Zamknij

„Mainstream” - Andrew Garfield jako szalony influencer. Zobacz zwiastun

07.04.2021 13:14

„Mainstream” to filmowa opowieść, przyglądająca się niebezpieczeństwom odniesienia medialnego sukcesu. Czy trafiając do mainstreamu można wciąż wyznawać zasady, które sprawiły, że w ogóle staliśmy się popularni? Takie pytania stawia w swoim filmie Gia Coppola. W sieci zadebiutował pierwszy zwiastun projektu. Kiedy premiera?

Mainstream - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Warszawski Festiwal Filmowy

„Mainstream” to film napisany i wyreżyserowany przez Gię Coppolę, ze słynnego klanu twórców filmowych. Gia jest siostrzenicą Soffi i Romana Coppolów i już w 2013 roku zadebiutowała filmem pełnometrażowym „Palo Alto”.

Jej nowe dzieło – film „Mainstream” – przygląda się drodze, jaką przechodzi grupa przyjaciół, którzy dla zabawy założyli własny kanał na YouTubie. Ich wspólne dzieło szybko zyskuje jednak coraz większą popularność, przez co zaczynają dostawać coraz bardziej intratne kontrakty, a wkrótce także odnoszą prawdziwy komercyjny sukces. Czy jednak przejście do tzw. mainstreamu nie zmieni ich jako ludzi? Czy będąc w pierwszej lidze twórców mogą wciąż hołdować tym samym zasadom, co dotychczas? Wreszcie - czy sukces zmienia człowieka?

Zobacz także

Wszystkie te pytania leżą u podstaw filmu Coppoli. Choć nie są to rozważania nowatorskie, ani szczególnie odkrywcze, produkcja nadal potrafi całkowicie wciągnąć widza do swojego świata. Ogromna w tym zasługa zadziorności, humoru, lekkości prowadzenia historii, ale przede wszystkim doskonałego aktorstwa dwójki głównych aktorów.

Maya Hawke, młoda aktorka najlepiej znana z serialu „Stranger Things”, przyciąga uwagę jako nieco wycofana kelnerka, która jednak posiada niezwykły zmysł obserwacji i potrafi dostrzec nietypowe momenty codziennego życia. W jej oko, już w pierwszej scenie, wpada chłopak, który potrafi zarazić swoim dobrym humorem każdego, kto znajdzie się w jego okolicy.

Andrew Garfield jest wyśmienity w tej roli. Aktor dosłownie dwoi się i troi na ekranie, by oddać specyficzną, pozytywną energię swojego bohatera, i przyjrzeć się jego nietypowemu podejściu do otaczającej go rzeczywistości. Występ w „Mainstream” to jedna z najlepszych ról Garfielda, zaraz obok „The Social Network” i „Tajemnic Silver Lake”

„Mainstream” – zwiastun

W sieci pojawił się pierwszy pełnoprawny zwiastun filmu. Materiał prezentuje się następująco:

„Mainstream” – obsada i ekipa

Reżyserką filmu jest Gia Coppola. Młodsza siostra Sofii jest też współautorką scenariusza, napisanego wraz z Tomem Stuartem.

Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów, jak: Maya Hawke, Andrew Gafrield, Nat Wolff, Johnny Knoxville, czy Jason Schwartzman.

„Mainstream” – krótka recenzja

Film Coppoli zadebiutował na festiwalu filmowym w Wenecji. Pokazywano go także w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku. Dzięki temu wiemy już, jaki poziom prezentuje sobą film. Można więc stwierdzić, że jest na co czekać.

Andrew Garfield i jego szalone wybryki aktorskie robią i niosą ten film. Andrew celowo spuszczony ze smyczy przykuwa do ekranu i zaraża swoją niecodzienną, szaloną energią. Sam film zaś ładnie zrobiony, dający się dobrze oglądać, mimo że de facto nie mówi nam nic nowego, czego byśmy sami już dobrze nie wiedzieli.

Kolejna opowieść ku przestrodze, jak to sukces może nas zmienić. Unaoczniająca, że zarówno łaknienie osiągnięcia sukcesu, jak i obserowwania czyjegoś sukcesu, mogą szybko obrócić się przeciwko nam. Chęć osiągnięcia celu może przesłonić nam własne zasady, którymi dotychczas się kierowaliśmy. Dodatkowym smaczkiem jest kontekst poczucia odpowiedzialności za poczynania drugiej osoby, przez co niektóre sekwencje można czytać, jak swoistą wariację na temat „Doktora Frankensteina” i jego potwora, gdy bohaterka myśli sobie, że to właśnie ona odpowiedzialna jest za „wypuszczenie” w świat tak groźnej jednostki. Niezwykle ciekawe studium przypadku, które ogląda się z niegasnącym zainteresowaniem.

loader

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

„Mainstream” – kiedy premiera?

Amerykańska premiera filmu przewidziana jest na 7 maja. Z danych IMDB wynika też, że film pokazywany będzie od 20 maja w Rosji. W chwili obecnej nie wiadomo, czy i kiedy film zawita w polskich kinach. Biorąc jednak pod uwagę dość przychylny odbiór podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, istnieje szansa, że w najbliższych miesiącach zobaczymy produkcję na naszych ekranach. Jesli nie kinowych, to którejś z platform VOD.

Czytaj także: Twórcy "Stranger Things" i Steven Spielberg zekranizują dla Netflixa powieść Stephena Kinga

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET