 

Jak podają dziennikarze portalu Interia.pl, Markle w ostatnim odcinku podcastu „Archetypes”, poruszyła kwestię nieodpowiedniego pokazywania kobiet azjatyckiego pochodzenia w hollywoodzkich filmach.

„Filmy takiej jak „Austin Powers” czy „Kill Bill” prezentowały postaci azjatyckich kobiet najczęściej jako przesadnie agresywnych i nadmiernie erotycznych. Takich przykładów jest dużo więcej, to przesiąkło do naszej rozrywki. Problem w tym, że toksyczny stereotyp kobiet o azjatyckim pochodzeniu nie kończy się z napisami końcowymi”, ale przenika do prawdziwego świata  - zdradziła Markle w odcinku.

Meghan Markle wspomniała w szczególności o postaciach bliźniaczek Fook Yu i Fook Mi z filmu „Austin Powers i Złoty Członek” z 2002 roku oraz O-Ren Ishii z pierwszej części „Kill Billa” z 2003 roku.

„Ja być taki napalony!”

Gościniami odcinka „The Demystification of Dragon Lady” były aktorki Margaret Cho i Lisa Ling oraz socjolożka i autorka książki, poświęconej azjatyckim stereotypom w kulturze, Nancy Wang Yuen. Autorka opowiedziała o sytuacji, która przytrafiła się jej samej na jednym z amerykańskich lotnisk. Jak podają dziennikarze Interii, Wang Yuen wspomina, że:

„Kiedyś byłam na lotnisku w Atlancie i jakiś facet próbował zaproponować mi seks, wydzierając się do mnie cytatem z filmu „Full Metal Jacket”: „Ja być taki napalony!”. Wiedziałam, że krzyczy do mnie, bo byłam jedyną Azjatką na lotnisku. Nie jestem też pewne, czy kiedykolwiek widział cały film Kubricka”.

„Smoczyca” atakuje

Dziennikarz Interii przypomniał także, że wspomniana przez Meghan Markle, Lucy Liu, wcielająca się w rolę O-Ren Ishii w filmie „Kill Bill” miała w jednym z wywiadów z dziennikiem „Washington Post” wspominać, że uważa, że nie jest fair, że tylko ona nazywana jest „smoczycą” (ang. „Dragon Lady”) ze wszystkich bohaterek, które wystąpiły w filmie Tarantino.

"Bohaterkami tego filmu są jeszcze trzy inne zabójczynie. Dlaczego nikt nie nazywa „smoczycą” Umy Thurman, Viviki A. Fox czy Daryl Hannah? Dzieje się tak dlatego, że nie są one Azjatkami. Ja mogłabym nosić smoking i blond perukę, a z powodu innego pochodzenia etnicznego i tak określona zostałabym jako „smoczyca”. Nie mogę grać pewnych ról, bo Amerykanie postrzegają mnie jako „Inną”. Nie chcę też być obsadzana jedynie w rolach „typowych Azjatek”. Czuję wtedy, jakbym dochodziła do jakiejś ściany metaforycznego pudełka wypełnionego Amerykanami pochodzenia azjatyckiego i pacyficznego" – zdadziła aktorka.

Meghan Markle walczy ze stereotypami 

W każdym odcinku Meghan Markle i zaproszeni przez nią goście próbują przyjrzeć się pewnemu kulturowemu stereotypowi, powielanemu przez kulturę popularną. W poprzednich odcinkach była aktorka rozmawiała m.in. z aktorką i scenarzystką Mindy Kaling o „stygmie singielstwa”, Mariah Carey o „dualizmie divy” czy z tenisitką Sereną Williams o „błędnym rozumieniu ambicji”. Wszystkie odcinki podcastu dostępne są w serwisie Spotify.

loader

Czytaj także: „Duchy Inishierin“: zwiastun hitu Wenecji z Colinem Farellem. Będzie Oscar? [WIDEO]

RadioZET.pl/Interia.pl/Archewell.com/Spotify

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET