Zamknij

"Krzyk" goni "Spider-Man: No Way Home". Ile zarobiła nowa część kultowego horroru?

Sergiusz Kurczuk
17.01.2022 10:30

Nowy "Krzyk" w premierowy weekend zgarnął ponad 30 milionów dolarów. Tym samym pobił rekord, który wcześniej ustanowiłinny horror.

Krzyk - kadr z filmu
fot. Everett Collection/East News

14 stycznia 2022 roku do kin weszła najnowsza część serii "Krzyk". Okazuje się, że horror przyciągnął do kin niezwykle dużą liczbę widzów. W cztery dni "Krzyk" zgarnął ponad 30 milionów dolarów w amerykańskim box office.

"Krzyk": nowa część horroru z rekordowym wynikiem finansowym

Pandemia koronawirusa sprawiła, że branża filmowa na jakiś czas zapomniała o pełnych salach kinowych. Mimo COVID-19 powstają jednak produkcje, będące w stanie przyciągnąć do kin ilości widzów sprzed czasów światowej epidemii.

Jednym z nich jest "Spider-Man: No Way Home" - produkcja Marvela z Tomem Hollandem w roli głównej, która zarobiła ponad miliard dolarów. Na drogę po ogromne pieniądze wszedł również nowy "Krzyk". Jak podaje Deadline, produkcja Paramount/Spyglass Media/Project X w dniu premiery osiągnęła wyniki 13,3 miliona dolarów (w tym 3,5 miliona pochodzi z czwartkowych pokazów przedpremierowych). W ciągu trzech kolejnych dni doszła do kwoty 36 milionów dolarów. To bardzo zadowalający wynik, biorąc pod uwagę, że film był wyświetlany 3,664 amerykańskich kin. 

Chris Aronson - dyrektor do spraw dystrybucji wytwórni Paramount skomentował wyniki finansowe nowego "Krzyku".

To otwarcie ożywiło serię, jednocześnie wprowadzając ją w zupełnie nową generację fanów "Krzyku".

Bez wątpienia element nostalgiczny ma duży wpływ na zarobki nowego "Krzyku". Oryginalny horror Wesa Cravena z 1996 roku zmienił oblicze slashera i podgatunku w ogóle. Produkcja doczekała się wkrótce kolejnych część trzech części. Po 10 latach od ostatniego "Krzyku" powstała najnowsza odsłona, w której powracają dobrze znani bohaterowie. Mimo zmęczenia życiem, po raz kolejny stawić czoła mordercy w masce inspirowanej słynnym obrazem Edvarda Muncha.

Wynik kasowy "Krzyku" sprawił, że produkcja pobiła kilka rekordów - między innymi należący do horroru "Mama" (32,1 milionów dolarów w cztery dni od premiery). Film zbliżył się też do kwot, które w ciągu trzech dni od premiery osiągnęły poprzednie części serii ("Krzyk 2" - 32,9 milionów dolarów i "Krzyk 3" - 34,7 miliony dolarów). Nowy "Krzyk" w tej kategorii może pochwalić się 31,5 milionami dolarów. Jedno jest pewne - sukces "Krzyku" zwiastuje rozruch branży filmowej mimo pandemii.

"Krzyk": obsada, reżyseria i data premiery nowego horroru

Neve Campbell powróciła jako Sidney Prescott, Courteney Cox ponownie wcieliła się w Gale Weathers, a David Arquette znowu wystąpił w roli Dewey'ego Rileya. W nowym "Krzyku" pojawili się również Jenna Ortega (Tara), Melissa Barrera (Sam), znana z "Krzyku 4" Marley Shelton (Judy Hicks), Jack Quaid (Richie), Jasmin Savoy Brown (Mindy), Dylan Minnette (Wes), Mikey Madison (Amber), Mason Gooding (Chad), Sonia Ammar (Liv) oraz Kyle Gallner (Vince). Głosu Ghostface'owi ponownie użyczył Roger L. Jackson. Tym razem główni bohaterowie prowadzą własne śledztwo i wychodzą z roli ofiary, by zapolować na nowego grasującego Ghostface'a, mordującego niewinnych ludzi. Kto tym razem kryje się pod przerażającą maską? Reżyserami horroru są Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett. Za scenariusz odpowiadają natomiast James Vanderbilt ("Zodiac") oraz Guy Busic ("Castle Rock"). Produkcja trafiła do kin 14 stycznia 2022 roku. 

loader

RadioZET.pl/Deadline