Zamknij

Mario Camus nie żyje. Hiszpański reżyser filmowy miał 86 lat

21.09.2021 06:42

Zmarł Mario Camus - hiszpański reżyser i scenarzysta filmowy. Miał 86 lat. Był laureatem wielu nagród, między innymi Złotego Niedźwiedzia za film "La Colmena".

Mario Camus
fot. Album Online /East News

18 września 2021 roku w Santander zmarł Mario Camus. Był hiszpańskim reżyserem filmowym i scenarzystą. Odszedł w wieku 86 lat. Co było przyczyną śmierci?

Mario Camus nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć filmowca potwierdzili przedstawiciele Hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej odpowiedzialni między innymi za przyznawanie nagród Goya. Nie podano przyczyny jego zgonu. Na Instagramie organizacji pojawił się wpis upamiętniający Camusa.

Filmowiec Mario Camus zmarł w Santander. Autor klasyków naszego kina, takich jak "Niewinni święci", "Duch roju", "Los Días del pasado" czy "La Colmena". W 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Goya.

Camus urodził się 20 kwietnia 1935 roku w Santander. Karierę w branży filmowej zaczynał od współpracy przy filmach Carlosa Saury takich, jak "Los Golfos" z 1960 roku, czy "Lament dla bandyty" z 1964 roku. Jego debiutem reżyserskim był dramat "Los farsantes" z 1963 roku. Otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Berlińskim Festiwalu Filmowym dla najlepszego filmu za "La Colmena" z 1983 roku, a także nagrodę w Cannes za film "Niewinni święci" z 1984 roku. Zdobył także statuetkę Goya za najlepszy scenariusz za "Cienie bitwy" z 1993 roku, a w 2011 za całokształt twórczości.

Wśród innych filmów reżysera znalazły się "Young Sánchez", "La leyenda del alcalde de Zalamea", czy "La ciudad de los prodigios". Jego ostatnią produkcją był dramat z 2007 roku "El prado de las estrellas". W swojej karierze pracował również nad serialami telewizyjnymi, między innymi "Curro Jiménez", "Fortunata i Jacinta", "Los desastres de la guerra" czy "La forja de un rebelde". Camus był aktywny zawodowo przez 45 lat. W ciągu swojej kariery stworzył 30 filmów.

loader

RadioZET.pl/Deadline