Zamknij

"Matrix Zmartwychwstania" to klapa finansowa? Film przyniósł ogromne straty Warner Bros. Pictures

18.01.2022 13:06
Matrix Zmartwychwstania - Carrie-Anne Moss, Keanu Reeves - kadr z filmu
fot. Warner Bros. / The Hollywood Archive / Avalon/Photoshot/East New

Okazuje się, że film "Matrix Zmartwychwstania" wygenerował milionowe straty wytwórni Warner Bros. Pictures. Czy produkcja z Keanu Reevesem to klapa finansowa?

Na film "Matrix Zmartwychwstania" czekały setki tysięcy fanów na całym świecie. Trylogia sióstr Wachowski, a szczególnie jej pierwsza część, to jeden z najbardziej przełomowych tytułów zaliczających się do kina akcji i science fiction w historii kinematografii. Czy czarta odsłona serii to film, który był niepotrzebny?

"Matrix Zmartwychwstania" klapą finansową? Ile strat wygenerował film?

Kiedy po raz pierwszy podano informację o kontynuacji "Matrixa" nie wszyscy wzięli ją na poważnie. Szybko okazało się, jednak, że to nie plotka i Warner Bros. rzeczywiście pracuje nad kolejną częścią kultowej serii z Keanu Reevesem i Carrie-Anne Moss w rolach głównych. Pojawiła się jednak obawa, że produkcja nie sprosta oczekiwaniom fanów. Po premierze filmu zdania były podzielone.

Jak podaje gamereactor.eu, powołując się na raporty Box Office Mojo, film "Matrix Zmartwychwstania" przyniósł wytwórni około 100 milionów dolarów strat. Tytuł miał mieć budżet w wysokości 190 milionów dolarów, z dodatkowymi finansami przeznaczonymi na marketing, co oznacza, że wynik kasowy z kin wynoszący 125 milionów dolarów na rynku globalnym, ledwo zdoła zrekompensować koszty producentów. 

Za ten stan rzeczy nie można obwiniać pandemii koronawirusa, która ogranicza na korzystanie z kin. Istnieją bowiem produkcje, które ukazały się w podobnym czasie i nie tylko na siebie zarobiły, ale również pobiły rekordy sprzed ery światowej epidemii. Przykładem mogą być "Spider-Man: No Way Home", nowy "Krzyk", czy "Diuna". Póki co nowy "Matrix" jest na minusie. Ma jednak jeszcze szanse wyjść na zero. W przeciwnym razie zostanie uznany za klapę. 

"Matrix Zmartwychwstania": obsada, reżyser, data premiery

Film trafił do kin 22 grudnia 2021 roku. Reżyserką produkcji była tym razem tylko jedna z sióstr Wachowski - Lana. W rolach głównych wystąpili Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Jessica Henwick, Priyanka Chopra, Jonathan Groff i Neil Patrick Harris. W filmie dowiadujemy się, że Thomas Anderson żyje w San Francisco. Pracuje jako twórca gier, który ma na koncie słynnego Matrixa. Szybko okazuje się jednak, że jego życie starowane przez terapeutę karmiącego go niebieskimi pigułkami nie jest prawdziwe.

RadioZET.pl/gamereactor.eu/Box Office Mojo