Zamknij

„Junior“ – zobacz debiut zwyciężczyni Złotej Palmy, Julii Ducournau za darmo w internecie [WIDEO]

26.07.2021 11:53

Julia Ducournau zdobyła Złotą Palmę festiwalu w Cannes ze swoim filmem „Titane”. Reżyserka zapisała się w annałach historii, będąc zaledwie drugą kobietą, uhonorowaną tym laurem. Teraz, w ramach celebracji jej zwycięstwa, w internecie pojawił się debiut reżyserski artystki, który można obejrzeć za darmo na YouTube.

Julia Ducournau - zwyciężczyni Złotej Palmy 2021
fot. Marechal Aurore/ABACA/Abaca/East News

„Junior” to pierwszy film krótkometrażowy, sygnowany nazwiskiem Julii Ducournau, zwyciężczyni tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. Reżyserka „Titane” oraz głośnego, festiwalowego hitu „Mięso” z 2016 roku, rozpoczęła działalność filmową w 2011 roku, właśnie filmem „Junior”. 

Teraz, w ramach świętowania jej zwycięstwa w Cannes, UniFrance, organizacja promująca francuskie firmy za granicą, opublikowała na swoim oficjalnym kanale na YouTube film krótkometrażowy, który rozpoczął karierę Ducournau.

„Junior” – obejrzyj shorta Julii Ducournau, zwyciężczyni Złotej Palmy 2021 

Film krótkometrażowy „Junior” trwa nieco ponad 20 minut i podejmuje tematy bliskie twórczyni także w kolejnych produkcjach. Short skupia się bowiem na zaskakujących i szokujących zmianach, jakie zachodzą w ciele nastolatki. Produkcję można obejrzeć poniżej:

Julia Ducournau o ciągłości stylistycznej swoich dzieł

Krótkometrażowego „Juniora” łączy z filmami „Mięso” i „Titane” nie tylko motyw przewodni konfliktu na linii umysł i ciało, ale także podobieństwo stylistyczne oraz seria Easter-Eggów, które wiążą trzy produkcje w większą całość. Scenarzystka i reżyserka w niedawnej rozmowie z portalem IndeWire w następujących słowach opisała podobieństwa i celowe nawiązania między poszczególnymi filmami w swojej filmografii:

„Mogę zdradzić, że staram się stworzyć związek między swoimi filmami. Jeśli spojrzeć na nie z zewnątrz – gdy kończysz jeden, możesz płynnie przejść do następnego. To nowy fenomen za każdym razem, ale chciałam powiązać je podobnym motywem. To niemal ten sam film. Moi bohaterowie po prostu dorastają. Tak to widzę”.

Reżyserka przyznała też, że w jej filmach można znaleźć małe Easter Eggi, które wiążą produkcje ze sobą. Ducournau zwróciła uwagę w szczególności, że niektóre detale w scenografii i strojach są za każdym razem takie same, celowo umieszczone przez nią gdzieś w tle, dla pewnej spójności stylistycznej wszystkich jej produkcji. Na dodatek w poszczególnych filmach możemy dostrzec elementy, które nawiązują do późniejszych produkcji.

„Wezmę zdjęcie, które wykorzystałam w jednym filmie i wykorzystam je w kolejnym. Jak chociażby zdjęcie i motyw strażaka. Jestem zbyt sentymentalna”.

loader

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku.

„Titane” – kiedy premiera? 

Zwycięzca Złotej Palmy – film „Titane”, opowiadający o młodej kobiecie, która uciekając przed policją, przyjmuje tożsamość zaginionego przed laty chłopaka, trafi do polskich kin. Polska premiera odbędzie się podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 12-22 sierpnia 2021, a w najbliższych miesiącach trafi także do szerokiego obiegu kinowego. Chwilowo nieznana jest jeszcze dokładna data premiery w regularnej dystrybucji. 

Czytaj także: Najlepsze Filmy 2020 roku - TOP 10. Wybraliśmy najciekawsze produkcje minionych 12 miesięcy