Zamknij

Jean-Jacques Beineix nie żyje. Francuski reżyser miał 75 lat

17.01.2022 08:50
Jean-Jacques Beineix
fot. OLIVIER LABAN-MATTEI/AFP/East News

Zmarł Jean-Jacques Beineix - francuski reżyser znany z takich filmów jak "Diva" czy "Betty". Miał 75 lat. Co było przyczyną śmierci artysty?

13 stycznia 2022 roku zmarł Jean-Jacques Beineix. Był francuskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Miał 75 lat.

Jean-Jacques Beineix nie żyje

Jak podaje Variety, o śmierci filmowca poinformował dziennik "Le Monde". Zgon potwierdził brat reżysera. Beineix zmarł po długiej chorobie w swoim domu w Paryżu.

Jean-Jacques Beineix urodził się 8 października 1946 w Paryżu. Studiował na Lycée Carnot i the Lycée Condorcet, początkowo chcąc zostać lekarzem. W 1968 roku rzucił jednak szkołę medyczną i spróbował swoich sił podczas egzaminów do Institut des hautes études cinématographiques. Nie dostał się na uczelnię.

Beineix nie poddał się jednak i wykorzystał swoje znajomości z poprzednich lat. Od 1964 do 1967 roku pracował bowiem jako asystent reżysera Jeana Beckera przy popularnym wówczas serialu "Les Saintes Chéries". W 1970 roku Beineix rozpoczął współpracę z Claude'em Berrim, a rok później z Claude'em Zidim. W 1972 roku został drugim reżyserem Jerry'ego Lewisa przy nieukończonym nigdy filmie "The Day the Clown Cried".

W 1977 roku Beineix powołał do życia swój pierwszy film krótkometrażowy "Le Chien de M. Michel", który został nagrodzony nagrod główną na Trouville Festival. Trzy lata później powstał debiutancki pełen metraż filmowca - słynna "Diva". Produkcja zdobyła cztery Cezary - za najlepszy film, zdjęcia, muzykę i soundtrack. Drug film reżysera - "Księżyc w rynsztoku" z 1983 roku, został z kolei nominowany do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes. Zdobył też Cezara za najlepszą scenografię. 

W 1986 roku powstał kolejny głośny film Beineixa - "Betty" z  Béatrice Dalle i Jean-Huguesem Anglade'em w rolach głównych. Rok później zdobył nominację do Oscara, nagrody BAFTA i Złotych Globów za najlepszy film zagraniczny. "Betty" wygrała nagrody Grand Prix des Amériques i Most Popular Film na Festiwalu Filmowym w Montrealu oraz Cezara za najlepszy plakat filmowy.

W kolejnych latach Beineix zrealizował filmy "Roselyne i lwy" oraz "IP5: L'Ile Aux Pachydermes", które zostały docenione podczas Seattle International Film Festival 1992 nagrodą Golden Space Needle dla najlepszego reżysera. Aby mimo popularności zachować swój artystyczny charakter, w 1984 roku Beineix założył firmę producencką Cargo Films. Od czasów "Betty" zajmował się produkcją wszystkich swoich filmów. Firma produkuje filmy fabularne i dokumentalne na różnorodne tematy, od nauki po sztukę, prawa kobiet i problemy społeczne.

Pod koniec kariery Beineix powołał do życia cztery filmy dokumentalne: "Les Enfants de Roumanie", "Otaku : fils de l'empire du virtuel", "Place Clichy sans complexe" i "Assigné à résidence". Ostatnią produkcją filmowca był thriller z 2001 roku "Śmiertelny układ" z Jean-Huguesem Anglade'em i Hélène de Fougerolles w rolach głównych.

Jean-Jacques Beineix miał żonę Agnès, z którą doczekał się córki Fridy.

RadioZET.pl/Variety/Le Monde