Zamknij

Francuskie gwiazdy kina ścięły włosy na znak protestu. Solidaryzują się z zamordowaną kobietą [WIDEO]

06.10.2022 09:23

Juliette Binoche, Marion Cotillard i wiele innych francuskich aktorek ścięły włosy na znak protestu. Chodzi o wyraz solidarności z Irankami po morderstwie Mahsy Amini przez policję do spraw moralności.

Juliette Binoche, Marion Cotillard, Isabelle Adjani
fot. print screen z Armin Arefi/Twitter

Ponad 50 słynnych gwiazd francuskiego kina i muzyki postanowiło sprzeciwić się bestialskim prawom Iranu, które doprowadziły do morderstwa 22-letniej Mahsy Amini. Akcja została sfilmowana i zamieszczona w internecie.

Masha Amini: Juliette Binoche, Marion Cotillard i inne gwiazdy ścięły włosy na znak protestu

Oburzające wydarzenia z Iranu sprawiły, że kilkadziesiąt francuskich aktorek i piosenkarek przyłączyło się do akcji mającej dać wyraz protestowi wobec traktowania kobiet w państwie na Bliskim Wschodzie. Chodzi o śmierć Mahsy Amini, do której z błahego powodu doprowadziły służby państwowe.

Zobacz także

16 września 2022 roku Masha Amini zmarła w teherańskim szpitalu 3 dni po aresztowaniu przez policję do spraw moralności. Została zatrzymana pod pretekstem niestosowania się do nakazu noszenia hidżabu - tradycyjnej chusty zakrywającej włosy. W rzeczywistości kobieta miała nakrycie głowy, ale wystawało spod niego kilka kosmyków włosów. Oficjalna wersja wydarzeń mówi o ataku serca w wyniku którego zatrzymana zmarła. Naoczne świadkinie zajścia wyznały jednak, że policja dopuściła się brutalnego pobicia kobiety. Ich słowa potwierdzają niezależne wyniki badań wskazujące, że Amini miała krwotok mózgowy lub udar.

To wydarzenie rozgniewało opinię publiczną na całym świecie. Z tego powodu zorganizowano wiele protestów mających nagłośnić sprawę i ukazać prawa panujące w Iranie. Jak podaje The Guardian, do jednej z takich akcji włączyły się słynne francuskie aktorki. Na Twitterze można zobaczyć nagranie, na którym między innymi Juliette Binoche, Marion Cotillard i Isabelle Adjani, obcinają sobie kosmyk włosów na znak potępienia śmierci Amini i wsparcia kobiet z Iranu.

Bezprecedensowa wiadomość od znanych francuskich aktorek i piosenkarek (Juliette Binoche, Marion Cotillard, Isabelle Adjani, Isabelle Huppert, Angèle...), które obcięły włosy w obronie walki irańskich kobiet o ich wolność.

Na nagraniu pojawiają się również artystki spoza Francji, między innymi belgijska piosenkarka Angèle, brytyjska wokalistka Jane Birkin wraz z córką Charlotte Gainsbourg i aktorka Charlotte Rampling. Tłem muzycznym nagrania jest irańska wersja włoskiej antyfaszystowskiej pieśni "Bella Ciao", śpiewana przez piosenkarkę Gandom. Utwór jest obecnie symbolem walki o wolność. Akcji towarzyszą hasztagi #soutienfemmesiran (Wsparcie dla irańskich kobiet) oraz #HairforFreedom (Włosy dla wolności). Powyższe wideo dotarło do irańskich kobiet, które w ramach odpowiedzi sfilmowały, jak ściągają hidżaby i ścinają kosmyk włosów.

Zobacz także

Masha Amini: prtesty na całym świecie

Śmierć Amini nie przeszła bez echa w samym Iranie. Na ulicach pojawiły się marsze pod hasłem "Kobiety, życie, wolność", na których palono nakrycia głowy, mające zasłaniać włosy. Wielokrotnie dochodziło do brutalnych starć z policją. Pod koniec września 2022 roku również w Warszawie odbył się marsz solidarnością z Amini.

loader

RadioZET.pl/The Guardian/Twitter