Zamknij

Janina Traczykówna nie żyje. Gwiazda "Nocy i Dni" i "Misia" zmarła w wieku 91 lat

23.01.2022 16:56

Janina Traczykówna nie żyje. W wieku 91 lat zmarła znana polska aktorka, którą mogliśmy oglądać między innymi w takich kinowych przebojach jak "Miś" i "Dzień świra". Serca widzów podbiła jako niezapomniana Michasia z "Nocy i dni".

Janina Traczykówna nie żyje
fot. screen: YouTube

Janina Traczykówna nie żyje. W wieku 91 lat zmarła popularna polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna, znana z wielkim kinowych przebojów, która zapisała się w sercach widzów między innymi doskonałą kreacją Michasi w "Nocach i dniach". O jej odejściu poinformował reżyser filmu Jerzy Antczak.

- Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z "Nocy i dni". Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia. Z miłością, Twoi Jadzia i Jurek - czytamy.

Traczykówna była jedną z gwiazd komedii Stanisława Barei, mogliśmy oglądać ją w kultuwym "Misiu" oraz "Brunecie wieczorową porą". W "Dniu świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" stworzyła jedną z najpopularniejszych ról drugoplanowych, wcielając się w mamę głównego bohatera Adama Miauczyńskiego. Zagrała także w pierwszym w historii polskim serialu "Barbara i Jan".

Janina Traczykówna nie żyje. Gwiazda polskiego kina zmarła w wieku 91 lat

Śmierć Janiny Trazykówny to ogromna strata dla polskiej kultury. Aktorkę pożegnano między innymi na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Twitterze.

- I W wieku 91 lat zmarła Janina Traczykówna. Aktorka była znana publiczności przede wszystkim z ról reporterki Barbary Raczyk z pierwszego polskiego serialu "Barbara i Jan", Michasi Ostrzeńskiej z kultowych "Nocy i dni", a także z filmów Marka Koterskiego - czytamy.

23 stycznia 2022 roku pojawiła się także inna, niezwykle smutna informacja. W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna. Bliskim i przyjaciołom artystek składamy szczere kondolencje.