Zamknij

James Olson nie żyje. Gwiazdor "Tajemnicy Andromedy" miał 91 lat

11.05.2022 07:04

Zmarł James Olson - amerykański aktor filmowy i telewizyjny znany z takich produkcji jak "Tajemnica Andromedy", czy "Rachelo, Rachelo". Miał 91 lat.

Ragtime - James Olson - kadr z filmu
fot. Dino de Laurentis/Collection Christophel/East News

17 kwietnia 2022 roku zmarł James Olson. Był amerykańskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Odszedł w wieku 91 lat.

James Olson nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci aktora z prawie miesięcznym opóźnieniem poinformowała gazeta "Malibu Times". Nie zdradzono szczegółów dotyczących zgonu Olsona, więc nie wiadomo z jakiego powodu odszedł. Potwierdzono jedynie, że zmarł w swoim domu w Malibu.

James Olson urodził się 8 października 1930 roku w  Evanston w stanie Illinois. Jako aktor zadebiutował na scenie w wieku 12 lat w sztuce "Hans Brinker and the Silver Skates". Ukończył Northwestern University, a następnie został wcielony do armii. Dwa lata służył jako żandarm. Następnie zamieszkał w Chicago, gdzie występował w teatrze. W końcu przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie najpierw studiował w Actors Studio, a następnie grał na Broadwayu w wielu przedstawieniach. 

Przed kamerą zadebiutował w roku 1956 w teatrze telewizji "Kraft Television Theatre". W tym samym czasie zagrał w pierwszym filmie - "The Sharkfighters" i serialu - "The Sharkfighters".  W filmografii Olsona pojawiły się takie tytuły, jak "Trzy siostry", "Disneyland", "Był tu Salvaje", "Zawadiaki", "Szeryf McCloud", "Columbo", "Bonanza", "Komisarz Ironside", "Marcus Welby, lekarz medycyny", "Manhunter", "Kung Fu", "McMillan i jego żona", "Barnaby Jones", "Ulice San Francisco", "Wonder Woman", "The Bionic Woman", "Battlestar Galactica", "Domek na prerii", "Hawaii 5-0", "Ragtime", "Amityville II: Opętanie", "Komando", czy "Gliniarz i prokurator".

Przełomem w karierze Olsona była rola Nicka Kazlika w nominowanym do Oscara dramacie "Rachelo, Rachelo" z 1968 roku. Inną słynną rolą aktora była postać doktora Marka Halla w filmie science fiction z 1971 roku pod tytułem "Tajemnica Andromedy". Olson po raz ostatni zagrał w roku 1990 w serialu "Napisała: Morderstwo". Na koncie miał niemal 100 ról.

Olson pozostawił siostrzenice Susan Baker i Robin Olson, bratanka Davida Jamesa Olsona, ich małżonków oraz trzech wnuków.

loader

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]