Zamknij

10 polskich filmów wartych obejrzenia. Podpowiadamy, które tytuły są gwarantem dobrej zabawy!

22.12.2020
Aktualizacja: 20.01.2021 15:13
Dziewczyna siedzi na kanapie i ogłada telewizję
fot. Shutterstock

Szukasz ciekawych polskich filmów wartych obejrzenia? W takim razie koniecznie skorzystaj z naszych podpowiedzi! Stworzyliśmy listę tytułów, które zdecydowanie trzeba poznać.

Jak mówił Stanisław Jachowicz „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Właśnie dlatego, jeśli szukasz ciekawych filmów na wieczór, tym razem koniecznie skup się na rodzimej kinematografii. Nie wiesz, jakie polskie filmy są naprawdę warte obejrzenia? Zebraliśmy kilka tytułów, które zasługują na twoją uwagę. 

Dobry polski film na wieczór? Wybierz komedię!

Zły dzień? Zabawna komedia to świetne antidotum na wszystkie smutki. Zaopatrz się w ulubione przekąski i do dzieła! Przygotowaliśmy dla ciebie aż 5 tytułów polskich filmów komediowych wartych obejrzenia, idealnych na poprawę humoru. 

Zobacz także: 8 najpopularniejszych cytatów filmowych

  1. „Wesele”. Kaśka Wojnarówna wychodzi za mąż. Jej ojciec (w tej roli wspaniały Marian Dziędziel) to lokalna gruba ryba, dlatego nie ma innego wyjścia, wesele musi być z pompą. W końcu, co ludzie powiedzą. Co z tego wyniknie? Prawdziwy galimatias! Uchylimy rąbka tajemnicy – weselna noc na zawsze zmieni życie starego Wojnara, któremu los nieźle utrze nosa. „Wesele” to tytuł, który musi się znaleźć na twojej liście polskich filmów wartych obejrzenia. Gwarantujemy, że się nie zawiedziesz, zwłaszcza jeżeli tęsknisz za klimatem wesel w starym stylu.
  2. „Zezowate szczęście”. Jan Piszczyk jest pechowym konformistą, który zawsze próbuje się dopasować do bieżących trendów społeczno-politycznych, ale niestety, tytułowe zezowate szczęście skutecznie rzuca mu kłody pod nogi. To bardzo dobry polski film, zdecydowanie warty obejrzenia, jeżeli szukasz zabawnej komedii z czasów PRL. Niezapomniana obsada oraz doskonały scenariusz sprawiają, że „Zezowate szczęście” gwarantuje dobrą zabawę.
  3. „Piętro wyżej”. Hipolit Pączek i Henryk Pączek mieszkają w jednej kamienicy, ale ich sąsiedzkie stosunki są bardzo napięte. Lawinę zabawnych zdarzeń uruchamia przyjazd Lodzi – bratanicy Hipolita. Ten polski film jest wart obejrzenia, między innymi, z uwagi na brawurową rolę Eugeniusza Bodo – jednego z czołowych amantów polskiego kina. Film miał swoją premierę w 1937 roku, dlatego oglądając go, można na chwilę przenieść się do świata, którego już nie ma. 
  4. „Lejdis”. Cztery przyjaciółki wspierają się niezależnie od sytuacji i zawsze mogą na siebie liczyć. Poznajemy je w trakcie zabawy sylwestrowej, która – zgodnie z ich tradycją – odbywa się latem. Korba, Łucja, Gośka i Monia – każda w innej sytuacji życiowej stawia czoło własnym problemom. „Lejdis” to komedia, która rozbawi Cię do łez. Film idealnie nadaje się na babski wieczór.  
  5. „Poszukiwany, poszukiwana”. Stanisław Rochowicz nie ma szczęścia. Oskarżono go o kradzież obrazu z muzeum, dlatego, chcąc uniknąć spotkania z wymiarem sprawiedliwości, mężczyzna wpada na pomysł przebrania się za gosposię – Marysię. Kolejni chlebodawcy Marysi to nowe przygody. W roli Stanisław Rochowicza wystąpił niezapomniany Wojciech Pokora. Film wyreżyserował Stanisław Bareja, dlatego, jeśli lubisz kultowego już „Misia”, „Brunera wieczorową porą” czy serial „Alternatywy 4”, „Poszukiwany, poszukiwana” to film, który musisz zobaczyć. 

Ciekawe polskie filmy dla osób o mocnych nerwach

Szukasz fajnego polskiego filmu na wieczór, który rzeczywiście będzie trzymał w napięciu? Sprawdź, może któryś z tych tytułów przypadnie ci do gustu!

  1. „Dom zły”. Edward Środoń ma objąć posadę zootechnika w jednej ze wsi w Bieszczadach. Po przyjeździe przypadek pcha go do domu Dziabasów. Małżeństwo postanawia ugościć Środonia, a na stole pojawia się alkohol. Początkowo cała trójka dobrze się bawi w swoim towarzystwie, ale noc spędzona w gospodarstwie Dziabasów okazuje się tragiczna w skutkach. „Dom zły” to jeden z tych polskich filmów, które są zdecydowanie warte obejrzenia. Mroczny, duszący klimat oraz świetne role Mariana Dziędziela, Arkadiusza Jakubika oraz Kingi Preis na długo zapadają w pamięć. 
  2. „Plac Zbawiciela”. Młode małżeństwo staje przed poważnymi problemami – deweloper, u którego kupili mieszkanie, zbankrutował. Beata i Bartek razem z dwójką dzieci muszą mieszkać razem z matką Bartka, Teresą, w niewielkim mieszkaniu na warszawskim Placu Zbawiciela. Problemy finansowe, ciasnota, oceniająca obecność Teresy – to wszystko sprawia, że małżeństwo zaczyna się rozpadać. „Plac Zbawiciela” jest polskim filmem wartym obejrzenia, po którym naprawdę trudno zasnąć spokojnie.
  3. „Demon”. Żaneta i Piotr mają wziąć ślub. Ojciec Żanety podarował młodym narzeczonym stary dom, który chcą wyremontować. Niestety, tajemnicze znalezisko sprawia, że wszystko się komplikuje. Jeżeli szukasz fajnego, klimatycznego polskiego filmu na wieczór, „Demon” to idealna propozycja. Mroczny, tajemniczy, miejscami nawet odrobinę straszny – ten polski film jest naprawdę warty obejrzenia, zwłaszcza jeśli lubisz nieoczywiste, paranormalne historie. 
  4. „Ostatnia rodzina”. Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy, którego niejednoznaczny, oryginalny styl ma wielu miłośników. Tomek Beksiński – legendarny dziennikarz muzyczny oraz tłumacz – jest jego synem. Rodzinny obraz uzupełnia Zofia Beksińska – żona i matka. „Ostatnia rodzina” to obraz oparty na losach trójki Beksińskich. Nie jest to wprawdzie trzymający w napięciu thriller, ale trudna historia skomplikowanych relacji międzyludzkich, skłaniająca do głębszej refleksji i wywołująca kalejdoskop różnych emocji. Jeżeli szukasz polskiego filmu wartego obejrzenia i lubisz twórczość Beksińskich, „Ostatnia rodzina” zdecydowanie zasługuje na twoją uwagę. 
  5. „Psy”. Trudny czas przemian politycznych – Franz Maurer, w przeszłości pracujący jako funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, musi się przystosować do nowych zasad i trafia w szeregi policji. Niestety, okazuję się, że nad Franzem zawisły czarne chmury. W czasie jednej z akcji traci ludzi i dlatego pała chęcią zemsty. „Psy” to klasyka kina i polski film kategorycznie warty obejrzenia. Silne emocje gwarantowane!

Zobacz także: Sposoby na nudę, gdy trzeba siedzieć w domu. 10 pomysłów na zabicie czasu