Zamknij

„MASS”: zwiastun jednego z najlepszych filmów roku [WIDEO I RECENZJA]

03.09.2021 17:25

„MASS” Frana Kranza prezentowane było podczas tegorocznego festiwalu filmowego Sundnance. Choć produkcja nie zyskała podczas imprezy żadnej nagrody, szybko trafiła na listy najlepszych filmów imprezy, przygotowywanych przez dziennikarzy z całego świata. Właśnie pojawił się pierwszy zwiastun. Co mówi nam o produkcji? Kiedy premiera?

MASS - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Sundance

„MASS” Frana Kranza to poruszająca opowieść, rozegrana na jedno pomieszczenie i czterech aktorów. Teatralny styl prowadzenia historii przez debiutującego w długim metrażu reżysera i aktora Frana Kranza pozwala jeszcze silniej i mocniej współodczuwać emocje, które targają bohaterami.

„Mass” opowiada bowiem o rodzicach ofiar tzw. „mass shooting”, w tym wypadku strzelaniny w szkole. Temat trudny, ale podjęty przez całą ekipę z należytą ogładą i przedstawiający problem z wyjątkowo szerokiej perspektywy. Obraz zachwyca grą aktorską głównych aktorów, a niektóre przemyślenia potrafią uderzyć w samo serce widza.

„MASS” – zwiastun

W sieci zadebiutował pierwszy, teaserowy zwiastun produkcji. Materiał prezentuje się następująco:

„Mass” – twórcy i obsada

Za scenariusz i reżyserię odpowiada aktor i debiutujący reżyser Fran Kranz. Kranz jest najlepiej znany ze swojej roli w filmie Drew Goddarda „Dom w głębi lasu”, serialu science-fiction „Dollhouse” czy małej roli w głośnym serialu Showtime „Na cały głos”.

Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów jak: Jason Isaacs, Ann Dowd, Martha Plimpton i Reed Birney.

„Mass” – mini-recenzja

Miałem szansę obejrzeć film podczas tegorocznego festiwalu Sundance, gdzie zrobił na mnie piorunujące wrażenie i trafił na listę najlepszych filmów półrocza. Kilka słów po seansie prezentuje się następująco:

Akcja filmu, rozgrywająca się w jednym pomieszczeniu, przywodzi na myśl rozwiązania teatralne, a także te zastosowane w kinie, bazującym na słynnych sztukach teatralnych. Naturalnym punktem odniesienia wydaje się „Rzeź” Romana Polańskiego, również rozegrana na czwórkę aktorów i skupiająca na problemach dzieci w szkole. Film polskiego reżysera bazował na sztuce teatralnej „Bóg mordu” autorstwa Yasminy Rezy i umiejętnie wykorzystywał odcięcie bohaterów i zamknięcie ich w czterech ścianach jednego domostwa. Znaczącą różnicą między oboma filmami jest jednak fakt, że temat podjęty przez Kranza jest dużo poważniejszy i cięższy.

Film niesie na swoich barkach doskonałe aktorstwo w zasadzie każdego członka obsady. Każdy bohater i aktor dostaje tu szansę na pokazanie talent i oszołomienie widza swoimi umiejętnościami. Nominacje aktorskie mogą posypać się jak z rękawa. Kolejne dialogi i monologi serwowane przez każdego z nich coraz silniej oddziałują na widza, wzbudzając jego empatię i każąc mu współodczuwać ciężkie stany emocjonalne bohaterów. 

„Mass” to seans wycieńczający emocjonalnie, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu. Produkcja dosłownie przykleja nas do ekranu, nie pozwala uwolnić się od trudnych i czasem wewnętrznie sprzecznych stanów, w jakich znajdują się bohaterowie. Po seansie musiałem aż wyjść na długi spacer, by zwyczajnie przewietrzyć głowę i odetchnąć po tym, jak reżyser i aktorzy precyzyjnie zaciskali moje mięśnie jak w imadle. Wyśmienity Film, który powinien zobaczyć każdy kinoman.

loader

„Mass” – kiedy premiera?

Film trafi do amerykańskich kin oraz na tamtejsze platformy VOD już 8 października. Polska premiera filmu odbędzie się natomiast podczas tegorocznego American Film Festival, który w tym roku odbywa się w dniach 9-14 listopada, a następnie dzięki dystrybutorowi Galapagos Films trafi do kin najprawdopodobniej jeszcze jesienią tego roku.

Czytaj także: SXSW 2021 - zwycięzcy i relacja z festiwalu

RadioZET.pl/Enterainment Weekly