Zamknij

Kazimierz Czapla nie żyje. Polski aktor zmarł na wakacjach w Grecji

16.08.2021 17:58

Kazimierz Czapla nie żyje. Wiadomość o śmierci polskiego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego przekazał dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Kazimierz Czapla zmarł w wieku 70 lat podczas wakacji w Grecji.

Kazimierz Czapla nie żyje
fot. INPLUS/East News

Kazimierz Czapla nie żyje. Aktor był doskonale znany polskim widzom, a także miłośnikom teatru. Wiadomość o śmierci artysty przekazał dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Witold Mazurkiewicz. W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie zmarłego aktora oraz krótka informacja o jego odejściu. Kazimierz Czapla miał 70 lat.

- Z ogromnym bólem i niedowierzaniem zawiadamiam, że odszedł od nas nasz wielki przyjaciel, wielki artysta i człowiek, aktor… Kaziu Czapla… W imieniu całej teatralnej rodziny Witek Mazurkiewicz - czytamy.

Kazimierz Czapla nie żyje. Wybitny aktor miał 70 lat

Jak przekazał portal radiobielsko.pl, aktor zmarł podczas urlopu spędzanego w Grecji, prawdopodobnie na plaży. Oficjalna przyczyna śmierci nie jest jednak znana. Witold Mazurkiewicz nie kryje głębokiego smutku po odejściu znakomitego artysty.

- Nie ma słów, które mogą opisać mojego wieloletniego przyjaciela… Ikona… Są takie banalne frazesy, że nie ma ludzi nie do zastąpienia. Ten fakt pokazuje, że to nieprawda. Kazik jest – ciągle będę mówił, że jest – nie do zastąpienia w teatrze. Wielki człowiek, wielki artysta, przyjaciel młodych ludzi, nas starszych również… Długo będziemy dochodzić do siebie po tym fakcie - przekazał dyrektor teatru w rozmowie z Radio Bielsko.

Na wiadomość o śmierci Kazimierza Czapli zareagował także prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Wymienił najważniejsze osiągnięcia i wyróżnienia, jakie zdobył zmarły aktor.

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł od nas aktor wybitny, wielki człowiek - Kazimierz Czapla... Od początku swojej kariery nieprzerwanie związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Wystąpił w wielu rolach teatralnych, telewizyjnych, a także w słuchowiskach radiowych. Dwukrotny laureat nagrody Złota Maska oraz nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W 2005 r. otrzymał Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w 2008 r. otrzymał wyróżnienie aktorskie.  W 2015 r. odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze. Będziemy pamiętać... - przekazał na Facebooku.

Kazimierz Czapla występował nie tylko w teatrze, ale także na ekranie. Pojawił się między innymi w takich filmach, jak "Młyn", "Blisko coraz bliżej", "Polski darmozjad" czy "Bez iluzji". Młodsi widzowie mogą także kojarzyć jego głos - aktor dubbingował animowane postacie w takich bajkach, jak "Kuba i Śruba" czy "Gwiazda Kopernika".