Zamknij

Joan Hotchkis nie żyje. Aktorka ze znanych filmów i seriali miała 95 lat. Zmarła tuż po urodzinach

04.10.2022 11:54

Zmarła Joan Hotchkis - amerykańska aktorka i scenarzystka, która zasłynęła rolami w "Legacy" i "The Odd Couple". Odeszła w wieku 95 lat. Co było przyczyną śmierci?

MY WORLD AND WELCOME TO IT - Joan Hotchkis - kadr z serialu
fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

27 września 2022 roku odeszła Joan Hotchkis. Była amerykańską aktorką i scenarzystką. Zmarła w wieku 95 lat.

Joan Hotchkis nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci aktorki poinformowała jej córka Paula Chambers. Przyczyną śmierci Hotchkis była zastoinowa niewydolność serca.

Joan Hotchkis urodziła się 21 września 1927 roku w Los Angeles. Ukończyła psychologię na Smith College oraz studia pedagogiczne na Bank Street Teacher’s College. Uczyła też w szkole pielęgniarskiej w Nowym Jorku. Przed kamerą zadebiutowała w 1958 roku w wieku 27 lat w serialu "The Secret Storm". Kolejne role telewizyjne dostała dwa lata później w produkcjach "Frontier", "Warner Brothers Presents" i "Conflict". W latach 60. wystąpiła w takich serialach, jak "Diagnosis: Unknown", "Way Out", "Iron Horse", "Ożeniłem się z czarownicą" i "The Outcasts" oraz w filmach telewizyjnych "Inside Danny Baker" czy "Abe Lincoln in Illinois".

Przełom w karierze Hotchkis nastąpił w roku 1969, kiedy otrzymała jedną z głównych ról w sitcomie "My World and Welcome to It". Wcielała się w Ellen Monroe, występując we wszystkich 26 odcinkach. Jedną z najbardziej znanych postaci w dorobku aktorki była doktor Nancy Cunningham z serialu "The Odd Couple" z 1971 roku. W tym okresie artystka wystąpiła między innymi w serialach "Mannix", "The Interns", "Owen Marshall, Counselor at Law", "The F.B.I.", "Marcus Welby, lekarz medycyny", "Barnaby Jones", "Lou Grant", czy "Aniołki Charliego".

Lata 70. to również debiut Hotchkis na dużym ekranie. Pierwszym filmem z jej udziałem był dramat "The Last Liz" z 1971 roku. W kolejnych latach wystąpiła w takich produkcjach pełnometrażowych, jak "Breezy", "Oda do Billy Joe'go", czy "Dawni kochankowie". Najsłynniejszy filmem w jej dorobku był dramat "Legacy" z 1975 roku, do którego napisała również scenariusz. Ostatnie dwie dekady XX wieku to schyłek kariery Hotchkis. Aktorka zagrała w takich tytułach, jak "The Life and Times of Eddie Roberts", "St. Elsewhere", "The Last Game" i "Disneyland". Ostatnią rolą Hotchkis była postać Madeleine w filmie telewizyjnym "The Disappearance of Christina" z 1993 roku. Od lat 50. do 90. była również aktywna jako aktorka teatralna, występując na wielu amerykańskich scenach.

W 1958 roku Joan Hotchkis poznała reżysera Roberta Fostera, który został jej mężem. Doczekali się córki Pauli Chambers. Para rozeszła się po niespełna 10 latach małżeństwa. Pozostała w dobrych relacjach ze swoim byłym mężem i nie wyszła ponownie za mąż. Poza aktorstwem zajmowała się amatorsko psychologią. Była również aktywistką społeczną, należącą między innymi do  The Liberty Hill Foundation.

loader

RadioZET.pl/Deadline